Medfile

Pytanie

Witam,
przypadkowo wpadłem na tę stronę i zauważyłem, iż można zadać pytanko. Pytanie w zasadzie nie dotyczy bezpośrednio dysfunkcji w aparacie ruchowym – mianowicie, jestem obecnie w okresie kończenia szkoły o profilu technik masażysta. Często masażyści jak już sam zdążyłem zauważyć czasem przekraczają swoje możliwości czym negatywnie wpływają na środowisko zespołów rehabilitacyjnych. Obecnie tego typu szkoły według mnie są lekko z tyłu jeśli chodzi o diagnozowanie problemów w różnego rodzaju dysfunkcjach.

Oczywiście możliwe że u państwa również znajdują się osoby o podobnym wyszkoleniu, lecz z pewnością ich wiedza pozwala wam na zachowanie spokoju, gdyż wychodzą ponad program co jest plusem dla wszystkich. Licząc na literaturę od Magiera Walaszek czy Zborowski możemy ewentualnie poznać podstawy. Dopiero np. Jurgen Kremer dr. Kelly Starrett jakby wdrażają logiczne myślenie w części biomechanicznej jak i zarówno Biernat, na których sam obecnie dodatkowo pracuję. 20 lat sportu nauczyło mnie, że aby “nauczyć się latać najpierw naucz się dobrze chodzić” – bez porządnej literatury można co najwyżej pełzać.

I tu właśnie po takim wstępie proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie. Jaką możecie Państwo polecić literaturę w przypadku “smagnięcia biczem” urazu LC. Jaki autor przemawia, a nie robi z książki masła maślanego. Oczywiście rehabilitacja w innych przypadkach też. Jeżeli ta wiadomość sprawia trud co do odpowiedzi i nie mogę na nią liczyć to chciałbym nadmienić, iż serdecznie dziękuję za możliwość zwrócenia się z zapytaniem w ten sposób.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

Adam

Sklep Spirulina

Odpowiedź

Panie Adamie,
bardzo dziękujemy za zadanie pytania, jest bardzo interesujące. Jeżeli mówimy o stricte tzw. Whiplash‘u, czyli efekcie smagnięcia biczem w konsekwencji np. wypadku komunikacyjnego kierowcy czy pasażera samochodu to faktycznie ciężko jest podać konkretną literaturę. Sam mechanizm smagnięcia biczem jest doskonale opisany np. w jednym z numerów Praktycznej Rehabilitacji (Kużdżał A., Urazy komunikacyjne szyi typu „smagnięcia biczem”, Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja 2010, 01).

Jeżeli natomiast szuka Pan “recepty” na pomoc pacjentom po takim incydencie to powiem szczerze, że takowej Pan nie znajdzie. Każdy terapeuta (fizjoterapeuta, masażysta i inni) będzie miał inne doświadczenie w pomocy z takiego rodzaju pacjentami i każdy poda inną “receptę”. Co istotnie, nie każda “recepta” będzie skuteczna akurat dla Pana pacjenta, bo np. wynika to z innych schorzeń z jakimi on się boryka. Trzeba do każdego indywidualnie podchodzić, ale najważniejsza w dym wszystkim jest szczegółowa diagnostyka.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław