Mięsień biodrowo-żebrowy (łac. musculus iliocostalis) stanowi część boczną mięśnia krzyżowo-grzbietowego. Przebiega on między żebrami lub ich homologicznymi odpowiednikami. Dzieli się na część:
- lędźwiową;
- klatki piersiowej;
- szyjną.
Mięsień biodrowo-żebrowy – budowa
Każda z części mięśnia biodrowo-żebrowego posiada swój przebieg i budowę.
Część lędźwiowa
Mięsień biodrowo-żebrowy lędźwi (łac. musculus iliocostalis lumborum) rozpoczyna się od wspólnej masy mięśniowej i przyczepia się do kątów od sześciu do dziewięciu dolnych żeber.
Część klatki piersiowej
Mięsień biodrowo-żebrowy klatki piersiowej (łac. musculus iliocostalis thoracis) biegnie w przedłużeniu poprzedniego mięśnia. Otrzymuje on wzmacniające wiązki początkowe od kątów od dwunastego do siódmego żebra przyśrodkowo od przyczepów mięśnia biodrowo-żebrowego lędźwi. Kończy się na kątach sześciu lub pięciu górnych żeber.
Część szyjna
Mięsień biodrowo-żebrowy szyi (łac. musculus iliocostalis cervicis) od przodu graniczy z mięśniem pochyłym tylnym, bocznie i z tyłu z mięśniem dźwigaczem łopatki, przyśrodkowo zaś z mięśniem najdłuższym szyi. Ponadto stale łączy się z częścią klatki piersiowej opisaną powyżej.
Otrzymuje on od czterech do sześciu wzmacniających wiązek początkowych od kątów od szóstego do trzeciego, a często nawet od siódmego do drugiego żebra. Przyczepia się do guzków tylnych wyrostków poprzecznych od szóstego do czwartego (niekiedy trzeciego) kręgu szyjnego.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.