Szukaj
Szukaj

Test Abotta-Saundersa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test Abotta-Saundersa służy do wykrycia podwichnięcia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia w bruździe międzyguzkowej.

Test Abotta-Saundersa

Test Abotta-Saundersa – jak wykonać?

Wykonanie tego testu jest bardzo proste. Ramię badanego musi być odwiedzione do około 120 stopni i ustawione w rotacji zewnętrznej. Następnie fizjoterapeuta jedną ręką prowadzi ruch powolnego opuszczania ramienia badanego, a drugą opiera na jego barku i palcem wskazującym oraz środkowym bada bruzdę międzyguzkową.

Na poniższym filmie Basia z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać test Abotta-Saundersa na przykładzie jednego z naszych pacjentów:

Interpretacja

Wyczuwalny palpacyjnie lub słyszalny trzask oraz ból w bruździe międzyguzkowej świadczą o przemieszczeniu głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Niekiedy trzask może powodować kaletka w stanie zapalnym (np. kaletka podkrucza, kaletka podłopatkowa czy kaletka podbarkowa).

Jeżeli ból nie występuje w badanym miejscu, należy stwierdzić czy trzask nie jest wywołany innym czynnikiem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Podwichnięcie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego

Do okresowego opuszczania przez ścięgno rowka międzyguzkowego dochodzi na skutek rozluźnienia lub przerwania więzadła poprzecznego kości ramiennej. Właśnie ono zakotwicza ścięgno w rowku.

Pomijając różnego rodzaju anomalie, do sytuacji tej dochodzi zazwyczaj pod wpływem wysiłku fizycznego powodującego silne i gwałtowne napinanie ścięgna. Zwłaszcza, jeśli ramię znajduje się w skręceniu na zewnątrz. Ścięgno może przemieścić się przed mięsień podłopatkowy z przerwaniem więzadła poprzecznego lub pomiędzy guzek mniejszy, a ścięgno mięśnia podłopatkowego. Często towarzyszy temu odwarstwienie przyczepu tego mięśnia.

Do podwichnięcia (zwichnięcia) ścięgna może dojść podczas zgięcia, odwiedzenia ramienia ponad głowę i gwałtownej rotacji zewnętrznej. Inną sytuacją jest upadek na odwiedzione i zrotowane wewnętrznie ramię.

Zobacz również: Zapalenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia.

Diagnostyka

Do diagnostyki tego schorzenia wykorzystuje się między innymi właśnie test Abotta-Saundersa. Warto również wiedzieć, że w 70% przypadków występuje dodatni test Yergasona. Rutynowe badania radiologiczne w projekcie AP i osiowej zwykle nie wykazują odchyleń od normy. Wskazane jest natomiast badanie w projekcji pachowej, które może ujawnić stopień spłycenia rowka międzyguzkowego. Nieocenione usługi oddaje badanie ultradźwiękowe.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Dziak A., Tayara S., Urazy i uszkodzenia w sporcie, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2000.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *