Reakcje ułożeniowe niemowląt to inaczej ruchy wywołane określoną zmianą pozycji ciała. Zmieniają się one w zależności od osiągniętego poziomu rozwoju. Stanowią obiektywne kamienie milowe w rozwoju dziecka.
Reakcje ułożeniowe niemowląt
W diagnostyce (głównie do potrzeb fizjoterapii i pediatrii) wyróżnia się 7 reakcji ułożeniowych niemowląt:
- Reakcja Vojty.
- Próba trakcji.
- Reakcja zawieszenia pionowego według Peipera-Isberta.
- Reakcja zawieszenia pionowego według Collis.
- Reakcja zawieszenia poziomego według Collis.
- Reakcja Landaua.
- Reakcja zawieszenia pachowego.
Pozwalają one ocenić czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo.
1. Reakcja Vojty.
Reakcję wyzwala się poprzez uniesienie dziecka leżącego na brzuchu, a następnie szybkie przechylenie go z pozycji pionowej do poziomej. Reakcja Vojty składa się z 4 faz uzależnionych od wieku dziecka.
- Faza I (przejściowa) – od 11 do 20 tygodnia życia. W reakcji na zmianę położenia dziecko odwodzi ramiona i otwiera dłonie. Nogi idą coraz bardziej do zgięcia, natomiast palce stopy znajdującej się na górze nie są rozstawione.
- Faza II – od 4 do 7 miesiąca życia. Wszystkie kończyny niemowlęcia ustawiają się w swobodnym zgięciu. Palce stóp znajdują się w zgięciu lub w pozycji pośredniej, natomiast dłonie są otwarte lub luźno zamknięte. Stopy znajdują się w zgięciu grzbietowym i supinacji.
- Faza II (przejściowa) – od 7 do końca 9 miesiąca życia. Kończyny dolne są już wyraźnie wyprostowane, stopy nadal w zgięciu grzbietowym, a palce stóp w pozycji pośredniej.
- Faza III – od 9 do 14 miesiąca życia. Kończyna górna i dolna (górnoleżące) są wyprostowane i odwiedzione od środka ciała. Stopy znajdują się w zgięciu grzbietowym.
2. Próba trakcji.
Pozycją wyjściową niemowlęcia jest leżenie na plecach. Reakcję wyzwala się poprzez powolne podciąganie dziecka do kąta 45 stopni.
- Faza I – od 1 do 6 tygodnia życia. Głowa dziecka zwisa do tyłu, kończyny dolne są zgięte i odwiedzione.
- Faza II – od 7 tygodnia życia do końca 6 miesiąca. Dziecko wykonuje zgięcie głowy, która staje się przedłużeniem tułowia, zgina także kończyny dolne. Po skończonych 6 miesiącach życia zauważa się maksymalne przyciągnięcie nóg do tułowia.
- Faza III – od 8 do 9 miesiąca życia. Pozycja zgięciowa ustępuje, co najlepiej widać w przypadku stawów kolanowych. Pośladki stają się punktem podporu.
- Faza IV – od 9 do 14 miesiąca życia. Głowa pozostaje przedłużeniem tułowia, nogi są odwiedzione i swobodnie wyprostowane w stawach kolanowych, natomiast dziecko podciąga się do góry.
3. Reakcja zawieszenia pionowego według Peipera-Isberta.
Pozycją wyjściową do 5 miesiąca życia jest leżenie tyłem, natomiast w późniejszym wieku leżenie przodem. Reakcja zawieszenia pionowego według Peipera-Isberta wyzwalana jest poprzez szybki ruch unoszenia dziecka do pozycji pionowej głową w dół. Noworodki i niemowlęta chwyta się za uda w części proksymalnej, natomiast starsze dzieci poprzez stawy kolanowe.
- Faza I – od 1 tygodnia życia do 3 miesiąca. Dziecko wykonuje ruch obejmowania przypominający odruch Moro. Kark jest wyprostowany, natomiast miednica zgięta.
- Faza II – od 4 do 6 miesiąca życia. Kończyny górne są wyprostowane i odwiedzione, a dłonie otwarte. Ustępuje przodopochylenie miednicy.
- Faza III – od 7 do maksymalnie 12 miesiąca życia. Kończyny górne są wyprostowane i wyciągnięte do góry. Dziecko wykonuje symetryczny wyprost karku i tułowia aż do przejścia piersiowo-lędźwiowego.
- Faza IV – od około 9 miesiąca życia. W tej fazie dziecko próbuje już przytrzymać się osoby badającej i podciągnąć ciało do góry.
4. Reakcja zawieszenia pionowego według Collis.
Dziecko leży na plecach. Reakcję wyzwala się poprzez nagły ruch ustawiający niemowlę w pozycji pionowej głową w dół za pomocą chwytu jednej nogi za kolano.
- Faza I – od 1 tygodnia życia do 7 miesiąca. Noga dziecka, za którą nie trzyma badający, zgina się w stawie kolanowym, biodrowym i skokowym.
- Faza II – od 7 miesiąca życia. Noga, za którą nie trzyma badający, przyjmuje swobodną, wyprostowaną pozycję w stawie kolanowym, natomiast staw biodrowy pozostaje w dalszym ciągu zgięty.
5. Reakcja zawieszenia poziomego według Collis.
Reakcje ułożeniowe niemowląt w tym przypadku wyzwala się poprzez chwyt za ramię i udo po tej samej stronie oraz uniesienie dziecka do góry.
- Faza I – od 1 do 12 tygodnia życia. W pierwszych 6 tygodniach życia ruchy zwieszonej swobodnie kończyny górnej przypominają odruch Moro. W późniejszym okresie następuje luźne zgięcie puszczonej kończyny górnej.
- Faza II – od 4 do 6 miesiąca życia. Przedramię luźnej ręki ustawia się w pronacji, kończyna dolna luźno puszczona pozostaje w zgięciu. Pod koniec tej fazy dziecko obciąża dłoń starając się podeprzeć.
- Faza III – od 8 do 10 miesiąca życia. Dziecko podpiera się początkowo na zewnętrznej krawędzi stopy, a później na całej stopie.
6. Reakcja Landaua.
Płasko ustawioną dłoń układa się pod brzuch dziecka i utrzymuje w pozycji poziomej.
- Faza I – od 1 do 6 tygodnia życia. Głowa jest lekko opuszczona, a tułów i kończyny delikatnie zgięte.
- Faza II – od 7 tygodnia do 3 miesiąca życia. Następuje symetryczny wyprost karku aż do linii barków. Kończyny są luźno zgięte, podobnie jak tułów.
- Faza III – 6 miesiąc życia. Wyprost tułowia sięga przejścia piersiowo-lędźwiowego, kończyny dolne w dalszym ciągu zgięte, natomiast górne puszczone luźno.
- Faza IV – 8 miesiąc życia. Kończyny górne dziecka są luźno zgięte, natomiast dolne luźno wyprostowane.
7. Reakcja zawieszenia pachowego.
Dziecko ustawia się pionowo i chwyta za tułów, plecami do osoby badanej.
- Faza I – kończyny dolne zgięte.
- Faza II – dziecko przyciąga kończyny dolne do tułowia.
- Faza III – kończyny dolne są luźno wyprostowane, a stopy znajdują się w zgięciu grzbietowym.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kuliński W., Zeman K., Fizjoterapia w pediatrii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.