Ból jest nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Ma kluczowe znaczenie w reakcjach obronnych. Jednak jeśli pojawia się w przebiegu chorób lub przyjmie postać przewlekłą, uznaje się go za dolegliwość, którą należy zwalczać. Jakie znaczenie ma ból w fizjologii organizmu? Skąd się bierze i jak go zwalczać? Co może wpływać na jego nasilanie i łagodzenie, a także dlaczego jego dokładna znajomość jest podstawą pracy każdego fizjoterapeuty? Tego wszystkiego można dowiedzieć się na szkoleniu online pt.: „Zrozumieć ból”, składającym się aż z 4 wartościowych i bogatych w informacje części. Kieruje się je nie tylko do fizjoterapeutów, ale i masażystów, lekarzy czy wszystkich osób pracujących z ludzkim ciałem. Więcej szczegółowych informacji na temat tego szkolenia znaleźć można na stronie: masaztkanekglebokich.pl/szkolenia/zrozumiec-bol.
Zrozumieć ból – części szkolenia
Szkolenie „Zrozumieć ból” podzielono na 4 wygodne części:
- I część – Dlaczego i jak czujemy ból? Trwa 1:16 h i jest wstępem do pozostałych części. Obejmuje zagadnienia związane z anatomią i fizjologią ludzkiego ciała, takie jak np. rodzaje i rozlokowanie w ciele receptorów bólu, rodzaje bólu czy sposób przewodzenia bodźców bólowych. Ma formę prezentacji. Mimo że szkolenie prowadzone jest w języku angielskim, zostało wzbogacone w polskie tłumaczenie. Dzięki temu każdy może wynieść z niego dużo przydatnej wiedzy;
- II część – Czy ból wpływa na powięź? Trwa 1:02 h i skupia się na dokładnym scharakteryzowaniu bólu ostrego i bólu przewlekłego wraz z umiejętnością odróżniania ich od siebie. Fizjoterapeuci powszechnie pracują z powięzią, np. różnymi metodami rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Dzięki temu szkoleniu dowiedzą się jednak, jak ból może wpływać na kondycję i jakość powięzi oraz w jaki sposób można wówczas dobierać metody terapeutyczne do indywidualnych potrzeb pacjenta;
- III część – Czy ból jest w naszej głowie? Trwa 1:02 h i wyjaśnia, w jaki sposób świadomość i psychika wpływają na spotęgowanie lub złagodzenie doznań bólowych, co może przełożyć się na efekty terapeutyczne niemal każdego problemu zdrowotnego. Przytaczane są wyniki badań naukowych i eksperymentów, co urozmaica naukę i sprawia, że wszystkie przedstawiane treści są niezwykle ciekawe;
- IV część – Powięź i ból. Trwa 54 minuty i jest zakończeniem oraz swoistym podsumowaniem wszystkich poprzednich części. Zawiera również wyniki ciekawych eksperymentów oraz wiele wyników badań naukowych, dzięki czemu można jeszcze lepiej zrozumieć, czym jest ból i jak wpływa na powięź, a także jak zdrowa powięź może wpływać na odczuwanie bólu.
Wszystkie części mają formę prezentacji i są prowadzone przez specjalistkę Ruth Duncan, która na przestrzeni lat prowadziła wiele prelekcji na konferencjach i targach branżowych w temacie bólu.
Zrozumieć ból – recenzja
Szkolenie „Zrozumieć ból” z całą pewnością jest warte uwagi, jeśli dany specjalista interesuje się całościowym, kompleksowym podejściem do ludzkiego organizmu. Nie ma w nim nagrań z realnej pracy z powięzią u pacjentów bólowych, co można uznać za minus kursu. Jednak mimo tego wyniesiemy z niego wartościową wiedzę teoretyczną, co bardzo przyda się w późniejszej praktyce. Informacje przedstawiane są przejrzyście, a w prezentacjach nie brakuje wykresów, tabel czy rzeczywistych wyników doświadczeń naukowych, co czyni je wciągającymi i angażującymi. „Zrozumieć ból” to szkolenie pozwalające na jednoczesne zrozumienie samego pacjenta. Szczególnie warto odbyć je przed szkoleniem z masażu tkanek głębokich czy pracy mięśniowo-powięziowej, choć i później może skutecznie uzupełnić wiedzę.
Dużą zaletą szkolenia jest możliwość odtwarzania go w dowolnym momencie czy zatrzymywania go, ponieważ nie jest prowadzone w czasie rzeczywistym. Kursanci zyskują stały dostęp do prezentowanych treści przez najbliższy rok od wykupienia szkolenia. Mają również dostęp do nowych modułów, które mogą pojawiać się na przestrzeni tego czasu.
Zobacz również: Kody rabatowe (na szkolenia i kursy z fizjoterapii).