Osoby uzależnione od alkoholu często nie zdają sobie sprawy z tego, jak duży wpływ na ich życie ma ta choroba. Alkoholizm może prowadzić do rozpadu więzi rodzinnych, utraty pracy i pogorszenia stanu zdrowia. Wieloletnie nadużywaniu procentowych trunków powoduje również zmiany w wyglądzie. Czy można rozpoznać alkoholika po twarzy?
Już nawet niewielkie ilości spożytego alkoholu mogą przyczyniać się do powstania opuchlizny oraz charakterystycznych czerwonych plam w okolicy twarzy i szyi. Poprawa kondycji skóry jest możliwa po całkowitym odstawieniu alkoholu. W tym celu osoby uzależnione mogą zapisać się na detoks do specjalistycznej placówki. Jeżeli interesuje Cię taka forma terapii, sprawdź cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień i zobacz, na czym polega leczenie.
Objawy alkoholizmu na twarzy – jakie zmiany powinny Cię zaniepokoić?
W naszej kulturze spożywanie alkoholu często nie jest dostatecznie piętnowane, co powoduje, że wyjątkowo chętnie sięgamy po procentowe trunki przy różnych okazjach. Pojawienie się nieestetycznych zmian na skórze po wypiciu alkoholu zwykle nie wzbudza niepokoju i bywa tłumaczone zmęczeniem. Tymczasem zaczerwienienie, opuchlizna oraz inne zmiany mogą być sygnałami, które świadczą o tym, że dana osoba nadużywa alkoholu. Negatywne skutki spożywania alkoholu widoczne na skórze to przede wszystkim:
- plamy i zaczerwienienia na twarzy spowodowane pękaniem naczyń krwionośnych,
- opuchlizna na twarzy będąca efektem braku dostatecznej ilości płynów i zaburzenia prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych,
- szara i matowa cera, spękane wargi, sińce i worki pod oczami spowodowane niedostatecznym nawodnieniem,
- głębsze i bardziej widoczne zmarszczki, co wynika ze zmniejszonej produkcji kolagenu,
- przekrwione lub zażółcone oczy, powodem ich powstania mogą być rozszerzone i pękające naczynia krwionośne, zmniejszenie zdolności krwi do krzepnięcia lub nieprawidłowości w zakresie pracy wątroby.
Spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na przyswajanie składników odżywczych, w tym przede wszystkim witaminy A i C. To właśnie dlatego skóra jest bardziej narażona na zanieczyszczenia i działanie promieni słonecznych. Czerwone plamy na twarzy po alkoholu mogą też wynikać z nieumiejętnego trawienia alkoholu przez organizm lub podwyższonego ciśnienia krwi.
Odstawienie alkoholu pierwszym krokiem do trzeźwości i poprawy wyglądu
Uzależnienie od alkoholu rozwija się stopniowo, co powoduje, że osoba chora często nie zdaje sobie sprawy z tego procesu i uważa, że wszystko ma pod kontrolą. Wygląd twarzy może być ważną wskazówką nie tylko dla osoby uzależnionej, ale także dla jej otoczenia.
„Zmiana wyglądu zewnętrznego jest bardzo widoczna zwłaszcza w zaawansowanych fazach rozwoju uzależnienia,” mówi mgr Anna Kowalska, psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień. „U chorego, który trwa w ciągu alkoholowym, zmianie mogą ulec jego rysy twarzy, często spotykanym zjawiskiem jest także opuchnięty i czerwony nos zwany nosem alkoholika lub kalafiorowym nosem”.
Alkohol zmienia wygląd twarzy, obniża sprawność fizyczną i jest też główną przyczyną szybkiego starzenia się skóry. Niektóre zmiany można cofnąć lub zatrzymać, jednak to ważne, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie w renomowanym ośrodku. Pierwsze efekty odstawienia alkoholu mogą pojawić się już po kilku dniach. Jeśli chcesz, aby Twoja skóra odzyskała swój naturalny koloryt i zdrowy wygląd, konieczne może okazać się przeprowadzenie detoksykacji organizmu. Jest ona wykonywana przez specjalistów z Ośrodka „WANT”. Sam detoks trwa 5 dni i jest każdorazowo dostosowany do indywidualnych preferencji organizmu pacjenta.
Konsekwencje nadmiernej ilości spożywanego alkoholu
Alkohol nie tylko zmienia wygląd twarzy, ale także silnie oddziałuje na narządy wewnętrzne. Wpływa na funkcjonowanie żołądka, mózgu, serca, układu nerwowego, trzustki i wątroby. Z czasem organizm osoby uzależnionej przyzwyczaja się do stałej obecności toksyny, a objawy uzależnienia stają się coraz bardziej uciążliwe. Podjęcie leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, aby rozpocząć skuteczną walkę z chorobą alkoholową.
Artykuł sponsorowany