Promocja CyberMonday kwas hialuronowy bioalgi 1+1 Gratis

Zabiegi chirurgiczne w nowotworach gruczołu piersiowego często są niezbędnym elementem leczenia. Wiążą się z ogromnym stresem i strachem, ponieważ piersi uznawane są za symbol kobiecości. Zwykle jednak bywają koniecznością. Na szczęście postęp medycyny sprawił, że kobieta może zdecydować się między innymi na odtworzenie utraconych tkanek.

Zabiegi chirurgiczne w nowotworach gruczołu piersiowego

Zabiegi chirurgiczne w nowotworach gruczołu piersiowego

Zabiegi chirurgiczne w nowotworach gruczołu piersiowego dzielą się na diagnostyczne, lecznicze i odtwórcze.

Diagnostyczne obejmują:

 • wycięcie fragmentu guza;
 • wycięcie całego guza;
 • klinowe wycięcie fragmentu gruczołu;
 • wycięcie podejrzanego fragmentu gruczołu;
 • biopsja węzła wartowniczego;
 • wycięcie łatwo dostępnych zmian przerzutowych.

Zabiegi lecznicze z kolei dzielą się na operacje oszczędzające (lumpektomia) i radykalne. Oszczędzające wykonuje się w sytuacjach, gdy leczenie jest możliwe bez konieczności amputacji piersi, gdy guz jest mniejszy niż 3 cm lub gdy węzły pachowe są niewyczuwalne lub pojedyncze i ruchome.

Operacje radykalne dzielą się na następujące zabiegi:

 • amputacja prosta – usunięcie piersi z powięzią mięśnia piersiowego większego;
 • amputacja podskórna – usunięcie tkanki gruczołowej z pozostawieniem skóry, brodawki wraz z otoczką jako przygotowanie do operacji odtwórczej;
 • zmodyfikowana radykalna operacja piersi według metody Meddena (najczęściej wykonywana);
 • operacja według metody Pateya – mięsień piersiowy większy i mięsień piersiowy mniejszy zostaje usunięty;
 • radykalna amputacja piersi według metody Halsteda – usunięcie gruczołu piersiowego z mięśniem piersiowym większym i układem chłonnym pachowym w jednym bloku tkankowym. Metoda stosowana w sytuacji nacieku na mięsień piersiowy większy.

Ostatnią grupę stanowią zabiegi odtwórcze, czyli rekonstrukcje gruczołu piersiowego. W tym celu wykorzystuje się własne mięśnie chorej lub syntetyczne protezy, które następnie wszczepia się w odpowiednie miejsca. Za pomocą różnych sposobów można obecnie nawet odtworzyć brodawkę sutkową. Wykonanie zabiegu odtwórczego zaleca się po zakończeniu całego leczenia onkologicznego.

Sklep Spirulina

Mastektomia radykalna

Polega na usunięciu gruczołu piersiowego wraz z powięzią mięśnia piersiowego większego i węzłami chłonnymi pachowymi w jednym bloku tkankowym. Dla lepszego dostępu do węzłów chłonnych mięsień piersiowy mniejszy zostaje przecięty. Zarówno mięsień piersiowy większy jak i mniejszy jest pozostawiony.

Zobacz również: Drenaż limfatyczny – metodyka i techniki.

Profilaktyka chirurgiczna

Warto wspomnieć o profilaktyce chirurgicznej, która stanowi odrębną grupę zabiegów. Decydują się na nią nosicielki niektórych mutacji nowotworów (BRCA 1/2), ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi aż o 90-95%. Profilaktycznie wykonują ją również kobiety z grupy najwyższego ryzyka. W efekcie ryzyko zmniejsza się o 90%.

Obustronne usunięcie przydatków u nosicielek mutacji BRCA 1/2 zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi o 50%, natomiast raka jajnika i jajowodów aż o 80%.

Zobacz również: Rehabilitacja po mastektomii.

Bibliografia:

 1. Wysocki W., Diagnostyka i leczenie raka piersi, Łódź 2011.
 2. Jassem J., Krzakowski M., Bobek-Billewicz B. (i inni), Rak piersi, Via Medica, 4/2018.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław