Szukaj
Szukaj

Zerwane więzadło krzyżowe przednie (artroskopia – metoda szycia)

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
półtora tygodnia temu doznałem urazu podczas gry w siatkówkę i miałem zerwane więzadło krzyżowe przednie (ACL), a pozostałe struktury stawu pozostały nienaruszone. Jestem już tydzień po zabiegu artroskopii z wykorzystaniem metody szycia więzadła, a nie rekonstrukcji. Mam pytanie: czy będę musiał poruszać się o kulach zgodnie z zaleceniem lekarza przez 6 tygodni, czy mogę z nich zrezygnować szybciej? Obecny kąt zgięcia kolana to około 40 stopni, ale z dnia na dzień jest coraz lepiej. Całodobowo noszę ortezę z ustawionym kątem zgięcia do 20 stopni wedle zaleceń fizjoterapeuty w szpitalu. Od następnego tygodnia zaczynam rehabilitację ze specjalistą, a do tego czasu będę wykonywał ćwiczenia zlecone w szpitalu. Nigdzie w Internecie nie mogę znaleźć zaleceń co do rehabilitacji po szyciu więzadła ACL. Czy różni się ona od czynności przy rekonstrukcji? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
Miłosz (20 lat)

 

Odpowiedź


Panie Miłoszu,
w pierwszym etapie należy wykonywać zalecenia lekarza prowadzącego, a także fizjoterapeuty, u którego będzie Pan odbywał rehabilitację. Po tym jak fizjoterapeuta zobaczy i zbada staw, mając na uwadze rodzaj zabiegu, będzie mógł zaplanować szczegółowy przebieg rehabilitacji, a dokładniej rodzaj obciążeń oraz bezpieczne zakresy kątowe w stawie. Wtedy też zostanie ustalona progresja w obciążeniach i powiększaniu zakresu ruchu w stawie. Wszystko będzie uzależnione od tempa gojenia się tkanek miękkich, a to powinien ocenić lekarz prowadzący wraz z fizjoterapeutą.

Rehabilitacja będzie różniła się w zależności od progresji obciążeń i powiększania się zakresu ruchu w stawie. Unikałbym szukania schematu leczenia po szyciu więzadła krzyżowego przedniego, ponieważ tempo dochodzenia do sprawności jest bardzo indywidualne. Podsumowując rehabilitacja na pewno będzie się różnić, a w jaki sposób to już wyjaśni się na pierwszych wizytach u specjalisty.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *