Każdy posiada własny sposób na upał, jednak warto wiedzieć, co może pomóc w tym okresie. Utrzymanie „zimnej krwi” w ciepłe dni to podstawa. Organizm potrzebuje dodatkowej uwagi, ponieważ ryzyko w gorące dni może obejmować odwodnienie, wyczerpanie, przegrzanie, stres cieplny, skurcze cieplne itp. Utrzymując ciało w dobrej kondycji można również utrzymać spokój ducha i dobry nastrój.
Sposób na upał
Poniżej przedstawiono 8 przydatnych rad w przypadku przebywania w wysokich temperaturach.
1. Pobyt na słońcu w najgorętszej fazie dnia.
Zdroworozsądkowe podejście nie zawsze jest łatwe do przestrzegania, zwłaszcza kiedy znajomi planują wówczas zabawę. Należy unikać:
- podróży;
- ćwiczeń;
- przesiadywania na otwartym słońcu w południe.
Najlepiej ograniczyć ekspozycję na słońce w godzinach od 10-16 w każdy dzień, gdy żar leje się z nieba. Jeśli pobyt na zewnątrz jest konieczny, należy przynajmniej ograniczyć ekspozycję na ciepło poprzez schowanie się w zacienione miejsce. Przede wszystkim konieczne jest spożywanie dużej ilości wody. Jeśli trzeba coś załatwić w ciągu dnia najlepiej wybrać wczesne godziny, a gdy np. celem jest zażycie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, warto wybrać godziny wieczorne. Podczas opalania wymaga się stosowania okularów przeciwsłonecznych z filtrem, a także smarowania skóry mleczkiem do opalania również z filtrem. Oparzenia słoneczne zmniejszają zdolność do uwalniania ciepła z organizmu i powodują utratę płynów.
Osoby szczególnie narażone na upał takie jak dzieci i osoby starsze czy osoby z problemami zdrowotnymi powinny przebywać w chłodnych miejscach, zacienionych czy w budynku.
2. Planowanie.
Cokolwiek będzie do zrobienia na zewnątrz, mając plan przebiegnie sprawniej, a tym samym ograniczy się przebywanie na upale. Jeśli w planach znajduje się podróż samochodem, należy sprawdzić czy ma sprawną klimatyzację. Czasami zdarza się jednak, że samochody nie posiadają klimatyzacji. Wówczas warto zabrać ze sobą dużą ilość wody, aby w każdej chwili móc nawodnić organizm. Ponadto należy wyznaczyć priorytety, trasę, kolejność, co pomoże szybciej załatwić wszystkie sprawy.
W ramach planowania należy oglądać prognozę pogody dla swojego regionu, przy czym warto zwrócić uwagę na wilgotność powietrza, odczuwalną temperaturę oraz temperaturę np. przy gruncie. Warto też pamiętać, że temperatury są podawane dla miejsc zacienionych i przy słabym wietrze. Trzeba uwzględnić, że palące słońce podwyższy odczuwalną temperaturę.
3. Odpowiednia odzież.
Lekkie i luźne ubrania pomogą utrzymać lepsze samopoczucie w gorące dni i stanowią najczęściej wykorzystywany sposób na upał. W efekcie wybiera się głównie jasne kolory, które odbijają słońce. Zwykle nie zakłada się czarnych ubrań, ponieważ przyciąga ono promienie słoneczne.
Jeśli dana osoba musi dużo czasu spędzić na dworze powinna mieć ze sobą kapelusz lub czapkę i wybrać luźną, jasną bluzkę z długim rękawem (aby nie narażać skóry na oparzenia) oraz szorty. Zapewni to z pewnością większą ochronę przed promieniami UV. Korzystne jest także wybieranie odzieży bawełnianej i zdecydowane unikanie syntetyków, które sprawią, że skóra nie będzie pod nimi oddychać (chyba, że jest to specjalna odzież, która odprowadza ciepło).
Kapelusz z szerokim rondem pomoże utrzymać głowę w chłodzie, a twarz w cieniu. Jednak podczas wycieczki jak np. na pustyni nie należy korzystać z kapelusza, gdyż będzie on kumulować ciepło. Lepiej w tych warunkach sprawdzi się bandana złożona z materiału i zawinięta na głowie. Często tak robią rowerzyści, gdyż to rzeczywiście odprowadza pot z dala od głowy, rozprzestrzenia się na dużym obszarze, gdzie odparowuje i zmniejsza temperaturę głowy.
Dodatkowo warto rozważyć mniej makijażu. Za dużo kosmetyków może utrudnić pocenie się i zwiększyć odczucie ciepła, zwłaszcza wokół okolicy twarzy. Kosmetyki można przetrzymywać w lodówce, aby przy aplikacji były miłe i chłodne, dając orzeźwienie skórze. Ponadto odradza się nadmiar biżuterii, ponieważ akcesoria metalowe typu łańcuszki czy bransoletki mogą nagrzewać się i być niemiłe w noszeniu. Kolejny sposób na upał dotyczy upięcia włosów. W przypadku krótkich włosów warto nosić je upięte, aby nie latały samoistnie po twarzy. Długie z kolei można związać w kucyk lub w kok.
