Szukaj
Szukaj

Wałek igłowy – jak o niego dbać?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wałek igłowy wydaje się być prostym narzędziem terapeutycznym. Jednak kryje w swojej konstrukcji wiele ciekawych aspektów. Prawidłowo użytkowany oraz zadbany wałek igłowy będzie służył przez wiele lat. Zanim jednak dowiemy się jak odpowiednio konserwować wałek, warto poznać jego konstrukcję.

Wałek igłowy - jak o niego dbać?

 

Z czego jest zbudowany wałek igłowy?

Producent podaje, że oryginalny aplikator wieloigłowy skonstruowany jest m.in. z podstawy, czyli gumy medycznej oraz części terapeutycznej, czyli metalowych kolców.

Guma medyczna charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie substancji chemicznych, głównie tych, służących do odkażania urządzenia. Każdy inny rodzaj gumy mógłby po prostu sparcieć i bardzo szybko ulec zniszczeniu. Guma medyczna nie wydziela też specyficznego i przykrego zapachu jak zwykła guma. W miejscu połączenia gumy oraz metalowego kolca widać wypustkę, która ma za zadanie chronić skórę pacjenta przed uszkodzeniem. W trakcie aplikacji, przy dość silnym ucisku powierzchnia skóry oprze się o tę właśnie wypustkę.

Kolce skonstruowane są z różnych metali. Są nimi: miedź, srebro, żelazo, cynk i nikiel. W tym miejscu warto uspokoić tych, którzy obawiają się o reakcję alergiczną z niklem – producent zapewnia, że odpowiednia konstrukcja kolca nie naraża pacjenta na tego typu problemy. Według producenta, te akurat pierwiastki mają działać leczniczo m.in. z uwagi na ich niedobory w ludzkim organizmie. Dodatkowo, podczas kontaktu ze skórą ma dochodzić do zjawiska galwanizacji (kolce ułożone są w specyficzny sposób tworząc pary galwaniczne).

Patronite
Patronite

Zobacz również: Aplikator wieloigłowy – czy warto go stosować?

Jak dbać o czystość wałka igłowego?

Dbanie o wałek igłowy jest bardzo istotnym elementem jego użytkowania. Wykorzystując go w gabinecie podczas terapii na wielu pacjentach, należy zadbać o dezynfekcję po każdym zabiegu oraz lekko przetrzeć jednorazowym ręcznikiem papierowym. Warto co jakiś czas dokładnie umyć wałek igłowy z uwagi na gromadzenie się naskórka przy podstawie igieł. Czynności te może również wykonywać pacjent, samodzielnie w domu. Jednak nie ma tak częstej potrzeby dezynfekowania aplikatora, jeżeli tylko on jest jego użytkownikiem.

W celu umycia narzędzia wystarczy użyć małej szczoteczki do paznokci, odrobiny mydła i wody. Należy pamiętać, aby po tej czynności dokładnie je wysuszyć, ponieważ może dojść do korodowania kolców. Często używany wałek igłowy warto trzymać w suchym pomieszczeniu, z dala od promieni słonecznych. Odpowiednio zadbany aplikator powinien posłużyć kilka dobrych lat.

Podsumowanie

Warto wiedzieć jak wygląda oryginalny wałek igłowy, a przede wszystkim jak o niego zadbać. Wszystko po to, aby nie wyrządzić sobie krzywdy produktem, który przypomina aplikator z kolcami (np. poprzez uszkodzenie skóry kolcem z metalu taniego i szkodliwego dla zdrowia), a także aby narzędzie posłużyło przez lata. Wałek igłowy, dzięki swoim rozmiarom doskonale nadaje się do zabrania ze sobą w podróż, na wakacje czy po prostu do pracy.

Bibliografia

  1. Gach M., Akupresura – najskuteczniejsze punkty, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *