Kąpiele nasiadowe obejmują dolną część ciała do wysokości pępka, a także górną część ud z wyłączeniem pozostałych części kończyn dolnych. Wykonuje się je w specjalnych wannach z oparciem dla kończyn górnych i pleców, jednakże w przypadku braku takowej można skorzystać ze zwykłej wanny. Wówczas pacjent siada w ten sposób, aby stopy były oparte o górną krawędź wanny lub stołeczek wstawiony do wanny.
Kąpiele nasiadowe – rodzaje
Wyróżnia się kilka rodzajów kąpieli nasiadowych, w tym zimne, o obojętnej temperaturze oraz ciepłe lub gorące. Nieco rzadziej, jednak również dość często wykonuje się kąpiele nasiadowe o wzrastającej temperaturze oraz zmiennocieplne.
Zobacz również: Wodolecznictwo.
Kąpiele nasiadowe zimne
W tym przypadku temperatura wody wynosi około 15-20 stopni Celsjusza, a czas trwania zabiegu wynosi 5-10 sekund.
Zimne kąpiele nasiadowe wzbudzają wytwarzanie ciepła w obrębie brzucha i miednicy, a także powodują przesunięcie krwi z głowy do innych obszarów ciała. Dodatkowo zauważa się znaczne polepszenie ukrwienia narządów miednicy oraz brzucha.
Metodyka
Ciało pacjenta przed przystąpieniem do zabiegu musi być ciepłe – przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy jego stopy mają odpowiednią temperaturę i nie uległy ochłodzeniu w trakcie kąpieli. Następnie pacjent obnaża tylko dolną część ciała i siada w wannie wypełnionej wodą tak, aby sięgała mu ona do pępka.
Po kąpieli i lekkim osuszeniu ciała kładzie się do wcześniej ogrzanego łóżka. Po wszystkim zaleca się wykonanie ćwiczeń gimnastycznych.
Wskazania i przeciwwskazania
Zabieg należy wykonać, jeśli wystąpiła konieczność odprowadzenia krwi z głowy do innych obszarów ciała. Dodatkowo do wskazań można zaliczyć:
- zaburzenia czynności ruchowych przewodu pokarmowego;
- zaparcia i wzdęcia;
- żylaki odbytu;
- zaburzenia seksualne;
- niektóre choroby ginekologiczne;
- osłabienie czynności gruczołów płciowych.
Do przeciwwskazań z kolei zalicza się:
- osłabienie krążenia;
- ostre stany zapalne narządów w obrębie brzucha i miednicy;
- choroby układu moczowego;
- skłonność do drgawek.
Kąpiele nasiadowe o temperaturze obojętnej
Temperatura wody w takich kąpielach wynosi 34-35 stopni Celsjusza, nie jest więc odbierana przez ludzkie ciało ani jako gorąca, ani jako zimna. W związku z tym zabieg może trwać nawet pół godziny.
Metodyka
Przed przystąpieniem do kąpieli należy ogrzać stopy pacjentowi i poinstruować go, aby upewnił się, czy nie musi oddać moczu lub stolca. Metodyka przebiega tak samo jak w przypadku kąpieli nasiadowej zimnej.
Po zabiegu zaleca się odpoczynek.
Wskazania i przeciwwskazania
Do głównych wskazań do wykonania kąpieli nasiadowej o obojętnej temperaturze należą:
- żylaki odbytu;
- szczelina odbytu;
- bezsenność;
- niepokój nerwowy.
Z kolei przeciwwskazania obejmują te same dolegliwości i jednostki chorobowe co w przypadku kąpieli nasiadowych zimnych.
Kąpiel nasiadowa ciepła lub gorąca
Wykonuje się ją w wodzie ciepłej o temperaturze 36-37 stopni Celsjusza lub gorącej o temperaturze 38-42 stopni Celsjusza.
Kąpiel taka powoduje lepsze ukrwienie tkanek w obrębie narządów brzucha i miednicy oraz przesunięcie krwi w obrębie układu krążenia. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i zmniejsza napięcie mięśni gładkich.
Metodyka
Zabieg wykonuje się identycznie jak pozostałe kąpiele nasiadowe.
Po ciepłej lub gorącej kąpieli można obmyć dolną część ciała zimną wodą lub poddać ją natryskowi o temperaturze 26-30 stopni Celsjusza. W przypadku kolki jelitowej etap ochładzania należy pominąć i od razu po osuszeniu położyć pacjenta do łóżka.
Do wody kąpielowej można dodać wyciąg z ziół. Przykładowo, w przypadku zapalenia pęcherza moczowego można dodać wyciąg ze słomy owsianej, a w przypadku szczeliny odbytu – z kory dębu.
Zobacz również: Aromaterapia.
Wskazania i przeciwwskazania
Do wskazań należą:
- żylaki odbytu;
- kolka jelitowa lub nerkowa;
- niektóre choroby ginekologiczne;
- zapalenie pęcherza moczowego lub gruczołu krokowego;
- szczelina odbytu.
Natomiast głównym przeciwwskazaniem jest niewydolność krążenia.
Kąpiele nasiadowe o wzrastającej temperaturze
Temperatura początkowa wody wynosi zwykle 36 stopni Celsjusza i wzrasta co minutę o 1 stopień. Końcowa temperatura powinna wynosić 40-42 stopnie Celsjusza, zależnie od tolerancji pacjenta. Dalsza metodyka jest identyczna jak w przypadku kąpieli wcześniejszych.
Taka kąpiel wywołuje przekrwienie narządów brzucha i miednicy bez pierwotnego zwężenia naczyń krwionośnych. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo.
Wskazania i przeciwwskazania
Główne wskazania obejmują:
- stany skurczowe jelit, nerek, pęcherza moczowego i moczowodów;
- nawracające zapalenie pęcherza moczowego;
- zapalenie gruczołu krokowego;
- szczelina odbytu;
- zaburzenia miesiączkowania;
- niektóre choroby ginekologiczne.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest niewydolność krążenia.
Kąpiel nasiadowa zmiennocieplna
Zabieg polega na naprzemiennym zanurzaniu przez 3-5 min dolnej części ciała w gorącej wodzie o temperaturze 40-42 stopni Celsjusza, a następnie przez 20-30 sekund w wodzie zimnej o temperaturze 15-20 stopni Celsjusza. Dalsze postępowanie i zasady są identyczne jak w przypadku kąpieli nasiadowych opisanych wyżej.
Kąpiel nasiadowa zmiennocieplna powoduje przekrwienie narządów brzucha i miednicy.
Wskazania i przeciwwskazania
Wśród wskazań znajdują się przede wszystkim dolegliwości klimakteryczne, atonia jelit oraz wzdęcia. Przeciwwskazaniami są z kolei: skłonność do drgawek i niewydolność krążenia.
Bibliografia
- Straburzyńska-Lupa A., Straburzyński G., Fizjoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |