RSQ Technologies

Pytanie

Witam serdecznie,
moje pytanie dotyczy ćwiczeń? Jakie można wykonywać w związku z niżej podanymi wynikami rezonansu kręgosłupa (dot. mężczyzny, wiek 30 lat, wzrost 182 cm, waga 87 kg):

Spłycenie lordozy. Sygnał stożka rdzenia w normie. Dehydracja tarczy mk l5/s1. Na poziomie pmk L5/s1 głęboka lewoboczna, dokanałowa wypuklina tarczy mk do 8 mm z uciskiem korzenia s1 sin-modelowanie zachyłka lewego. Wymiar ap kanału kręgowego 9,5 mm. W sek STIR sygnał tkanek okołotrzonowych w normie.

Czy wskazane są ćwiczenia z użyciem dysku sensomotorycznego (siedząca praca)? Jakie ewentualnie ćwiczenia? Czy wskazane jest siedzenie na nim w pracy? Czy można robić “plank” z użyciem dysku sensorycznym i piłki rehabilitacyjnej (oparcie obu nóg na dysku lub ułożenie nóg na piłce)?

Kamil

Sklep Spirulina

Odpowiedź

Panie Kamilu,
przede wszystkim, aby móc stwierdzić jakie ćwiczenia w takim stanie kręgosłupa będą możliwe, konieczne jest “zobaczenie” oraz zbadanie funkcjonalne danej osoby. Najistotniejsze dla nas fizjoterapeutów w doborze ćwiczeń nie są wyniki badań obrazowych, a przede wszystkim jak wygląda postawa, tryb życia, jakie są napięcia poszczególnych grup mięśniowych, siła, zakresy ruchomości i uszkodzenia, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie. Sugeruję udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który po takim właśnie badaniu funkcjonalnym stwierdzi i dokładnie dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń. Proszę wybaczyć, ale nie jest możliwe dobranie odpowiednich ćwiczeń do danego pacjenta przez internet, bez wcześniejszego przebadania.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Marcin Baranowski
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław wizyta

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław