Szukaj
Szukaj

Mięsień krzyżowo-grzbietowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień krzyżowo-grzbietowy (łac. musculus sacrospinalis) należy do grupy długich mięśni grzbietu. Leży w bruździe ograniczonej przez wyrostki kolczyste kręgów z jednej strony oraz wyrostki poprzeczne i żebra z drugiej strony.

 

Jak przebiega mięsień krzyżowo-grzbietowy?

Mięsień krzyżowo-grzbietowy przebiega z okolicy krzyżowej do okolicy karku, gdzie lokalizuje się bocznie od układu poprzeczno-kolcowego. W okolicy lędźwiowej i grzbietowej przykrywa go powięź piersiowo-lędźwiowa, zaś w okolicy szyi – powięź karku.

Mięsień ten stanowi podłużną masę mięśniową i ścięgnistą. Różni się ona w różnych częściach grzbietu pod względem rozmiarów i budowy, dostosowując się do krzywizn kręgosłupa. Przykładowo, w obrębie lordozy lędźwiowej występuje ona w postaci trójkątnej, grubej masy mięśniowej, której brzeg boczny sięga mniej więcej do linii łopatkowej. Zaś w okolicy kifozy piersiowej wypełnia bruzdę żebrowo-kręgową. U człowieka przekształca się zatem w jednolity i silny prostownik grzbietu.

Omawiany mięsień rozpoczyna się w głębi ciała mięśniowo, na powierzchni zaś długimi ścięgnami biegnącymi od:

  • grzebienia biodrowego;
  • więzadeł krzyżowo-biodrowych tylnych.

Aż do:

  • wyrostków kolczystych kręgów lędźwiowych;
  • 2-3 dolnych kręgów piersiowych.

Całą tą masę mięśniową w okolicy lędźwiowej można z powodzeniem ku górze rozdzielić na 2 pasma: mięsień biodrowo-żebrowy i mięsień najdłuższy. Pierwszy dochodzi do szyi, natomiast drugi sięga aż do głowy.

Patronite
Patronite

Czynność mięśnia krzyżowo-grzbietowego

Mięsień krzyżowo-grzbietowy odpowiada za:

  • silne zgięcie kręgosłupa w stronę boczną;
  • prostowanie tułowia;
  • pociąganie głowy ku tyłowi, zginanie jej i pochylanie w tę samą stronę;
  • utrzymywanie równowagi tułowia.

Omawiany mięsień napina się podczas każdego kroku. Ponadto bierze udział nie tylko w ruchach kręgosłupa, ale również w oddychaniu. W efekcie, podczas bardzo głębokich wdechów prostuje kręgosłup.

Unaczynienie

Część szyjna mięśnia krzyżowo-grzbietowego jest unaczyniona przez gałązki tętnic: potylicznej i szyjnej głębokiej. Części dalsze zaś przez gałązki grzbietowe tętnic międzyżebrowych tylnych i tętnic lędźwiowych.

Unerwienie

Obie części mięśnia krzyżowo-grzbietowego są zaopatrzone przez gałązki boczne tylnych gałęzi nerwów rdzeniowych. Mięsień biodrowo-żebrowy unerwiają gałęzie odchodzące od segmentu C4-L3, zaś mięsień najdłuższy – gałęzie odchodzące od segmentu C2-L5.

Zobacz również: Mięśnie grzbietu – podział i funkcje.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.