Szukaj
Szukaj

Siły witalne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Siły witalne zwane są również energią życiową. To dzięki nim człowiek ma chęć do działania, znajduje motywację oraz cieszy się każdą chwilą. Termin ten nie został dokładnie zdefiniowany, jednak odnosi się do całkowitej, ogólnej energii każdego człowieka. Siły witalne można wspierać poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia.

Siły witalne

Czy siły witalne są ważne?

Energia życiowa jest niezwykle ważna, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy powszechnym problemem jest przewlekłe zmęczenie czy brak chęci do działania. To właśnie siły witalne warunkują każdą wykonywaną czynność i to, czy wykonujemy ją z uśmiechem na twarzy. Siły witalne umożliwiają utrzymywanie dobrych relacji z ludźmi oraz pośrednio wpływają na zdrowie i urodę.

Jak wspierać siły witalne?

Siły witalne można wspierać na wiele sposobów. Ważna jest zarówno zbilansowana dieta, jak i aktywność fizyczna, spokój ducha, relaks czy relacje z innymi ludźmi. Warto zadbać o siły witalne, ponieważ to one warunkują świetne samopoczucie i motywację do życia.

Odpowiednia dieta

Jak wspomniano, energię życiową można zwiększać stosując odpowiednią dietę. Powinna ona zawierać:

  • owoce i warzywa – czyli produkty bogate w witaminy oraz minerały. To właśnie te związki utrzymują w równowadze gospodarkę wodno-elektrolitową i dostarczają energii. W okresie jesienno-zimowym wiele osób znacznie zmniejsza spożycie świeżych owoców i warzyw, co jest jedną z przyczyn depresji jesiennej, przeziębień czy przesilenia jesiennego w tym okresie;
  • ryby, algi i owoce morza – zawierające duże ilości jodu, minerałów i białka, a także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe;
  • oleje roślinne – wspierające czynność niemal każdego układu organizmu. Warto spożywać je kosztem tłuszczów zwierzęcych, które mogą przyczyniać się do nadwagi, problemów ze skórą czy miażdżycy;
  • antyoksydanty – czyli związki wymiatające wolne rodniki tlenowe z organizmu. Takimi związkami są koenzym Q10, witamina C (zawarta w większości warzyw i owoców, np. aceroli), witamina E (zawarta np. w jajach czy orzechach), fikocyjaniny (obecne w dużej ilości w spirulinie) oraz związki fenolowe czy beta-karotenoidy;
  • dużą ilość wody – czysta, mineralna woda jest niezwykle ważna w codziennej diecie. To właśnie woda buduje w większości organizm ludzki, wchodzi w skład każdej komórki żywej, odpowiada za jędrność skóry i stanowi bazę do przeprowadzania ważnych reakcji zachodzących w organizmie – również tych dostarczających energii. Dlatego każdego dnia powinno się wypijać przynajmniej 1,5 l czystej wody.

Dodatkowo warto spożywać posiłki o regularnych porach. Nie jest tak istotne czy posiłków będzie 3 czy 5, ponieważ każdy człowiek posiada indywidualne zapotrzebowanie i plan dnia. Ważne, aby spożywane posiłki były pełnowartościowe i zdrowe, a ich spożywanie odbywało się w miarę o równych porach dnia.

Aktywność fizyczna

Nic tak nie pobudza do działania jak aktywność fizyczna. Szczególnie, jeśli będzie pokrywała się z zainteresowaniami osoby ćwiczącej. Regularna aktywność fizyczna wspiera układ sercowo-naczyniowy, poprawia trawienie i wspomaga utrzymanie zgrabnej sylwetki. Dodatkowo podczas ćwiczeń dochodzi do zwiększonej produkcji wielu hormonów, w tym także tak zwanego hormonu szczęścia, który odpowiada za dobre samopoczucie.

Patronite
Patronite

Należy pamiętać, aby aktywność fizyczną dobierać pod swoje zainteresowania. Jeśli ktoś nie lubi biegać, codzienny jogging będzie się kojarzył z nieprzyjemnym obowiązkiem i niechęcią. Taka osoba powinna zdecydować się na inny rodzaj aktywności, który bardziej pokryje się z preferencjami, np. taniec, jazda konna, zumba czy joga.

Zobacz również: Wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka.

Równowaga wewnętrzna

W dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest, aby każdego dnia znaleźć chwilę dla siebie. Ludzie są zabiegani, ich myśli krążą wyłącznie wokół obowiązków i spraw do załatwienia. Jest to tak zwany szybki, pędzący tryb życia. Wpływa on bardzo negatywnie na siły witalne – po pewnym czasie wśród takich osób zauważa się wyczerpanie, przygnębienie, apatię, osłabienie i ogólne zmęczenie. Może rozwijać się nawet depresja.

Każdego dnia warto znaleźć chwilę na odpoczynek. Nieważne czy to będzie godzina z ulubioną książką, spacer z psem, medytacja czy joga. Ważne, aby podczas takich relaksacyjnych czynności całkowicie się odprężyć i zapomnieć o codziennych problemach czy obowiązkach. Ważna jest również odpowiednia ilość dnu każdego dnia.

Pozytywne relacje z ludźmi

Kolejnym ważnym aspektem jest utrzymanie z ludźmi w swoim otoczeniu przyjaznych stosunków. Bycie miłą, pomocną i kulturalną osobą z pewnością zaowocuje tymi samymi wartościami otrzymywanymi od innych ludzi. Dobre relacje w środowisku są podstawą dobrego samopoczucia, a tym samym zachowania sił witalnych.

Warto zatem unikać toksycznych, nieszczerych osób. Jeśli tacy ludzie pojawiają się w miejscu pracy i tym samym znacznie psują samopoczucie danej osoby, warto rozważyć zmianę miejsca pracy. Z pewnością na dłuższą metę się to opłaci.

Bibliografia

  1. Jensen B., Wydawnictwo Mada, Warszawa 2003.
  2. Dahlke R., Superodżywianie. Energia, witalność, zdrowie, Wydawnictwo Vital, Białystok 2017.
  3. Lundberg P., Shiatsu – zdrowie i witalność dzięki sztuce dotyku, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2004.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.