Szukaj
Szukaj

Objaw Gottrona

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Objaw Gottrona to charakterystyczny rumień występujący w przebiegu zapalenia skórno-mięśniowego.

 

Czym jest zapalenie skórno-mięśniowe?

Zapalenie skórno-mięśniowe to poważna, zapalna choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której układ odpornościowy gospodarza atakuje własne, zdrowe tkanki. Choroba atakuje przede wszystkim skórę i mięśnie, jednak można wyróżnić kilka objawów niespecyficznych dla tej jednostki. Jak w przypadku wszystkich chorób autoimmunologicznych, przyczyny jej rozwoju nie zostały poznane. Zapalenie skórno-mięśniowe występuje stosunkowo rzadko. Uznaje się, że dwukrotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, przy czym szczyt zachorowań przypada na 40.-60. rok życia.

Zobacz również: Mieszana choroba tkanki łącznej.

Zmiany skórne w przebiegu zapalenia skórno-mięśniowego

W przebiegu choroby obserwuje się niezwykle różnorodne zmiany skórne. Do tej pory opisano bowiem aż kilkadziesiąt rodzajów rumieni i innego rodzaju zmian, przy czym sporo z nich jest niespecyficznych. Jedynie dwa z nich, objaw heliotropu i grudki Gottrona, są na tyle charakterystyczne, że wielu autorów uznaje je za patognomoniczne.

Objaw heliotropu to rumień przybierający kształt okularów, występujący wokół oczu i obejmujący również obrzęk powiek. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby nie mylić objawu Gottrona z grudkami Gottrona. Mimo że obie dolegliwości opisał ten sam naukowiec, doktor H. A. Gottron w XX. wieku, to dotyczą one nieco innych lokalizacji i różnią się przebiegiem klinicznym.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Grudki Gottrona

Grudki Gottrona to ciemne fioletowo-czerwone grudki z przerostem naskórka lokalizujące się po wyprostnej stronie stawów rąk, stawów łokciowych i stawów kolanowych. U niektórych pacjentów zauważa się zajęcie płytek paznokciowych, a jeszcze u innych znaczne stwardnienie skóry rąk.

Objaw Gottrona

Objaw Gottrona natomiast określa rumień występujący w tej samej lokalizacji co objaw heliotropu, czyli na twarzy w okolicy oczu. W jego przebiegu nie zauważa się jednak zmian grudkowatych, ponieważ ten objaw nie jest już tak wysoce specyficzny. Objaw Gottrona manifestuje się zaczerwienieniem i obrzękiem powiek, a także zmianami zanikowo-zapalnymi. Dlatego tak łatwo pomylić go z objawem heliotropu.

Pozostałe objawy

Do pozostałych, typowych objawów, pojawiających się w przebiegu omawianej choroby, należą:

  • zwapnienia – pojawiające się najczęściej u pacjentów młodych;
  • stany zapalne naczyń skórnych – które mogą następnie powodować owrzodzenia;
  • okołopaznokciowe teleangiektazje widoczne na naskórku, często pogrubiałe i nieregularne;
  • utrata masy ciała;
  • gorączka;
  • przewlekłe zmęczenie;
  • wielostawowe i wielomięśniowe dolegliwości bólowe;
  • osłabienie mięśni oddechowych, a tym samym niewydolność oddechowa.

Zapalenie skórno-mięśniowe rozpoznawane jest rzadko, ponieważ u 2-10 pacjentów na 1 milion. Jednak ta choroba istnieje i z całą pewnością nie można jej bagatelizować. Zalicza się ją do schorzeń przewlekłych i postępujących, co oznacza, że nie można je wyleczyć, a objawy z czasem będą się pogłębiać.

Odpowiednie leczenie umożliwia jednak znaczną poprawę jakości życia pacjenta. Konieczna jest prawidłowa diagnostyka choroby i zróżnicowanie jej z innymi schorzeniami, zwłaszcza autoimmunologicznymi i dermatologicznymi.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lipowska M., Ryniewicz B., Przebieg i leczenie miopatii zapalnych – opis dwóch przypadków, Polski Przegląd Neurologiczny, 3/2006.
  2. Chwalińska-Sadowska H., Mielnik P., Zapalenie skórno-mięśniowe i wielomięśniowe, Postępy Nauk Medycznych, 2/2011.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *