Test Langego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test Langego służy do stwierdzenia przykurczu zginaczy stawu biodrowego oraz niewydolności mięśni kulszowo-goleniowych.

Test Langego

Test Langego – charakterystyka

Omawiany test jest prosty w wykonaniu i wiarygodny. Uznaje się, że dzieci powinny być rutynowo badane pod kątem wad postawy. Czynność ta powinna mieć miejsce co najmniej raz w roku, jeśli nie wykazano żadnych patologii. Z kolei w przypadku ich wykazania, częstotliwość badania wzrasta do 1 razu na 3-6 miesięcy. Zwłaszcza, jeśli dziecko znajduje się w okresie wzrostu.

Celem testu Langego jest określenie deficytu ruchu zginania kończyny dolnej w stawie biodrowym, w związku z czym bada się nim zarówno zginacze stawu biodrowego, jak i mięśnie kulszowo-goleniowe.

Wykonanie

Pacjent znajduje się w pozycji stojącej zasadniczej. Badający poleca następnie pacjentowi wykonanie zgięcia badanej kończyny dolnej w stawie biodrowym do ok. 30° przy wyprostowanym stawie kolanowym i obserwuje zachowanie kolca biodrowego przedniego górnego.

Na poniższym filmie pokazujemy jak wykonać test Langego na przykładzie jednego z pacjentów z naszego Centrum Fizjoterapeuty:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Interpretacja

W warunkach fizjologicznych unoszenie kończyny dolnej spowoduje pociąganie miednicy za guz kulszowy przez mięśnie kulszowo-goleniowe, skutkiem czego będzie przemieszczenie się kolca biodrowego przedniego górnego ku górze oraz spłaszczenie lordozy lędźwiowej. Stwierdza się wtedy wynik ujemny testu Langego (próba Langego ujemna).

Jeżeli kolec biodrowy przedni górny nie zmienia położenia lub pochyla się w dół, świadczy to o przykurczu mięśni zginaczy stawu biodrowego oraz niewydolności mięśni kulszowo-goleniowych. W takim przypadku jest to wynik dodatni testu Langego (próba Langego dodatnia).

Można zatem podsumować, że test jest dodatni, gdy hiperlordoza nie zmienia się, a położenie kolca biodrowego przedniego górnego albo się nie zmienia, albo ma tendencję do dalszego pochylania. Może przy tym wystąpić niewydolność prostowników lub przykurcz zginaczy biodra.

Test Langego w elektrostymulacji

Istnieją sytuacje, gdy dwa testy dzielą ze sobą nazwę, co jest często mylące. Testem Langego nie określa się bowiem jedynie opisanego powyżej badania, lecz nazwa ta odnosi się także do badania związanego z elektrostymulacją mięśni.

Test Langego w tym przypadku polega na drażnieniu mięśnia prądem impulsowym średniej częstotliwości 4 kHz i czasie trwania impulsu 300 ms. Na tego rodzaju prądy reaguje skurczem tylko normalnie, prawidłowo unerwiony mięsień. Należy jednak porównać wyniki badania dwóch symetrycznie położonych równoimiennych mięśni.

Bibliografia

  1. Straburzyńska-Lupa A., Straburzyński G., Fizjoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Czupryna K., Nowotny-Czupryna O., Nowotny J., Rottermund J., O skoliozach inaczej. Podstawy leczenia zachowawczego, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, 4/2012.
  3. Mrozkowiak M., Testy funkcjonalne w patologii mięśniowo-więzadłowo-stawowej stosowane w wadach postawy, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn.


Polecane produkty:
Wypromuj gabinet

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *