Szukaj

Produkty na nietrzymanie moczu dla osób leżących: realne wsparcie opiekunów

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nietrzymanie moczu (NTM), czyli inkontynencja, to dość powszechny problem u kobiet, choć dotyka on również i mężczyzn. NTM wciąż traktowane jest jak problem na tyle wstydliwy, że pacjenci niechętnie rozmawiają o nim nawet z lekarzem. Tymczasem problem ten dotyczy od 25 do nawet 45% kobiet (należy jednocześnie pamiętać, że ryzyko wystąpienia NTM rośnie wraz z wiekiem).

Produkty na nietrzymanie moczu dla osób leżących: realne wsparcie opiekunów

Warto podkreślić, że nietrzymanie moczu jest wyzwaniem dla osób, które z powodu innych schorzeń są zmuszone do długotrwałego leżenia. Opiekunowie takich osób często poszukują efektywnych rozwiązań, które pomogą utrzymać higienę, a także zapobiegną odparzeniom i innym podrażnieniom, które często występują u osób leżących z problemem nietrzymania moczu. Jakiego rodzaju środki mogą im pomóc w opiece nad osobami leżącymi?

Inkontynencja – rodzaje i przyczyny oraz postępowanie w przypadku nietrzymania moczu

Wyróżnić można kilka rodzajów tego schorzenia:

  • wysiłkowe – niekontrolowany wyciek moczu następuje tu na skutek wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, na przykład podczas kaszlu czy kichania albo w trakcie pracy fizycznej; wypływający mocz ma niewielką objętość, a wyciekowi nie towarzyszy uczucie parcia na pęcherz;
  • nietrzymanie moczu z naglącym parciem – spowodowane jest nieprawidłową, nadmierną aktywnością mięśni pęcherza moczowego; objawia się nagłymi, silnymi potrzebami oddania moczu z intensywnym parciem; do wypływu moczu dochodzi zwykle w ciągu kilku sekund od pojawienia się tego uczucia, i może ono wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy;
  • mieszane nietrzymanie moczu – mówimy o nim, gdy objawy wysiłkowego nietrzymania moczu i nietrzymania z naglącym parciem współistnieją ze sobą;
    nietrzymanie moczu z przepełnienia – wywołane przeszkodą w odpływie moczu z pęcherza, który jest wypełniony i rozciągnięty; ze względu na upośledzoną kurczliwość wypieracza w takim
  • przypadku, mocz wycieka z pęcherza stale lub okresowo; schorzenie to najczęściej występuje u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego.

Przyczyny nietrzymania moczu mogą być różnorodne i często współistnieją. U kobiet za problem ten odpowiada najczęściej uszkodzenie lub osłabienie mięśni Kegla (mięśni dna miednicy). Nietrzymanie moczu pojawić się może po porodzie (34% przypadków), a także po okresie menopauzy. Wpływ na nietrzymanie moczu mogą mieć też przebyte infekcje układu moczowego. U mężczyzn za nietrzymanie moczu najczęściej odpowiada wspomniany przerost prostaty. Do pozostałych przyczyn należą otyłość, częste zaparcia, choroby układu nerwowego, zabiegi chirurgiczne w obrębie układu moczowo-płciowego. Dodatkowo te problemy mogą pojawiać się jako dolegliwości współistniejące z innymi schorzeniami, na przykład onkologicznymi.

Osoby zmagające się z problemem nietrzymania moczu powinny zadbać nie tylko o odpowiednie do stopnia dolegliwości produkty chłonne, ale także o higienę miejsc intymnych. Jest to szczególnie istotne – i trudne – w przypadku pielęgnacji osób leżących, najczęściej seniorów, borykających się z NTM. Wyciek moczu sprzyja podrażnieniom, odparzeniom skóry, a nawet odleżynom. Zachowanie skóry w czystości i suchości przy jednoczesnej dbałości o nienaruszenie bariery hydrolipidowej są konieczne, aby podopieczny nie odczuwał dyskomfortu czy wręcz bólu.

Rodzaje środków higienicznych dla osób z nietrzymaniem moczu – z perspektywy opiekunów

Na rynku dostępny jest obecnie szeroki wybór artykułów higienicznych dla osób z NTM o różnym poziomie chłonności. Produkty takie jak wkładki urologiczne, podpaski czy dyskretna bielizna chłonna zapewniają ochronę w różnych sytuacjach i pozwalają pacjentom zachować jakość ich życia zawodowego i towarzyskiego. Osoby leżące, zwłaszcza z ciężkim nietrzymaniem moczu, potrzebują jednak innych produktów – z myślą o nich należy wybrać środki higieniczne dla osób z zaawansowanym nietrzymaniem moczu.

Spośród specjalistycznych produktów TENA można wybrać wkładki anatomiczne wystarczające w przypadku popuszczania moczu. W przypadku osób dotkniętych bardziej zaawansowanym stopniem dolegliwości, zwłaszcza leżących, dobrym wyborem mogą być pieluchomajtki zapinane na rzepy o bardzo wysokim stopniu chłonności.

Jeśli nie wiesz, który produkt będzie odpowiedni dla osoby, którą się opiekujesz, możesz otrzymać darmowe próbki środków TENA – wejdź na https://www.tena.pl/opieka-nad-bliskimi/produkty/bezplatna-probka i dowiedz się więcej.

