Szukaj
Szukaj

Test Schobera (objaw Schobera)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test Schobera (objaw Schobera) dotyczy pomiaru i oceny ruchomości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wykorzystywany jest w reumatologii i rehabilitacji  do oceny stanu pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa lędźwiowego oraz innych patologii związanych z bólem w tym odcinku, a także osiąganych postępów leczenia.

Test Schobera (objaw Schobera)

Test Schobera – wykonanie

W celu wykonania testu Schobera prosimy pacjenta, aby przyjął pozycję stojącą boso z kończynami dolnymi ustawionymi w odległości około 30 cm od siebie i kończynami górnymi ustawionymi wzdłuż tułowia. W takiej pozycji zaznaczamy na skórze pacjenta punkt znajdujący się nad wyrostkiem S1 (punkt ten wyszukujemy palpacyjnie). Aby ułatwić jego lokalizację znajdujemy najwyższe punkty talerzy kości biodrowych. Na ich wysokości znajduje się wyrostek kolczysty L4. Z kolei na wysokości kolców biodrowych tylnych górnych znajduje się wyrostek S2. Teraz z łatwością możemy odnaleźć wyrostek S1 i zaznaczyć na skórze punkt powyżej. Drugi punkt, który zaznaczamy znajduje się 10 cm w kierunku dogłowowym. Odległość odmierzamy za pomocą taśmy centymetrowej.

Gdy już zaznaczymy oba punkty, prosimy pacjenta, aby wykonał pochylenie w przód (maksymalne zgięcie). W takiej pozycji wykonujemy pomiar między wcześniej określonymi punktami. Następnie prosimy, aby pacjent wrócił do pozycji wyjściowej i wykonał pochylenie do tyłu (maksymalny wyprost). W takiej pozycji również wykonujemy pomiar.

Na poniższym filmie Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać test Schobera:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Norma

1. Odległość między zaznaczonymi punktami przy pochyleniu w przód zwiększa się do około 15 cm.
2. Odległość między zaznaczonymi punktami przy pochyleniu w tył zmniejsza się do 8-9 cm.

Interpretacja

Zbyt mała ruchomość świadczyć może o zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz występowaniu stanu zapalnego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Buckup K., Buckup J. Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni. PZWL, Warszawa 2014.
  2. Yen YR, Luo JF, Liu ML, Lu FJ, Wang SR, The Anthropometric Measurement of Schober’s Test in Normal Taiwanese Population, BioMed research international, 2015;2015.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 odpowiedzi

    1. Normalnie, pochylasz się w tył. Widzisz chyba na filmie. Nie dość że masz darmową pomoc w uczeniu się to jeszcze się czepiasz !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *