Szukaj

Prążek H

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Prążek H to obszar lekkiego przejaśnienia, który można wyraźnie zaobserwować w obrębie odcinka A (prążka anizotropowego) sarkomeru, wchodzącego w skład miofibryli, które z kolei budują włókno mięśniowe. Jest praktycznie niewidoczny, a przyczyną jego występowania jest przerwanie włókna aktynowego. W prążku H znajduje się linia M, utworzona przez miomezynę. Utrzymuje ona uporządkowane położenie miofilamentów grubych w sarkomerze.

Prążek H

Prążek H – charakterystyka

Omawiając w skrócie, prążek H stanowi przejaśnienie w obrębie prążka ciemnego (prążka A). Obejmuje wyłącznie miofilamenty grube. Jest elementem budującym sarkomer, czyli najważniejszą część kurczliwą włókienka mięśniowego (miofibryli), odgrywającą kluczową rolę w skurczu całego mięśnia. Prążki H to włókna wyłącznie miozynowe.

W budowie sarkomeru wyróżnia się więc:

Patronite
Patronite
  • odcinki anizotropowe (prążki A);
  • odcinki izotropowe (prążki I);
  • prążki H – przejaśnienia w obrębie odcinka A;
  • linię M – zlokalizowaną w prążku H.

W prążku H znajduje się wspomniana linia M, która jest utworzona przez miomezynę i utrzymuje uporządkowane położenie miofilamentów grubych w sarkomerze. Budowa sarkomeru została bardzo dobrze poznana. Można ją zaobserwować podczas badania włókien mięśniowych pod mikroskopem.

Prążek H podczas skurczu mięśnia

Podczas skurczu tkanki mięśniowej, sarkomer ulega skróceniu. Błonki Z zbliżają się do siebie. Wiąże się z tym zwężenie prążka I i prążka H, przy zachowaniu niezmienionej szerokości. Dzieje się tak dlatego, że filamenty cienkie wnikają pomiędzy filamenty grube znacznie głębiej, przy czym oba rodzaje filamentów zachowują wyjściową długość. Innymi słowy, w trakcie skurczu mięśnia, prążek H ulega skróceniu, co jest konsekwencją przesuwania się miofilamentów cienkich (aktyny) pomiędzy miofilamentami grubymi (miozyny). To przesunięcie powoduje skurcz całego mięśnia. Dlatego prążek H ma kluczowe znaczenie dla procesu skurczu mięśni.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ganong W., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  3. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.