Szukaj
Szukaj

Chityna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Chityna stanowi jeden z najpowszechniej występujących w przyrodzie polisacharydów. Znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości budulcowych, dzięki czemu obecna jest w większości szkieletów zewnętrznych stawonogów. Nie rozpuszcza się w wodzie i stanowi drugi pod względem dostępności polisacharyd w przyrodzie.

Chityna

Chityna – źródła

Chityna w dużej ilości znajduje się w pancerzach owadów (np. pszczoła miodna), krabów czy krewetek, jest więc łatwo dostępna. Może stanowić nawet do 40% udziału masy skorupiaków. Ponadto znaleźć ją można w ścianach komórkowych grzybów, a w mniejszych ilościach również w koralowcach. Ostatnimi czasy celem pozyskania czystej chityny coraz częściej wykorzystuje się oskórki larw jedwabnika, na skalę masową wciąż jednak wykorzystuje się krewetki.

Chityna – zastosowanie w przemyśle

Mimo wielkich oczekiwań i nadziei, chityna okazała się być mało wdzięcznym związkiem podczas jej przetwarzania. Jej przetwórstwo jest bardzo skomplikowane, dlatego rzadko wykorzystuje się ją w przemyśle. Jeśli już, stosuje się ją w:

  • produkcji kosmetyków;
  • obróbce zanieczyszczeń przemysłowych, głównie podczas uzdatniania wody;
  • chromatografii.

Ostatnimi czasy wzrosło jednak zainteresowanie chityną w kontekście wyrobu produktów medycznych. Wykonuje się coraz więcej badań i eksperymentów mających potwierdzić korzystne właściwości lecznicze chityny. Okazuje się, że związek ten nie wykazuje efektu cytotoksycznego, jest fizjologicznie obojętny oraz biodegradowalny. Dodatkowo posiada silne powinowactwo do białek.

Patronite
Patronite

Chityna – zastosowanie w medycynie

Chityna ze względu na swoje właściwości stosowana jest w medycynie do produkcji wyrobów medycznych (sztuczne ścięgna i więzadła, opatrunki – w tym hamujące krwotok, siatki urologiczne czy chirurgiczne).

Materiały, do których wyprodukowania użyto chityny, charakteryzują się biodegradowalnością, a także wykazują aktywność hemostatyczną, antybakteryjną i przyspieszają proces gojenia się ran. W przypadku ostatniej zalety zauważono, że wpływa korzystnie na procesy angiogenezy, ziarninowania czy bliznowacenia. Odgrywają one kluczową rolę w gojeniu się ran. Wzbudza to ogromne pokłady nadziei, ponieważ obecność ran przewlekłych stanowi poważny problem rozwijających się społeczeństw, dotycząc nawet do 2% populacji. Ponadto jest to problem ekonomiczny.

Wyroby medyczne na bazie chityny nie uczulają i nie powodują podrażnień. Z kolei materiały opatrunkowe mogą mieć różną formę – od proszków, poprzez gąbki czy żele, aż do włókniny.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Draczyński Z., Kopoliester butyrylo-acetylowy chityny jako nowy aktywny składnik nanokompozytów polimerowo-włóknistych, Łódź 2013.
  2. Skołucka-Szary K., Rieske P., Piaskowski S., Praktyczne aspekty zastosowania chityny i jej pochodnych w leczeniu ran, Chemik, 2/2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *