Szukaj
Szukaj

Jakie ćwiczenia można wykonywać?

Spis treści

Pytanie


Witam serdecznie,
moje pytanie dotyczy ćwiczeń? Jakie można wykonywać w związku z niżej podanymi wynikami rezonansu kręgosłupa (dotyczy mężczyzny, wiek 30 lat, wzrost 182 cm, waga 87 kg):

Spłycenie lordozy. Sygnał stożka rdzenia w normie. Dehydracja tarczy mk l5/s1. Na poziomie pmk L5/s1 głęboka lewoboczna, dokanałowa wypuklina tarczy mk do 8 mm z uciskiem korzenia s1 sin-modelowanie zachyłka lewego. Wymiar ap kanału kręgowego 9,5 mm. W sek STIR sygnał tkanek okołotrzonowych w normie.

Czy wskazane są ćwiczenia z użyciem dysku sensomotorycznego (siedząca praca)? Jakie ewentualnie ćwiczenia? Czy wskazane jest siedzenie na nim w pracy? Czy można robić „plank” z użyciem dysku sensorycznym i piłki rehabilitacyjnej (oparcie obu nóg na dysku lub ułożenie nóg na piłce)?

Kamil

 

Odpowiedź


Panie Kamilu,
przede wszystkim, aby móc stwierdzić jakie ćwiczenia w takim stanie kręgosłupa będą możliwe, konieczne jest zobaczenie na żywo oraz zbadanie funkcjonalne danej osoby. Najistotniejsze dla nas fizjoterapeutów w doborze ćwiczeń nie są wyniki badań obrazowych, a przede wszystkim jak wygląda postawa, tryb życia, jakie są napięcia poszczególnych grup mięśniowych, siła, zakresy ruchomości i uszkodzenia, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie oraz możliwości pacjenta. Sugeruję udać się na wizytę u fizjoterapeuty, który po takim właśnie badaniu funkcjonalnym stwierdzi i dokładnie dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń, a także pokaże prawidłową technikę ich wykonywania. Proszę wybaczyć, ale nie jest możliwe dobranie właściwych ćwiczeń do danego pacjenta przez internet, bez wcześniejszego przebadania.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *