Chityna stanowi jeden z najpowszechniej występujących w przyrodzie polisacharydów. Znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości budulcowych, dzięki czemu obecna jest w większości szkieletów zewnętrznych stawonogów. Nie rozpuszcza się w wodzie i stanowi drugi pod względem dostępności polisacharyd w przyrodzie.
Chityna – źródła
Chityna w dużej ilości znajduje się w pancerzach owadów (np. pszczoła miodna), krabów czy krewetek, jest więc łatwo dostępna. Może stanowić nawet do 40% udziału masy skorupiaków. Ponadto znaleźć ją można w ścianach komórkowych grzybów, a w mniejszych ilościach również w koralowcach. Ostatnimi czasy celem pozyskania czystej chityny coraz częściej wykorzystuje się oskórki larw jedwabnika, na skalę masową wciąż jednak wykorzystuje się krewetki.
Chityna – zastosowanie w przemyśle
Mimo wielkich oczekiwań i nadziei, chityna okazała się być mało wdzięcznym związkiem podczas jej przetwarzania. Jej przetwórstwo jest bardzo skomplikowane, dlatego rzadko wykorzystuje się ją w przemyśle. Jeśli już, stosuje się ją w:
- produkcji kosmetyków;
- obróbce zanieczyszczeń przemysłowych, głównie podczas uzdatniania wody;
- chromatografii.
Ostatnimi czasy wzrosło jednak zainteresowanie chityną w kontekście wyrobu produktów medycznych. Wykonuje się coraz więcej badań i eksperymentów mających potwierdzić korzystne właściwości lecznicze chityny. Okazuje się, że związek ten nie wykazuje efektu cytotoksycznego, jest fizjologicznie obojętny oraz biodegradowalny. Dodatkowo posiada silne powinowactwo do białek.
Chityna – zastosowanie w medycynie
Chityna ze względu na swoje właściwości stosowana jest w medycynie do produkcji wyrobów medycznych (sztuczne ścięgna i więzadła, opatrunki – w tym hamujące krwotok, siatki urologiczne czy chirurgiczne).
Materiały, do których wyprodukowania użyto chityny, charakteryzują się biodegradowalnością, a także wykazują aktywność hemostatyczną, antybakteryjną i przyspieszają proces gojenia się ran. W przypadku ostatniej zalety zauważono, że wpływa korzystnie na procesy angiogenezy, ziarninowania czy bliznowacenia. Odgrywają one kluczową rolę w gojeniu się ran. Wzbudza to ogromne pokłady nadziei, ponieważ obecność ran przewlekłych stanowi poważny problem rozwijających się społeczeństw, dotycząc nawet do 2% populacji. Ponadto jest to problem ekonomiczny.
Wyroby medyczne na bazie chityny nie uczulają i nie powodują podrażnień. Z kolei materiały opatrunkowe mogą mieć różną formę – od proszków, poprzez gąbki czy żele, aż do włókniny.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Draczyński Z., Kopoliester butyrylo-acetylowy chityny jako nowy aktywny składnik nanokompozytów polimerowo-włóknistych, Łódź 2013.
- Skołucka-Szary K., Rieske P., Piaskowski S., Praktyczne aspekty zastosowania chityny i jej pochodnych w leczeniu ran, Chemik, 2/2016.