Szukaj
Szukaj

Aplikator wieloigłowy – czy warto go stosować?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Aplikator wieloigłowy (wałek igłowy) to narzędzie do terapii, którym może posłużyć się zarówno fizjoterapeuta podczas zabiegu jak i pacjent w ramach autoterapii w domu. Dzięki swojej prostej i lekkiej budowie może używać go tak naprawdę każdy.

Aplikator wieloigłowy - czy warto je stosować?

Jak działa aplikator wieloigłowy?

Aplikatorem możemy oddziaływać na dwa sposoby:

 • tonizująco, czyli pobudzająco (stosujemy aplikator od 5 do 7 minut);
 • relaksacyjnie, rozluźniająco (10-15 minut terapii).

W gabinecie, fizjoterapeuta może posługiwać się aplikatorem wieloigłowym przeważnie na dwa sposoby. Po to, aby przygotować wrażliwe miejsce na ciele pacjenta, które trzeba poddać terapii lub na jej zakończenie, kiedy jest potrzeba przyspieszenia regeneracji tkanki poddanej zabiegowi. Aby wspomóc efekt terapii fizjoterapeuta może zalecić pacjentowi wykonywanie zabiegów za pomocą wałka igłowego poza gabinetem. W ramach autoterapii pacjent powinien samodzielnie opracować zaleconą przez fizjoterapeutę okolicę ciała na tyle ile będzie to możliwe. Czasem do wykonania zabiegu np. w domu pacjent będzie musiał skorzystać z pomocy drugiej osoby.

Wskazania

Przed wykonywaniem zabiegu z wykorzystaniem aplikatora wieloigłowego należy zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami. Do głównych wskazań do użycia tego przyrządu należą:

 • rozluźnienie dużych napięć mięśniowych;
 • złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie bólu głowy, karku czy lędźwi;
 • przyspieszenie regeneracji tkanek, np. po intensywnym treningu na siłowni;
 • ujędrnienie i uelastycznienie skóry.

Przeciwwskazania

Natomiast wśród przeciwwskazań znajdują się:

 • ostre zmiany dermatologiczne;
 • zdiagnozowanie czy podejrzenie występowania nowotworu;
 • pierwszy trymestr ciąży;
 • w trakcie trwania menstruacji;
 • świeże, niezagojone rany.

Rodzaje aplikatorów wieloigłowych

Istnieją 3 rodzaje aplikatorów:

 • mały;
 • średni;
 • duży.

Różnią się one nie tylko wielkością, ale także rozstawem igieł. Jest to dość istotne w doborze odpowiedniego aplikatora dla pacjenta.

Patronite
Patronite

Mały aplikator wieloigłowy bardzo dobrze nadaje się do pracy w obrębie głowy i twarzy, trudno dostępnych miejscach takich jak staw skokowy czy w miejscach wrażliwych: na mostku, w okolicach żeber. Tego rodzaju aplikator sprawdzi się również w terapii dzieci i osób szczupłych.

Średni aplikator wieloigłowy posiada największe zagęszczenie igieł, co powoduje zwiększenie intensywności zabiegu (odczucia kłucia) dla pacjenta. Poleca się go tym, którzy mają nieco mniej wrażliwą skórę oraz w miejscach, gdzie wymagana jest intensywna terapia np. mocno spiętego mięśnia łydki czy mięśni przedramion.

Z kolei duży aplikator wieloigłowy, z racji swoich rozmiarów nada się dla pacjentów o większych gabarytach, którzy potrzebują opracować swoje udo, łydkę czy plecy. Rozstaw igieł jest nieco rzadszy (odstępy między igłami są większe), co powoduje, że terapia staje się bardziej komfortowa. Zaleca się go również pacjentom z obniżonym progiem bólowym.

Na poniższym filmie Paweł z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jakie jest zastosowanie aplikatorów wieloigłowych Lyapko w terapii:

Odczucia podczas stosowania aplikatora wieloigłowego

Odczucia w trakcie terapii aplikatorem wieloiglowym mogą być różne. Zazwyczaj, na początku jest to nieprzyjemne kłucie, które będzie tym silniejsze im większe zmiany patologiczne istnieją w miejscu poddawanym terapii. Później odczucie kłucia powinno przejść w lekkie pieczenie. Jest to moment, kiedy pierwsze, powierzchowne napięcia już ustąpiły i dochodzi do rozluźnienia napięć położonych nieco głębiej (to one w zdecydowanej mierze będą celem terapii). Na końcu odczucie pieczenia powinno zamienić się płynnie w odczucie przyjemnego ciepła i relaksu. Wtedy można zakończyć jednostkę terapeutyczną.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Popowicz D., Akupresura w praktyce, Wydawnictwo Złote Myśli.
 2. Gach M., Akupresura, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *