Sklep Spirulina

Test Spurlinga (zwany także objawem) służy stwierdzeniu dolegliwości bólowych ze strony stawów międzykręgowych oraz podrażnionych korzeni nerwowych.

Nazwa pochodzi od twórcy badania – Roya Spurlinga, to właśnie on po raz pierwszy opisał objawy. 

Test Spurlinga

Omawiany test należy do swoistych, aczkolwiek mało czułych testów neurologicznych. Swoistość dotyczy faktu, że objaw ten wskazuje wyłącznie na jedną, określoną przyczynę wywoływanych dolegliwości. Czułość natomiast odnosi się do faktu, że test ten nie zawsze potwierdza schorzenie, nawet jeśli ono istnieje i inne badania wyszły pod tym względem pozytywnie.

Badanie można wykonywać np. przy podejrzeniu radikulopatii szyjnej.

Zobacz również: cervikalgia – przyczyny, objawy, leczenie

Test umożliwia potwierdzenie patologii neurologicznych w obrębie kręgosłupa szyjnego, co objawia się zwykle silnymi dolegliwościami bólowymi oraz promieniowaniem do ramienia podczas wykonywania określonej sekwencji ruchów.

Wykonanie

Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej z głową zgiętą i zrotowaną w jedną stronę. Badający stoi za pacjentem, układa jedną rękę na jego głowie, a drugą lekko w nią uderza. W przypadku nie wystąpienia dolegliwości, test powtarza się przy neutralnej pozycji głowy (odcinek szyjny wyprostowany).

Badanie wykonuje się dla obu stron kręgosłupa oddzielnie. Przykładowo, jeśli pacjent zgłasza dolegliwości po lewej stronie szyi, fizjoterapeuta zgina i rotuje głowę właśnie w tę stronę.

Interpretacja

Jeżeli test wywołuje nasilenie dolegliwości bólowych – wskazuje to na obecność zespołu bólowego w stawach międzykręgowych oraz na ucisk korzeni nerwowych. Dolegliwości korzeniowe mogą nasilić się przy samym wyproście kręgosłupa szyjnego, ponieważ ruch ten prowadzi do zwężenia o 20-30% otworów międzykręgowych.

Bibliografia

  1. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław