Jednodniowy kurs „Aktywność fizyczna kobiet po porodzie” skupia się na przyswojeniu wiedzy z zakresu bezpiecznego i efektywnego prowadzenia treningów medycznych kobiet po porodzie, biorąc pod uwagę najczęstsze dolegliwości tego okresu. Szkolenie trwa 9 godzin i obejmuje niemal wyłącznie praktykę, co jest dużą zaletą.
Przebieg kursu „Aktywność fizyczna kobiet po porodzie”
Kurs dla fizjoterapeutów obejmuje teoretyczne przybliżenie najczęstszych problemów kobiet w połogu oraz naukę układania planów treningowych. Prowadzi go doświadczona w wieloletniej pracy z kobietami w ciąży i w połogu mgr Joanna Kmieć-Nowakowska – fizjoterapeutka, trenerka personalna i instruktorka znanych szkoleń.
Część teoretyczna
Część teoretyczna jest stosunkowo krótka, ale zwięźle i dokładnie przedstawia problematykę funkcjonowania organizmu kobiet po porodzie. Przedstawia zagadnienia takie jak:
- zmiany w kobiecym ciele zachodzące wskutek ciąży i porodu;
- przeciwwskazania do aktywności fizycznej i poszczególnych, prezentowanych ćwiczeń;
- rozstęp mięśnia prostego brzucha;
- nietrzymanie moczu;
- osłabienie mięśni dna miednicy;
- dolegliwości bólowe kręgosłupa;
- problemy natury psychicznej związane z ciążą i porodem.
Poruszana problematyka jest szczegółowo opisana w skryptach, które otrzymuje każdy uczestnik w ramach kursu. Skrypty zawierają nie tylko treści merytoryczne, ale i rzeczywiste zdjęcia oraz obrazki przedstawiające sposoby wykonywania wybranych ćwiczeń. Podczas części teoretycznej uczestnicy dowiedzieli się również, jak bezpiecznie, ciekawie i efektywnie prowadzić zajęcia dla mam, które przychodzą razem z małymi dziećmi.
Część praktyczna
Po przybliżeniu opisanej wcześniej problematyki prowadząca kursu rozpoczęła część praktyczną. Na początku przedstawione były przykładowe ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz brzucha, które można wykonywać po porodzie. Ćwiczenia były podzielone dla mam po porodzie naturalnym oraz po cięciu cesarskim. Wprowadzono również elementy pilatesu, jogi i stretchingu. Ćwiczenia skonstruowano w ten sposób, aby można było je wykonać zarówno samodzielnie, jak i wspólnie ze swoim dzieckiem. Wszystkie ćwiczenia były najpierw prezentowane, a następnie wykonywane przez uczestników kursu – samodzielnie i w parach.
Na koniec części praktycznej instruktorka przeprowadziła dwa pełne treningi dla kobiet po porodzie. Uczestnicy mieli więc okazję samodzielnie przekonać się, jak powinny one wyglądać, w jaki sposób je prowadzić, jakie dobierać tempo oraz na co zwracać szczególną uwagę.
Zalety kursu
Głównymi zaletami kursu były:
- dokładne przedstawienie najczęstszych dolegliwości kobiet po porodzie;
- skupienie na praktyce;
- rzeczowe odpowiedzi na często zadawane pytania;
- dokładne objaśnianie ważnych ćwiczeń łącznie z ich prezentacją;
- swobodna, przyjazna, ale jednocześnie profesjonalna atmosfera;
- skrypty z najważniejszymi informacjami;
- dostęp do kawy, herbaty i wody.
Po zakończeniu szkolenia uczestnicy są już w stanie samodzielnie prowadzić trening dla kobiet po porodzie. Wiedzą, kiedy można wprowadzić poszczególne ćwiczenia, jak płynnie przechodzić między kolejnymi oraz czego szczególnie unikać. Dodatkowo potrafią układać plan treningowy w taki sposób, aby zajęcia grupowe były ciekawe i bezpieczne zarówno dla mamy, jak i jej dziecka.
Cena kursu „Aktywność fizyczna kobiet po porodzie”
Udział w kursie dla fizjoterapeutów kosztuje 450 zł.