Wśród artykułów higienicznych dla osób leżących i cierpiących na NTM, wyróżniamy:

  1. Podkłady higieniczne – te wyroby chłonne należy położyć na łóżku pacjenta. Warto zadbać o nie nawet wówczas, gdy nie mamy do czynienia z ciężkim stopniem NTM. Podkład poprawi komfort fizyczny osoby leżącej, chroniąc ją przed wilgocią (zarówno przed moczem, jak i potem, ale także przypadkowo wylanymi napojami itp.). Podkłady stanowią ogromne ułatwienie dla opiekuna, ponieważ uwalniają go od konieczności częstego prania prześcieradeł czy mozolnego czyszczenia zabrudzonego materaca.
  2. Pieluchomajtki dla dorosłych – w przypadku osób leżących sprawdzą się znacznie lepiej niż chłonne wkłady do bielizny. Łatwo się je zakłada dzięki znajdującym się po bokach rzepom. Mogą być wielokrotnie poprawiane i dopasowywane. Dostępne są w różnych rozmiarach i stopniach chłonności. Mają anatomiczną budowę, są lekkie, wygodne i pozwalają skórze oddychać.

Warto pamiętać, że przy doborze odpowiednich produktów na nietrzymanie moczu należy kierować się rozmiarem (w przypadku bielizny chłonnej czy pieluchomajtek) oraz stopniem nietrzymania moczu przez pacjenta (chłonności). Nie należy np. dobierać bardzo chłonnych majtek dla pacjentów z lekkim nietrzymaniem moczu.

Patronite
Patronite

Higiena i pielęgnacja skóry osoby leżącej z nietrzymaniem moczu

Do niezwykle istotnych zadań, z którymi muszą zmierzyć się opiekunowie osób leżących, jest higiena i odpowiednia pielęgnacja skóry pacjentów. Aby zapobiec odleżynom i odparzeniom, trzeba przede wszystkim zadbać o to, aby pacjent możliwie często zmieniał pozycję. Przekręcać należy go tak, aby ucisk tkanek w okolicach łopatek, krzyża, pośladków, łydek, pięt nie był wciąż taki sam. Stale obciążane, uciskane tkanki przestają być zaopatrywane w składniki odżywcze, co prowadzi do powstawania podrażnień, a następnie trudno gojących się ran.

Zapobieganie odparzeniom polega natomiast na utrzymaniu higieny oraz stosowaniu odpowiednich preparatów ochronnych, takich jak krem barierowy z gliceryną, olejem canola i witaminą E, balsamy i kremy nawilżające, oliwki. Szczególną uwagę należy poświęcić pielęgnacji pachwin i pośladków.

Równie ważna jest troska o higienę pacjenta. Umycie osoby obłożnie chorej jest o wiele łatwiejsze przy użyciu produktów do stosowania „na sucho”, czyli bez użycia wody, takich jak chusteczki nawilżane. Prawidłowe oczyszczanie skóry pomoże zapobiec podrażnieniom. W przypadku nietrzymania moczu warto wybrać produkty ze specjalnej gamy przeznaczonej właśnie do skóry takich pacjentów. Poza chusteczkami są to rękawice oczyszczające, kremy czy pianki do mycia. Produkty TENA do oczyszczania skóry to alternatywa dla wody i mydła. Nie wysuszają skóry i nie naruszają jej bariery ochronnej.

Wstydliwy problem – psychologiczne aspekty opieki nad osobą leżącą z problemem nietrzymania moczu

Opieka nad osobą borykającą się z nietrzymaniem moczu to również wsparcie psychiczne. Nietrzymanie moczu to problem, który wywołuje u chorych zażenowanie i stres. NTM nierzadko może stanowić przyczynę depresji. Dlatego wsparcie psychiczne chorej osoby jest niezwykle istotną częścią codziennej opieki.

Osoby wstydzące się swoich dolegliwości mogą być niechętne produktom chłonnym. Czasem wystarczy rozmowa o tym, jak działają i dobór dyskretnego wkładu chłonnego lub majtek chłonnych, które wyglądają jak zwykła bielizna. Warto wspomnieć, jak wiele osób cierpi na NTM, i że problem dotyka nie tylko osoby starsze i obłożnie chore, ale także ludzi w kwiecie wieku.

Osobie przebywającej w łóżku dobrze jest spokojnie wytłumaczyć, jak bardzo pieluchomajtki oraz inne produkty przeznaczone dla osób z NTM poprawią jej codzienny komfort. Zatrzymają mocz, więc łóżko pozostanie suche, a skórę znacznie łatwiej będzie utrzymać w dobrej kondycji.

Produkty na nietrzymanie moczu i opieka nad osobami z NTM – podsumowanie

Nietrzymanie moczu to dość powszechny problem, o którym wciąż zbyt mało się mówi. Ryzyko wystąpienia NTM wzrasta wraz z wiekiem. Opiekun seniora, który jest obłożnie chory, a dodatkowo cierpi na nietrzymanie moczu powinien nie tylko zadbać o higienę i komfort podopiecznego poprzez dobór odpowiednich produktów chłonnych i artykułów pielęgnacyjnych, ale także porozmawiać z nim na temat jego problemu, dbając o jego poczucie godności.

Warto pamiętać także o dofinansowaniu, którym mogą być objęte produkty dla osób z nietrzymaniem moczu. Polecamy zapoznanie się z zasadami wspófinansowania prze NFZ takich artykułów.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką TENA

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *