Szukaj
Szukaj

Skręcenia stawu skokowego

Spis treści

Pytanie


Witam,
mam kilka pytań dot. skręcenia stawu skokowego. 16 dni temu źle stanąłem na nodze i skręciłem supinacyjnie staw skokowo-goleniowy. Pojawiła się opuchlizna, jednak bez krwiaków. Mogłem chodzić, jednak ból pojawiał się i pojawia się nadal przy próbie większego zgięcia podeszwowego. Nadal nie mam pełnego zakresu ruchu w stawie. Aktualnie nie mam możliwości udania się do specjalisty. Stosowałem zimne okłady 2 x dziennie po 30 minut i starałem się oszczędzać kostkę. Opuchlizna zmniejszyła się, lecz nadal jest widoczna różnica w kostce prawej względem lewej. Nie mam możliwości całkowitego odpoczynku, bo pracuję fizycznie jeszcze przez 2 tygodnie.

Moje pytanie jest następujące: czy w tej sytuacji nadal unikać dodatkowych obciążeń kostki (poranne bieganie, ścianka wspinaczkowa) czy lepiej już wdrażać aktywność? Czy stosować dalej zimne okłady jak po całym dniu pracy kostka lekko boli? Za 2 tygodnie idę do fizjoterapeuty i będę się naprawiał 🙂

Roman

 

Odpowiedź


Panie Romanie,
jeśli opuchlizna wciąż się utrzymuje, czemu towarzyszy ból i ograniczenie ruchomości stawu, prawdopodobnie ma Pan problem z uszkodzeniem struktur więzadłowych (najpewniej ATFL), które wymagają specjalistycznego leczenia. Do momentu pełnej diagnostyki zalecam unikanie dodatkowego obciążania i nadużywania stopy. Nadmierna, nieprawidłowa aktywność fizyczna mogłaby pogłębić uraz i tym samym wydłużyć rehabilitację. Zimne okłady mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, więc jak najbardziej sprawdzą się po całym dniu pracy. Do momentu wizyty u fizjoterapeuty mogą stanowić doraźną pomoc.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Barbara Miś
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

mgr Barbara MiśPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *