Szukaj
Szukaj

Pompa protonowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pompa protonowa to rodzaj pompy jonowej transportującej protony (czyli jony wodorowe). Jest ona charakterystyczna dla błon wewnątrzkomórkowych i komórkowych niektórych komórek zarówno ludzi i zwierząt, jak i roślin.

Pompa protonowa

Czym jest pompa protonowa?

Pompa protonowa to określenie odnoszące się do błonowych białek integralnych posiadających zdolność transportu protonów przez błony komórkowe. Czynność ta zachodzi przeciwnie do gradientu stężeń. Aby mogła zajść, konieczna jest obecność energii. Najczęściej pompę protonową omawia się w kontekście komórek okładzinowych żołądka oraz nefronów. Podczas transportu jonów wodorowych przez błony tych komórek niezbędna jest obecność ATP.

Inhibitory pompy protonowej

Inhibitory pompy protonowej (IPP) stanowią grupę leków blokujących produkowanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka, wpływając tym samym na zmniejszenie pH w jego świetle.

Współcześnie popularnością cieszą się następujące leki z tej grupy:

Patronite
Patronite
  • dekslansoprazol;
  • esomeprazol;
  • lanzoprazol;
  • omeprazol;
  • pantoprazol;
  • rabeprazol.

IPP to jedyna grupa leków, która działa bezpośrednio na końcowy element ścieżki wydzielniczej komórki okładzinowej, czyli na pompę protonową. Substancje te przedostają się do komórek okładzinowych drogą krwionośną. W tej postaci wykazują bardzo dobrą przenikalność przez błony biologiczne, dzięki czemu mogą z łatwością przedostawać się do komórek.

Dzięki zastosowaniu inhibitorów pompy protonowej można w dużym stopniu i długotrwałe podnieść pH w świetle żołądka, co przekłada się na działanie lecznicze w chorobach związanych z nadmiernym wydzielaniem soku żołądkowego. Przykładem są następujące choroby:

Preparaty te stosuje się także jako leki osłonowe podczas terapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Wykazano, że pozwalają one na wyleczenie wrzodów związanych ze stosowaniem NLPZ nawet w sytuacji, gdy pacjent wciąż je przyjmuje.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Uździcki A., Awgul S., Słuczanowska-Głąbowska S., Wybrane doniesienia na temat zagrożeń i powikłań związanych z terapią przy użyciu inhibitorów pompy protonowej, Farmacja Współczesna, 10/2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. W Anglii jako młoda dziewczyna szukałam pomocy bo miałam ciągle zgagę, GP obojętnie odsyłał mnie do boots po Renni czy Gaviscon. Używałam przez lata a w tym czasie schudłam zbladła i miałam straszna anemię. Nigdy nie zalecili mi by zakwasić żołądek a tylko o to chodziło. Zniszczyłem sobie zdrowie. Producent tych leków powinien stanąć przed sądem !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.