Szukaj
Szukaj

Teleangiektazje

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Teleangiektazje to termin odnoszący się do rozszerzenia włosowatych naczyń krwionośnych skóry. Zjawisko to spotyka się w medycynie, a dokładniej w dermatologii. Jest bowiem częstą przypadłością osób ze skórą wrażliwą. Innymi słowy teleangiektazje to rozszerzone naczynka.

Teleangiektazje

Jak wyglądają teleangiektazje?

Zgodnie z definicją, teleangiektazje to trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego, prześwitujące przez skórę. Manifestują się pod postacią cienkich, czerwonych „nitek”. W skrajnych przypadkach mogą przylegać do siebie, dając obraz jednorodnego zaczerwienienia zwanego rumieniem naczyniowym.

Pierwszym objawem skłonności skóry do powstawania rozszerzonych naczynek jest właśnie rumień, czyli zaczerwienienie. Początkowo rumień ten ma charakter przemijający – pojawia się nagle i równie nagle znika. Z czasem jednak utrwala się i pozostaje na stałe. W efekcie powstają wyraźne, trwale rozszerzone naczynia krwionośne prześwitujące przez naskórek. Teleangiektazje pojawiają się przeważnie w obrębie twarzy. Mogą jednak pojawiać się również na kończynach dolnych. Rzadziej na innych częściach ciała, choć nie jest to wykluczone. Skórę ze skłonnością do teleangiektazji zwie się skórą naczyniową.

Przyczyny teleangiektazji

Wśród czynników sprzyjających powstawaniu rozszerzonych naczynek wyróżnia się:

  • skłonność osobniczą uwarunkowaną genetycznie;
  • czynniki atmosferyczne, w tym wiatr, mróz czy promieniowanie słoneczne;
  • duże wahania temperatury;
  • przegrzanie skóry w saunie lub solarium;
  • przyjmowanie leków rozszerzających naczynia;
  • miejscowe stosowanie kortykosteroidów;
  • palenie tytoniu oraz przebywanie w zadymionych pomieszczeniach.

Najczęściej teleangiektazje towarzyszą cerze naczyniowej. Powyższe czynniki jednak w dużym stopniu przyczyniają się do ich wystąpienia czy nasilenia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak leczyć teleangiektazje?

Teleangiektazje można zmniejszać na wiele różnych sposobów. Obecnie na rynku otrzymać można różnego rodzaju preparaty do stosowania zewnętrznego. Do składników aktywnych preparatów pielęgnacyjnych dla skóry naczyniowej zalicza się substancje wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych, wspomagające funkcję skóry jako bariery oraz przeciwzapalne. W związku z tym, najczęściej stosuje się składniki aktywne takie jak:

  • flawonoidy – działają przeciwrodnikowo i uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych;
  • witamina C – wykazuje podobne działanie jak flawonoidy. Celem wzmocnienia jej działania można dodać rutynę;
  • alantoina – działa zmiękczająco i łagodzi podrażnioną skórę;
  • wyciąg z oczaru wirginijskiego – wzmacnia naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie i ściągająco;
  • wyciąg z zielonej herbaty – działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie;
  • pantenol – wzmacnia czynność skóry jako bariery;
  • witamina PP (niacyna) – łagodzi stany zapalne skóry, obkurcza naczynia krwionośne;
  • witamina K – obkurcza i uszczelnia naczynia krwionośne, przy czym zmniejsza ryzyko krwawień.

Ważne jest jednak również leczenie głębsze. Problemem tym zajęła się ostatnimi czasy fizjoterapia, która zmniejsza te nieestetyczne zmiany za pomocą następujących metod:

W przypadku masażu należy pamiętać, aby nie był on zbyt intensywny, ponieważ przeciwwskazane jest silne przekrwienie skóry. Nie należy rozcierać skóry zbyt mocno. Dominującą techniką powinno być zatem głaskanie. Należy wspomnieć, że niektóre osoby decydują się na usunięcie teleangiektazji. Polega ono na zamknięciu światła rozszerzonego naczynia krwionośnego przez przerwanie jego ciągłości. Podczas takich zabiegów dochodzi do uszkodzenia ścianek naczynia, czego efektem jest zablokowanie dopływu krwi. Takie naczynie staje się bezużyteczne, dlatego zostaje wchłonięte przez organizm.

Prewencja rozwoju teleangiektazji

Niezwykle istotne w pielęgnacji cery naczyniowej jest postępowanie profilaktyczne. Zapobieganie pojawianiu się nowych i powiększaniu już istniejących zmian polega głównie na unikaniu czynników drażniących. Na to zaś składa się szereg pozornie drobnych czynności. Należy zacząć od prawidłowego oczyszczenia skóry kosmetykami o neutralnym pH (ok. 5,5). Jeśli do codziennej pielęgnacji stosuje się wodę, nie może być ona zbyt ciepła. Będzie to bowiem skutkowało rozszerzeniem się naczyń, wysuszeniem i podrażnieniem. Wskazana jest letnia i przegotowana. Powinno się także zrezygnować z gorących kąpieli całego ciała.

Niezbędne w prawidłowej pielęgnacji tego typu cery jest unikanie ekspozycji twarzy na takie czynniki zewnętrzne jak długotrwałe promieniowanie UV, wiatr, mróz, klimatyzowane lub mocno ogrzewane powietrze czy dym tytoniowy. Przeciwwskazane jest również stosowanie peelingów mechanicznych – można je zastąpić kawitacyjnymi.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  2. Kozicka K., Karska-Basta I., Romanowska-Dixon B., Teleangiektazje plamkowe – wyzwanie diagnostyczno-terapeutyczne, Acta Ophthalmologica Polonica, 2/2018.
  3. Krysiak-Zielonka I., Kałużna O., Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian, Kosmetologia Estetyczna, 4/2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *