Szukaj

Pacjent oczami fizjoterapeuty

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zazwyczaj w środowisku medycznym skupia się na tym, jak lekarz lub fizjoterapeuta powinien prezentować się w oczach pacjenta. Jednak równie ważnym tematem jest to, jak widziany jest pacjent oczami fizjoterapeuty. Terapia może być w pełni udana jedynie wówczas, gdy obie strony podejmą pełną współpracę i spełnią oczekiwania drugiej strony.

Pacjent oczami fizjoterapeuty

Fizjoterapeuta oczami pacjenta

Pacjent wybierając się do fizjoterapeuty ma przed oczami wizualny przebieg całej wizyty. Kreowanie wizerunku specjalisty zajmuje wiele lat i jest procesem trudnym, ponieważ fizjoterapeuta musi zmierzyć się z różnymi problemami osób o różnym charakterze. Każdy jednak oczekuje, że wybierając się do fizjoterapeuty otrzyma oczekiwaną pomoc i będzie ona skuteczna.

W pierwszej kolejności zatem pacjent wyobraża sobie fizjoterapeutę jako osobę kompetentną, doświadczoną i posiadającą rozległą wiedzę. Tak w rzeczywistości powinno być, ponieważ wiele schorzeń wymaga kompleksowej diagnostyki, obejmującej ocenę zarówno układu nerwowego, układu mięśniowego, jak i układu kostno-stawowego.

Następnie pacjent oczekuje, że wybrany przez niego fizjoterapeuta poświęci mu odpowiednią ilość czasu. Podczas wizyty uważnie wysłucha problemów i przeprowadzi szczegółowy wywiad. W dalszej kolejności pacjent spodziewa się szybkiej i trafnej diagnostyki problemu. Później zaś zastosowania odpowiednich metod i procedur, które rozwiążą problem i przywrócą funkcjonalność.

Zobacz również: Jak przygotować się do zabiegu fizjoterapeutycznego?

Jednak wizyta u fizjoterapeuty to nie tylko oczekiwania pacjenta wobec fizjoterapeuty.

Pacjent oczami fizjoterapeuty

Większość fizjoterapeutów specjalizuje się w określonych dziedzinach i to w nich zdobywa doświadczenie uczęszczając na kursy i przyjmując wybraną grupę pacjentów. Są zatem fizjoterapeuci specjalizujący się w schorzeniach kręgosłupa, terapii manualnej, pracy z niemowlętami i starszymi dziećmi oraz mający największe doświadczenie z pacjentami onkologicznymi. Tak naprawdę, tyle ile mamy dziedzin medycyny, tylu może być specjalistów fizjoterapii. W związku z tym pacjent w pierwszej kolejności, podczas wyboru fizjoterapeuty, powinien sprawdzić specjalność danej osoby. Przykładowo, fizjoterapeuta pracujący przez całe życie z dziećmi metodą NDT-Bobath niekoniecznie pomoże pacjentowi z zablokowaniem stawu, który wymaga terapii manualnej.

tubapay
tubapay

Szczerość

Podczas przeprowadzania wywiadu pacjent musi pamiętać, że przyszedł do specjalisty w określonym celu. Dlatego powinien się skupić i dokładnie odpowiedzieć na pytania zadawane przez fizjoterapeutę. Każde zatajenie jakiegoś faktu może spowodować opóźnienie postawienia prawidłowej diagnozy. Dlatego już przed wizytą warto zaplanować co należy powiedzieć i o czym wspomnieć.

Cierpliwość

Pacjent musi się przygotować na to, że nie wszystkie dolegliwości można wyleczyć w ciągu jednej wizyty. Niejednokrotnie postawioną podczas pierwszej wizyty diagnozę modyfikuje się, jeśli podczas terapii ukażą się dodatkowe problemy mogące stanowić przyczynę schorzenia. Niektórzy pacjenci muszą przygotować się na kilka lub nawet kilkanaście wizyt. Inni zaś, np. ze skoliozą, muszą być przygotowani na odwiedzanie specjalisty przez dłuższy czas.

Samodzielna praca

Co najważniejsze, fizjoterapeuta będzie wymagał od pacjenta rzetelności i samokontroli. Korzystając z usług fizjoterapeuty należy brać na poważnie jego zalecenia i wskazówki, ponieważ każda wizyta to poświęcenie czasu zarówno rehabilitanta, jak i pacjenta. Fizjoterapeuta będzie zatem wymagał, aby pacjent realizował plan terapeutyczny w domu.

Przykładowo, pacjent ze skoliozą może uczęszczać na wizyty kontrolne raz lub dwa razy w tygodniu. W resztę dni natomiast musi on pracować samodzielnie w domu. Pacjent musi wiedzieć, że wszelkie zaniedbania i zbagatelizowanie zaleceń otrzymanych na wizycie zostanie szybko zdemaskowane przez fizjoterapeutę.

Zobacz również: Jak mogę czuć się po zabiegu fizjoterapeutycznym?

Jednocześnie fizjoterapeuta będzie oczekiwał, że pacjent po powrocie do domu nie wróci ponownie do starych, szkodliwych nawyków z myślą, że przecież na kolejnej wizycie fizjoterapeuta „naprawi” wszelkie szkody.



Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.