Test Adamsa odnosi się do wzrokowej oceny mającej na celu stwierdzenie występowania strukturalnej lub funkcjonalnej skoliozy

 

Test Adamsa

Za pomocą omawianego testu można ocenić skrzywienia kręgosłupa w odcinku piersiowym oraz lędźwiowym. Przy większych wadach można z łatwością zaobserwować wał lędźwiowy czy garb żebrowy.

Test powinien zostać wykonany u chorych z rozpoznaną skoliozą nieznanego pochodzenia (idiopatyczną) lub wówczas, gdy w badaniach okresowych w wywiadzie stwierdza się rodzinne występowanie skoliozy.

Sklep Spirulina

Zobacz również: Metoda Cobba.

Wykonanie

Badany znajduje się w pozycji stojącej lub siedzącej. Następnie wykonuje skłon tułowia w przód zachowując wyprost w stawach kolanowych. Aby czynność była prostsza do wykonania i dokładniejsza, prosi się pacjenta o złączenie obu dłoni (jak do modlitwy) i celowanie czubkami palców w środek odległości między stopami. Badający obserwuje przebieg wyrostków kolczystych, występowanie garba żebrowego oraz wału lędźwiowego.

W tej pozycji znacznie uwidaczniają się wyrostki kolczyste – głównie dzięki ich bardziej poziomemu ułożeniu. Tym sposobem można również wykryć rotację kręgów.

Interpretacja

Jeśli boczne skrzywienie kręgosłupa zanika lub ulega korekcji w czasie zgięcia do przodu, można podejrzewać skoliozę funkcjonalną. Z kolei brak jego korekcji z obecnością utrwalonego garbu żebrowego i wału lędźwiowego świadczy o zmianach strukturalnych.

Bibliografia

  1. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Chowańska J., Zdolność stosowania różnych pozycji przy badaniu metodą topografii powierzchniowej dla oceny zniekształcenia tułowia u dzieci ze skoliozą idiopatyczną, Poznań 2007.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław