Szukaj
Szukaj

Mięsień biodrowo-żebrowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień biodrowo-żebrowy (łac. musculus iliocostalis) stanowi część boczną mięśnia krzyżowo-grzbietowego. Przebiega on między żebrami lub ich homologicznymi odpowiednikami. Dzieli się na część:

  • lędźwiową;
  • klatki piersiowej;
  • szyjną.

Mięsień biodrowo-żebrowy

Mięsień biodrowo-żebrowy – budowa

Każda z części mięśnia biodrowo-żebrowego posiada swój przebieg i budowę.

Część lędźwiowa

Mięsień biodrowo-żebrowy lędźwi (łac. musculus iliocostalis lumborum) rozpoczyna się od wspólnej masy mięśniowej i przyczepia się do kątów od sześciu do dziewięciu dolnych żeber.

Patronite
Patronite

Część klatki piersiowej

Mięsień biodrowo-żebrowy klatki piersiowej (łac. musculus iliocostalis thoracis) biegnie w przedłużeniu poprzedniego mięśnia. Otrzymuje on wzmacniające wiązki początkowe od kątów od dwunastego do siódmego żebra przyśrodkowo od przyczepów mięśnia biodrowo-żebrowego lędźwi. Kończy się na kątach sześciu lub pięciu górnych żeber.

Część szyjna

Mięsień biodrowo-żebrowy szyi (łac. musculus iliocostalis cervicis) od przodu graniczy z mięśniem pochyłym tylnym, bocznie i z tyłu z mięśniem dźwigaczem łopatki, przyśrodkowo zaś z mięśniem najdłuższym szyi. Ponadto stale łączy się z częścią klatki piersiowej opisaną powyżej.

Otrzymuje on od czterech do sześciu wzmacniających wiązek początkowych od kątów od szóstego do trzeciego, a często nawet od siódmego do drugiego żebra. Przyczepia się do guzków tylnych wyrostków poprzecznych od szóstego do czwartego (niekiedy trzeciego) kręgu szyjnego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.