Szukaj
Szukaj

Gua Sha – zastosowanie i działanie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Gua Sha polega na rozcieraniu tkanek w jednym kierunku przy pomocy delikatnie zaostrzonego narzędzia z użyciem środka poślizgowego. Kiedyś wykorzystywano do tego takie narzędzia jak łyżka, moneta, kość oraz róg. Dzięki substancji poślizgowej w dobrze wykonanym zabiegu nie występują otarcia skóry, a jedynie wybroczyny i wybroczyny krwotoczne pod skórą.

Gua-Sha - zastosowanie i działanie

Gua sha – zastosowanie i działanie

Gua sha stosowany jest w:

  • stanach bólowych;
  • problemach z ruchomością;
  • migrenach;
  • zwyrodnieniach;
  • napięciach mięśniowych;
  • bólach kręgosłupa.

Poddanie terapii odpowiednich stref reflektorycznych może być pomocne w leczeniu problemów internistycznych, ginekologicznych i pulmonologicznych.

Metoda ma ogromny wpływ na mikroperfuzję powierzchowną w obszarze gdzie zastosowano terapię do 400%. Natychmiastowo zmniejsza ból w miejscu działania i niekiedy w miejscach oddalonych. Mechanizm uśmierzania bólu poza bramką kontrolną Walla i Malzacka tłumaczy się również uwalnianiem tlenku azotu (NO). Następuje to w mechanizmie zwiększonej perfuzji i rozszerzenia naczyń krwionośnych. Zatem terapia, która pomaga w wydzielaniu NO może przyczynić się do zmniejszenia bólu poprzez zwiększenie krążenia, redukcję podrażnienia nerwów i zmniejszenie reakcji zapalnej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Stosowanie terapii Gua Sha może przynieść ulgę w odczuwaniu bólu i wiele innych korzyści. Niemniej trzeba przestrzegać żelaznych zasad dotyczących higieny pracy. W tym odpowiedniej dezynfekcji, rękawiczek, odpowiedniego nanoszenia i usuwania środka poślizgowego, a także uwzględnić stan kliniczny pacjenta.

Gua sha czy primum non nocere?

Czy terapia bańką chińską i różnorakimi przyrządami do terapii Gua Sha jest naruszeniem pierwszej zasady lekarza-terapeuty ,,Po pierwsze nie szkodzić’’? Czy może trafniej ją określić ,,trzeba wiedzieć jak daleko można się posunąć?’’ Terapia, po której zostają na skórze widoczne ślady w postaci wybroczyn do niedawna w naszej kulturze postrzegana była jako babcine sposoby bądź praktyki związane z TMC (Traditional Chinese Medicine). Sytuacja ma się podobnie jak z akupunkturą w momencie gdy na medyczny rynek zachodni, dzięki swojej skuteczności weszła igłoterapia. Wtedy igły do akupunktury wychodziły poza medycynę alternatywną i zaczęto je stosować również w konwencjonalnych placówkach.

Gua-Sha - zastosowanie i działanie

Niegdyś przed pojawieniem się technik Grastona i szeregu terapii narzędziowych, techniki powodujące wybroczyny kojarzono z odmętami szaleństwa, wiejskimi sposobami i medycyną alternatywną. W dobie rozwoju wiedzy o powięzi i jej fizjologii techniki takie jak Gua Sha, masaż bańką chińską gumową, bańki chińskie szklane (cupping) weszły również w łaski ,,konwencjonalnych’’ placówek, które reprezentują hoilstyczne podejście do leczenia najróżniejszych schorzeń.

Bibliografia

  1. Witham C., Gua Sha – chiński masaż uzdrawiający, Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *