Szukaj
Szukaj

Agnozja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Agnozja to zaburzenie odbioru bodźców wzrokowych, bodźców słuchowych lub bodźców czuciowych na skutek uszkodzenia tkanki nerwowej w mózgu. Nazwa wywodzi się z języka greckiego i oznacza nieświadomość/nieznajomość. Po raz pierwszy tego terminu użył Zygmunt Freud.

Agnozja

Agnozja – rodzaje

Agnozję dzieli się na:

 • wzrokową;
 • słuchową;
 • czuciową.

Agnozja wzrokowa przejawia się trudnościami w rozpoznawaniu znanych obiektów przy jednoczesnym zachowaniu możliwości rozpoznawania ich za pomocą innych zmysłów. Pojawia się ona po uszkodzeniu płatów potylicznych. Dzieli się na następujące podrodzaje:

 • prozopagnozja – czyli trudności w rozpoznawaniu znajomych twarzy;
 • wzrokowa agnozja przedmiotów;
 • agnozja barw;
 • simultanagnozja – czyli brak możliwości rozpoznawania więcej niż 1 przedmiotu jednocześnie.

Agnozja słuchowa cechuje się trudnościami w rozpoznawaniu dźwięków. Pacjenci nie potrafią śpiewać ani powtarzać usłyszanej melodii. Wyróżnić można głuchotę korową (niezdolność do rozpoznawania wszystkich rodzajów bodźców słuchowych – zarówno werbalnych jak i niewerbalnych) oraz amuzję (niezdolność oceny różnych cech dźwięków muzycznych).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Agnozja czuciowa jest wynikiem uszkodzenia płata ciemieniowego. Charakteryzuje się trudnościami w rozpoznawaniu obiektów za pomocą np. dotyku, położenia czy drżenia i wibracji bez pomocy zmysłu wzroku. Lokalizację uszkodzenia można łatwo rozpoznać po ręce, w której występuje astereognozja. Oznacza to, że jeśli zaburzenia występują w prawej ręce, to uszkodzenie dotyczy lewej półkuli mózgu.

Powyżej przedstawiono trzy najbardziej znane rodzaje agnozji zgodnie z podstawowym podziałem. Wyróżnia się jednak dodatkowo mniej znane, następujące rodzaje agnozji:

 • agnozja przestrzenna – czyli niezdolność do odnalezienia drogi w znanym otoczeniu, nawet jeśli chodzi o własny dom;
 • anozognozja – brak świadomości zaburzeń chorobowych lub nawet zaprzeczanie jej istnieniu. Bardzo ciekawą postacią jest zaprzeczanie ślepocie przez osoby niewidome;
 • autotopagnozja – czyli zaburzenia schematu ciała. Przejawia się problemami w rozpoznawaniu części własnego ciała.

Podsumowując, agnozje można podzielić ze względu na rodzaj bodźca, modalność zmysłową, zaburzenia apercepcyjne i asocjacyjne, a także typ funkcji psychicznej.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Herzyk A., Neuropsychologiczna analiza zaburzeń emocjonalnych u pacjentów z uszkodzeniami mózgu, Audiofonologia, tom XIV, 1999.
 2. Walsh K., Darby D., Neuropsychologia kliniczna, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *