Zabiegi chirurgiczne w nowotworach gruczołu piersiowego często są niezbędnym elementem leczenia. Wiążą się z ogromnym stresem i strachem, ponieważ piersi uznawane są za symbol kobiecości. Zwykle jednak bywają koniecznością. Na szczęście postęp medycyny sprawił, że kobieta może zdecydować się między innymi na odtworzenie utraconych tkanek.
Zabiegi chirurgiczne w nowotworach gruczołu piersiowego
Zabiegi chirurgiczne w nowotworach gruczołu piersiowego dzielą się na diagnostyczne, lecznicze i odtwórcze.
Diagnostyczne obejmują:
- wycięcie fragmentu guza;
- wycięcie całego guza;
- klinowe wycięcie fragmentu gruczołu;
- wycięcie podejrzanego fragmentu gruczołu;
- biopsja węzła wartowniczego;
- wycięcie łatwo dostępnych zmian przerzutowych.
Zabiegi lecznicze z kolei dzielą się na operacje oszczędzające (lumpektomia) i radykalne. Oszczędzające wykonuje się w sytuacjach, gdy leczenie jest możliwe bez konieczności amputacji piersi, gdy guz jest mniejszy niż 3 cm lub gdy węzły pachowe są niewyczuwalne lub pojedyncze i ruchome.
Operacje radykalne dzielą się na następujące zabiegi:
- amputacja prosta – usunięcie piersi z powięzią mięśnia piersiowego większego;
- amputacja podskórna – usunięcie tkanki gruczołowej z pozostawieniem skóry, brodawki wraz z otoczką jako przygotowanie do operacji odtwórczej;
- zmodyfikowana radykalna operacja piersi według metody Meddena (najczęściej wykonywana);
- operacja według metody Pateya – mięsień piersiowy większy i mięsień piersiowy mniejszy zostaje usunięty;
- radykalna amputacja piersi według metody Halsteda – usunięcie gruczołu piersiowego z mięśniem piersiowym większym i układem chłonnym pachowym w jednym bloku tkankowym. Metoda stosowana w sytuacji nacieku na mięsień piersiowy większy.
Ostatnią grupę stanowią zabiegi odtwórcze, czyli rekonstrukcje gruczołu piersiowego. W tym celu wykorzystuje się własne mięśnie chorej lub syntetyczne protezy, które następnie wszczepia się w odpowiednie miejsca. Za pomocą różnych sposobów można obecnie nawet odtworzyć brodawkę sutkową. Wykonanie zabiegu odtwórczego zaleca się po zakończeniu całego leczenia onkologicznego.
Mastektomia radykalna
Polega na usunięciu gruczołu piersiowego wraz z powięzią mięśnia piersiowego większego i węzłami chłonnymi pachowymi w jednym bloku tkankowym. Dla lepszego dostępu do węzłów chłonnych mięsień piersiowy mniejszy zostaje przecięty. Zarówno mięsień piersiowy większy jak i mniejszy jest pozostawiony.
Zobacz również: Drenaż limfatyczny – metodyka i techniki.
Profilaktyka chirurgiczna
Warto wspomnieć o profilaktyce chirurgicznej, która stanowi odrębną grupę zabiegów. Decydują się na nią nosicielki niektórych mutacji nowotworów (BRCA 1/2), ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi aż o 90-95%. Profilaktycznie wykonują ją również kobiety z grupy najwyższego ryzyka. W efekcie ryzyko zmniejsza się o 90%.
Obustronne usunięcie przydatków u nosicielek mutacji BRCA 1/2 zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi o 50%, natomiast raka jajnika i jajowodów aż o 80%.
Zobacz również: Rehabilitacja po mastektomii.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia:
- Wysocki W., Diagnostyka i leczenie raka piersi, Łódź 2011.
- Jassem J., Krzakowski M., Bobek-Billewicz B. (i inni), Rak piersi, Via Medica, 4/2018.