4. Odpowiednie obuwie.
Japonki są świetne w gorące dni. Trampki sportowe są również dobre, ale należy upewnić się czy nas nie obetrą i nie spowodują pęcherzy. Na miasto najlepsze będą sandały i klapki. Trzeba pamiętać, aby zakładać skarpetki bawełniane, aby nie doszło do podrażnień czy odparzeń.
5. Nawodnienie organizmu.
Woda jest niezbędna do utrzymania zimnej krwi w czasie upałów, ponieważ utrzymuje ciało w chłodzie. W upalne dni trzeba pić nawet wtedy kiedy nie odczuwa się potrzeby pragnienia. Dobrze jest też pić wodę z dodatkiem minerałów lub napoje izotoniczne. Najlepszym sposobem na sprawdzenie stanu nawodnienia jest śledzenie częstotliwości oddawania moczu oraz jego koloru. Jeśli kolor jest mocno żółty, a potrzeba oddania moczu jest rzadka, zdecydowanie należy pić więcej.
Przed wyjściem warto zmrozić butelkę wody. Gorąco zacznie rozmrażać wodę, co umożliwi picie chłodnej, a nie gorącej wody. Należy trzymać się z dala od słodkich napojów, takich jak napoje gazowane i nie spożywać alkoholu. Zmniejszyć można również spożycie kawy i herbaty, ponieważ zwiększają odwodnienie.
Warto nosić przy sobie mały spryskiwacz wypełniony wodą. Chłodna mgiełka rozpylona na skórę zdecydowanie pomoże przetrwać te ciężkie, upalne chwile spędzone na dworze. Schłodzi skórę w szybki i wygodny sposób.
Zobacz również: Objawy niedoboru wody w organizmie.
6. Odpowiednie jedzenie.
Podczas upałów najlepiej spiszą się sałatki, świeże owoce i warzywa (surowe). Należy unikać jedzenia mięsa i ciężkich potraw białkowych podczas upałów, ponieważ mogą zwiększyć metabolizm i produkcję ciepła, co może spowodować odwodnienie. Zaleca się także unikanie jedzenia fast foodów, nie posiadają bowiem zdrowych składników odżywczych. Często są gorące i tłuste, nie dodają energii potrzebnej do radzenia sobie z upałem.
Warto znaleźć żywność, która nie wymaga gotowania, a jest pożywna, zdrowa i syta. Dobrym przykładem dań na upał są zimne zupy (jak np. chłodnik). Sprawdzą się świetne w ciepłe dni.
Zobacz również: Co jeść w upalne dni?
7. Wentylacja.
Ręczne lub elektryczne wentylatory czy np. wachlarz mogą zachować chłód przez ciągłość cyrkulacji powietrza. Wachlarze mogą być stosowane niemal wszędzie, nawet w pracy czy w podróży. W domu czy w biurze warto korzystać z wentylatora elektrycznego bądź wykorzystać klimatyzację gdy jest taka możliwość.
Ciekawym pomysłem jest umieszczenie miski z zamrożoną wodą przez wentylatorem, aby powietrze było bardziej zimne. Można również zwilżyć duży kawałek materiału i zawiesić go przed wentylatorem uważając jednak, aby nie zalać mechanizmu.
8. Gry i zabawy.
Ciekawy sposób na upał obejmuje znalezienie gier i zabaw, które pomogą się schłodzić. To szczególnie ważne dla osób, które cenią sobie aktywny tryb życia. Uszczęśliwi się tym dzieci, ale nie tylko. Wystarczy uruchomić zraszacze w ogrodzie i przemieszczać się między nimi. Można zaproponować zabawę balonami z wodą, rzucając w siebie do woli. Jeśli posiada się basen (nawet taki dmuchany), należy zadbać, aby znajdował się w zacienionym miejscu. Kolejnym pomysłem jest zrobienie orzeźwiających, bezalkoholowych drinków z lodem. Warto również odwiedzić park wodny lub kryte lodowisko.
Przydatne rady
Ponadto warto przestrzegać niżej wymienionych rad:
- powtarzaj czynności smarowania balsamem do opalania według wskazań na opakowaniu. Zawsze trzeba stosować je 20-30 minut przed ekspozycją na słońce. Ochrona przeciwsłoneczna powinna mieć współczynnik SPF najlepiej 15+, ale nie wyższa niż 50+;
- naszykuj miskę z wodą (do picia i/lub do kąpieli) dla zwierząt (z pewnością będą Ci wdzięczne i pamiętaj, aby umieścić miskę w cieniu);
- często bierz prysznic;
- zanurzaj stopy w zimnej wodzie;
- zamocz nadgarstki na kilka minut, a będzie Ci przyjemniej;
- basen to dobra propozycja, ale pamiętaj, aby zbyt długo nie przebywać w nim jeśli jest w pełnym słońcu;
- pamiętaj o ochronie głowy i okularach przeciwsłonecznych;
- nie korzystaj z perfum podczas upałów, ponieważ mogą zmienić zapach w połączeniu z zapachem spoconej skóry.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Zasady bezpieczeństwa podczas upałów, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Warszawa 2011.