Szukaj
Szukaj

Mięsień kulszowo-jamisty

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień kulszowo-jamisty (łac. musculus ischiocavernosus) to mięsień występujący przede wszystkim u mężczyzn. U kobiet jest wyjątkowo słabo rozwinięty i nie ma większego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie dna miednicy. Główną funkcją tego mięśnia jest utrzymywanie wzwodu, a więc poprawa jakości życia seksualnego.

Mięsień kulszowo-jamisty (łac. musculus ischiocavernosus)

Mięsień kulszowo-jamisty – przebieg

Mięsień kulszowo-jamisty biegnie po obu stronach guzów kulszowych, kierując się do ciał jamistych prącia. W skrócie często bywa nazywany mięśniem IC. Jest parzysty, w części środkowej zbudowany z włókien mięśniowych, zaś w części obwodowej jest on ścięgnisty. Graniczy z przeponą moczowo-płciową (od góry) oraz z mięśniem opuszkowo-gąbczastym (od strony przyśrodkowej).

U mężczyzn mięsień rozpoczyna się na powierzchni przyśrodkowej guza kulszowego oraz na więzadle krzyżowo-guzowym, nierzadko ściśle łącząc się z mięśniem poprzecznym powierzchownym krocza. Następnie kieruje się w stronę przyśrodkową i dolną odnogi prącia, kończąc się na błonie białawej. Przyczepy można przedstawić więc następująco:

  • przyczep początkowy (pp): guzy kulszowe, więzadło krzyżowo-guzowe;
  • przyczep końcowy (pk): błona biaława.

Poszczególne pasma ścięgniste łączą się ze sobą, obejmując tym samym żyłę grzbietową prącia. Natomiast w przypadku kobiet mięsień kulszowo-jamisty znajduje się na odnodze łechtaczki, oddziałując tym samym na ciało jamiste łechtaczki.

Mięsień kulszowo-jamisty – funkcje

W momencie, gdy mięsień kulszowo-jamisty napina się przy wiotkim prąciu, następuje jego delikatne skrócenie i wciągnięcie ciała do środka. Jeśli natomiast prącie znajduje się aktualnie we wzwodzie, podczas aktywacji omawianego mięśnia zostanie ono pociągnięte w stronę pępka. Mięsień kulszowo-jamisty uniemożliwia odpływ krwi z ciał jamistych prącia, dzięki czemu wzmacnia i utrzymuje erekcję przez dłuższy czas. Choć u kobiet omawiany mięsień jest bardzo słabo rozwinięty, spełnia podobne funkcje jak w przypadku mężczyzn. Zapobiega przedwczesnemu odpływowi krwi z ciał jamistych łechtaczki, umożliwiając jej erekcję i odczuwanie doznań seksualnych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ćwiczenie na mięsień kulszowo-jamisty

Mięsień kulszowo-jamisty jest mięśniem poprzecznie prążkowanym, dlatego jego aktywacja zależy często od naszej woli. Jesteśmy w stanie świadomie go wzmacniać bądź rozluźniać. Najczęściej pojawia się potrzeba wzmacniania (np. przy problemach z erekcją i utrzymaniem wzwodu). Wówczas należy wyobrazić sobie żółwia, przy czym głowa prącia odzwierciedla głowę żółwia. W myślach próbujemy schować głowę żółwia w jego skorupie, a więc delikatnie podciągnąć głowę prącia ku górze. Aktywacja mięśnia będzie odczuwalna jako niewielki ruch prącia. Najlepszą metodą na wzmocnienie mięśni dna miednicy będzie jednak wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego (specjalista zajmuje się również przypadkami męskimi).

Unerwienie

Unerwienie mięśnia kulszowo-jamistego pochodzi z nerwów krocza, odchodzących z segmentu S2-S4.

Unaczynienie

Do omawianego mięśnia dochodzi kilka tętniczek pochodzących z większej tętnicy kroczowej.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę mięśnia związanego z bardzo ważnym działem fizjoterapii jakim jest uroginekologia. Jeżeli chcesz rozwijać się w tym temacie i wiedzieć jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. BeBo, Ukryta siła mężczyzny. Poprawa jakości życia i potencji, Kraków 2020.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *