„Aktywność fizyczna kobiet w ciąży” to jednodniowy kurs mający na celu naukę prawidłowego i bezpiecznego dobierania aktywności fizycznych dla kobiet ciężarnych. Bierze pod uwagę ewentualną obecność dolegliwości ciążowych oraz trymestr ciąży, przez co ćwiczenia mogą być indywidualnie dobrane do kobiety.
Przebieg kursu „Aktywność fizyczna kobiet w ciąży”
Kurs trwał 8 pełnych godzin zegarowych, przy czym skupiał się zarówno na teorii prowadzenia zajęć dla kobiet w ciąży, jak i ich praktycznym wykonaniu. Szkolenie prowadziła mgr Joanna Kmieć-Nowakowska – dyplomowana instruktorka fitness, fizjoterapeutka i mgr Wychowania Fizycznego o wieloletnim doświadczeniu w pracy z kobietami w ciąży i po porodzie.
Część teoretyczna
Po krótkiej autoprezentacji każdego uczestnika instruktorka przybliżyła najważniejsze teoretyczne zagadnienia aktywności fizycznej kobiet w ciąży, w tym między innymi:
- znaczenie ćwiczeń podczas ciąży i ich wpływ na poszczególne układy organizmu;
- zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży;
- bezpieczne ćwiczenie mięśni brzucha w ciąży;
- przeciwwskazania do aktywności fizycznej;
- najczęstsze dolegliwości ciążowe;
- znaczenie oddychania przeponowego i rola mięśni dna miednicy;
- wpływ pozycji wertykalnych na przebieg porodu;
- optymalny moment wprowadzania poszczególnych ćwiczeń po porodzie siłami natury i poprzez cięcie cesarskie.
Dodatkowo poruszono problem nietrzymania moczu w ciąży oraz metody jego łagodzenia, a także przyczyny i sposoby diagnozowania innych dolegliwości tego okresu.
Część praktyczna
W dalszej części miejsce miał pokaz najbardziej korzystnych ćwiczeń w ciąży przy występowaniu różnych dolegliwości, takich jak:
- ból odcinka piersiowego oraz ból kręgosłupa lędźwiowego;
- ból spojenia łonowego oraz ból stawów krzyżowo-biodrowych;
- zespół mięśnia gruszkowatego;
- zespół cieśni nadgarstka;
- obrzęki.
Po każdej prezentacji grupy ćwiczeń dla danej dolegliwości uczestnicy ćwiczyli je w parach oraz samodzielnie. Wykorzystane zostały metody terapii na krzesłach i piłkach oraz w różnych pozycjach wyjściowych.
Na zakończenie szkolenia instruktorka przeprowadziła rzeczywisty, pełnowymiarowy trening dla kobiet ciężarnych w I i II trymestrze oraz w III trymestrze. Dzięki temu uczestnicy mogli wziąć udział w takich zajęciach i dowiedzieć się, jak przykładowo mogą one wyglądać. Przyswoili więc wiedzę, jak płynnie przechodzić między pozycjami i ćwiczeniami oraz na co zwracać szczególną uwagę pracując z kobietą w ciąży. W trakcie ćwiczeń przekazywane były dodatkowe informacje dotyczące zasad treningu kobiet w ciąży, w tym:
- dobór muzyki;
- tempo ćwiczeń;
- łączenie oddechu z ćwiczeniami.
Zalety kursu
Do zalet kursu można zaliczyć:
- rzetelne przybliżenie problemów kobiet w ciąży oraz samej fizjologii ciąży;
- przystępne i szczegółowe odpowiedzi na wszystkie zadane przez uczestników pytania;
- dostęp do kawy i herbaty w ramach szkolenia;
- skrypty z najważniejszymi informacjami teoretycznymi oraz zdjęciami wykonywanych ćwiczeń;
- swobodną, przyjazną atmosferę;
- płynne przejścia między teorią a praktyką;
- szczegółowe przekazanie wiedzy teoretycznej i praktycznej dotyczącej zasad treningu medycznego kobiet w ciąży.
Po zakończeniu kursu uczestnicy potrafią dobierać ćwiczenia dla kobiet w ciąży w zależności od trymestru. Potrafią także kwalifikować kobiety do zajęć biorąc pod uwagę wszelkie przeciwwskazania. Znają proste sposoby przekazywania wiedzy ciężarnym na temat aktywności fizycznej i znaczenia prawidłowego oddechu. W efekcie są w stanie przeprowadzić pełną jednostkę treningową zarówno dla grupy kobiet w ciąży, jak i w sposób indywidualny.
Cena kursu „Aktywność fizyczna kobiet w ciąży”
Udział w kursie kosztuje 450 zł.