Mięśnie rotatory zewnętrzne stawu biodrowego powodują ruch odwracania w tym stawie. Należą głównie do mięśni obręczy kończyny dolnej, ale także do mięśni uda.
Mięśnie rotatory zewnętrzne stawu biodrowego
Głównymi rotatorami zewnętrznymi biodra są:
- mięsień pośladkowy wielki;
- część tylna mięśnia pośladkowego średniego i mięśnia pośladkowego małego;
- mięsień biodrowo-lędźwiowy;
- mięsień zasłaniacz wewnętrzny;
- część przednia mięśnia przywodziciela wielkiego;
- mięsień gruszkowaty – do 70° zgięcia w stawie biodrowym;
- mięsień czworoboczny uda.
Mięsień pośladkowy wielki jest nie tylko najsilniejszym rotatorem zewnętrznym stawu biodrowego, ale także najsilniejszym prostownikiem. Ponadto utrzymuje wyprostowaną postawę ciała podczas stania czy chodzenia. Z kolei części przednie obu pozostałych mięśni pośladkowych wykonują słabą rotację wewnętrzną, jednak ich części tylne odpowiadają za dość silną rotację zewnętrzną. Podobnie działa mięsień zasłaniacz wewnętrzny, którego główną funkcją jest obracanie uda na zewnątrz. Pod względem siły jest on trzecim z rzędu mięśniem pełniącym tę czynność, ustępując tylko pośladkowemu wielkiemu i średniemu.
Mięsień przywodziciel wielki jest najsilniejszym przywodzicielem uda, gdyż jego działanie aż dwukrotnie przewyższa siłę mięśnia przywodziciela długiego. Ponadto jego część przyczepiająca się do kresy chropawej obraca udo zewnętrznie, tak samo jak wszystkie mięśnie z tej grupy. Działanie mięśnia gruszkowatego w kontekście rotacji zewnętrznej ma miejsce przy zgięciu biodra do 70 stopni. Ruch ten stanowi najsilniejszą czynność mięśnia.
Mięśnie pomocnicze
Istnieje także kilka mięśni, których funkcją jest między innymi wspomaganie ruchu rotacji zewnętrznej. Ruch ten nie stanowi głównej czynności danych mięśni, jednak ułatwiają one jego wykonanie. Do tych mięśni zalicza się:
- mięśnie bliźniacze górny i dolny;
- mięsień zasłaniacz zewnętrzny;
- mięsień krawiecki;
- mięsień czworogłowy uda – zwłaszcza jego głowa nazywana mięśniem prostym uda;
- mięsień grzebieniowy;
- mięsień smukły;
- mięsień przywodziciel długi i mięsień przywodziciel krótki;
- głowa długa mięśnia dwugłowego uda;
Oba mięśnie bliźniacze wspomagają czynność mięśnia zasłaniacza wewnętrznego. Mięsień zasłaniacz zewnętrzny obraca udo zewnętrznie, jednak jego główna funkcja polega na podtrzymywaniu głowy kości udowej w pionowej postawie ciała przy wysuwaniu się jej z panewki, ponieważ rozpina się on pod nią.
Mięsień krawiecki jest mięśniem dwustawowym i jego główną funkcją jest zginanie zarówno stawu biodrowego jak i stawu kolanowego. Rotacja zewnętrzna jest tylko pomocniczą jego funkcją. Podobnie jest w przypadku pozostałych wymienionych mięśni wspomagających ten ruch obrotowy. Głowa długa mięśnia dwugłowego uda zależnie od położenia może obracać udo do wewnątrz lub na zewnątrz, przy czym ruch rotacji zewnętrznej jest nieco silniejszy.
Zobacz również: Mięśnie zginacze kończyny dolnej.
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |