Szukaj
Szukaj

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać? Każdy rodzic z niecierpliwością wyczekuje tego momentu. Na samym początku jest to przeważnie nieświadomy grymas, który dopiero później przekształca się w tzw. uśmiech społeczny. Stanowi wstęp do nauki mowy i nawiązywania bliższych relacji interpersonalnych. Co warto wiedzieć w tym temacie?

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać?

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać?

Pierwszy dłuższy uśmiech na twarzy dziecka można zaobserwować już po wyjściu z okresu noworodkowego, czyli w okolicach 6.-7. tygodnia życia malucha. Jest to uśmiech w pełni mimowolny, nieświadomy i niekontrolowany przez dziecko. Pojawia się nie jako odpowiedź na konkretny bodziec (np. twarz mamy), lecz spontanicznie. Można go zauważyć nawet w momencie, gdy dziecko śpi. Zjawisko to zyskało nawet swoją odrębną nazwę – uśmiech anielski. W okresie noworodkowym nawet kilka dni po narodzinach uśmiech anielski również występuje, jednak przyjmuje formę bardzo szybkich grymasów przypominających radość.

Wraz z upływem czasu i rozwojem dziecka, jego uśmiechy będą stawać się trwalsze, pewniejsze i bardziej świadome. Świadome uśmiechanie się powinno wystąpić do 3. miesiąca życia. Wówczas maluch reaguje na twarze bliskich osób, na prowadzone z nim rozmowy czy zabawy. Aby móc zauważyć uśmiech u dziecka należy poświęcić mu trochę czasu i zadbać o to, aby było ono całkowicie rozluźnione. Od uśmiechu niedaleka droga do śmiechu. Pierwszy radosny śmiech niemowlęcia przypada przeważnie na okolice 4. miesiąca życia, a później pojawiać się będzie coraz częściej.

Pierwszy uśmiech dziecka – jak wywołać?

Zdarzają się sytuacje, w których dziecko osiąga już odpowiedni ku temu wiek, jednak mimo tego rodzice wciąż nie są w stanie zauważyć u niego uśmiechów. Wówczas można wypróbować kilka domowych metod stymulujących uśmiech niemowlaka. Należy pamiętać, że dziecko naśladuje dorosłych, dlatego im częściej oni będą się do niego uśmiechać, tym większa szansa, że maluch wreszcie odwzajemni uśmiech. Uśmiechając się, warto mu śpiewać, opowiadać proste bajki lub po prostu mówić do niego. Pomocny jest także utrzymywany kontakt wzrokowy. Gdy dziecko choć raz się uśmiechnie, nie należy przestawać się z nim bawić. Wręcz przeciwnie, można emocjonalnie wyrazić swoją radość z tego zjawiska oraz kontynuować rozmowę lub zabawę.
Innymi metodami jest wydawanie z siebie zabawnych dźwięków, np. przypominających różne zwierzęta lub nawet takich, które nic nie przypominają. Można uzupełnić to delikatnym łaskotaniem po brzuszku lub nóżkach.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jeśli w dalszym ciągu rodzice nie są w stanie wywołać uśmiechu lub śmiechu dziecka, mogą skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym lub pediatrą. Zwłaszcza jeśli towarzyszą temu inne niepokojące objawy, takie jak np. obniżone napięcie mięśniowe, przetrwałe odruchy pierwotne, brak prób podejmowania kontaktu wzrokowego z rodzicami czy brak reakcji na otoczenie.

Język niemowląt – etapy komunikacji

Okresem niemowlęcym nazywamy ten etap w życiu dziecka, który trwa do ukończenia przez niego 1. roku życia. W tym czasie maluch nie potrafi mówić, komunikuje się z rodzicami za pomocą płaczu, gestów, a później gaworzenia i sylabowania. Także uśmiech jest jedną z form kontaktowania się ze światem zewnętrznym. Należy pamiętać, że dziecko rodzi się już ze zdolnością wydawania dźwięków. Początkowo będzie to wyłącznie płacz i kwilenie. W okolicach 2. miesiąca życia dołączą do tego pierwsze samogłoski, choć będą one wydawane w pełni nieświadomie i niekontrolowanie. Są efektem powietrza przepływającego przez struny głosowe. To czas, gdy rodzice mogą zaobserwować także pierwsze uśmiechy – dziecko przekazuje w ten sposób swoje zadowolenie lub ciekawość świata. W 3. miesiącu życia pojawia się gruchanie, nazywane przez logopedów głużeniem. Między 4. a 6. miesiącem dziecko odwraca głowę w stronę dźwięków, szukając ich źródła i żywo się nimi interesując. Pojawia się więcej samogłosek i pierwsze spółgłoski. Maluch chętnie powtarza sylaby po bliskich osobach.

Pod koniec 1 roku życia niemowlę jest już w stanie wypowiadać kilka prostych słów, rzeczowników, ucząc się nazewnictwa przedmiotów znajdujących się wokół niego. Aby wspierać rozwój mowy, warto jak najwięcej mówić do dziecka prostymi, mało złożonymi zdaniami lub niekiedy nawet pojedynczymi wyrazami.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pietrzyk J., Kwinta P., Pediatria, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.
  2. Murkoff H., Mazel S., Hermanowska M., Pierwszy rok życia dziecka, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2020.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *