Szukaj
Szukaj

Ból w dolnej części pleców

Spis treści

Pytanie


Witam serdecznie,
od pewnego czasu, szczerze mówiąc nawet nie wiem od kiedy dokładnie, po dłuższym staniu, siedzeniu bez oparcia, długim chodzeniu bez odpoczynku czy nawet bez powodu odczuwam bardzo dokuczliwy ból w dolnej części pleców. Czy to jest normalne? Jak sobie pomoc?
Od 14.10.2017 borykam się z uszkodzonym nerwem strzałkowym. Długa rehabilitacja sprawiła, że mogę już podnieść stopę w górę, chociaż jest ona sporo słabsza od zdrowej. Chciałam zapytać czy mogę już zacząć nosić buty na obcasie?

Pozdrawiam!
Natalia

 

Odpowiedź


Pani Natalio,
z pewnością odczuwa Pani nic innego jak zmęczenie mięśni. Być może wynika ono z niewydolności samych mięśni lub też pomimo tego, że są wydolne, po prostu pracują zbyt intensywnie i nie mają czasu na odpowiednią regenerację. Samodzielnie można sobie pomóc na wiele różnych sposobów. Można skorzystać z akumaty nazywanej także matą igłową (położyć się na nią bolesnym odcinkiem kręgosłupa) czy skorzystać z foam rollerów, czyli piankowych wałków do rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Dla kręgosłupa doskonale nadaje się roller. Poniżej przesyłam bezpośrednie linki jak wyglądają te produkty:

1. Mata igłowa: https://sklep.fizjoterapeuty.pl/aplikatory-wieloiglowe/217-akumata-mata-do-akupresury.html
2. Roller: https://sklep.fizjoterapeuty.pl/blackroll/blackroll-standard-czarny-roller-do-masazu.html

Dodatkowo polecam konsultację z fizjoterapeutą, który dokładnie zbada i zdiagnozuje skąd może pochodzić ból, ponieważ wtedy, nawet autoterapia będzie dużo bardziej efektywna.

Najprościej można odpowiedzieć w ten sposób: jeżeli po założeniu szpilek czuje się Pani pewnie to tak, może Pani już nosić szpilki. Zdaję sobie sprawę, że odpowiedź jest równie ogólna co Pani pytanie, ale nie sposób odpowiedzieć inaczej. To czy może Pani nosić już szpilki czy nie zależy tak na dobrą sprawę od Pani pewności w poruszaniu się. Jeżeli po założeniu szpilek i przejściu kilku kroków nie jest Pani w stanie normalnie chodzić (chwieje się Pani, nie może złapać równowagi, stopa jakby „uciekała”) to na pewno warto jeszcze zintensyfikować rehabilitację i odczekać z używaniem szpilek. Sugeruję, aby zacząć chodzić w obuwiu z małym obcasem i sukcesywnie zmieniać na wyższy. Wszystko to przy pełnej kontroli stopy, a w momencie pojawienia się niestabilności, uczucia mrowienia czy bólu należy wrócić do płaskiego obuwia.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *