Szukaj
Szukaj

10 rzeczy, które musisz przestać robić żeby schudnąć

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Odchudzanie wbrew pozorom nie jest proste, w związku z czym przedstawiamy 10 rzeczy, które musisz przestać robić żeby schudnąć. Czy zaczynasz powoli myśleć, że nie możesz schudnąć mimo wielu prób i włożonego wysiłku? Czy czujesz, że wszystkie diety, które stosujesz odbijają się rykoszetem i powodują przyrost masy ciała? Jeżeli nie wiesz jak schudnąć, wyeliminuj błędy uniemożliwiające uzyskanie pożądanych efektów. Wystarczy dokonać kilka prostych zmian, które pozwolą dostosować Twój plan odchudzania i zrzucić zbędne kilogramy. Wymienione niżej 10 rzeczy przyczynią się do tego, żeby schudnąć.

10 rzeczy, które musisz przestać robić żeby schudnąć

10 rzeczy, które musisz przestać robić żeby schudnąć

Schudnij szybciej wprowadzając te proste zmiany w codziennym życiu. Żeby schudnąć nie wystarczy tylko przeczytać poniższe 10 rzeczy. Należy również odpowiednio się zmotywować i wprowadzić je w życie, mimo że niekiedy może brakować samozaparcia. Efekty jednak wynagrodzą każdą chwilę zawahania.

1. Przestań wybierać złą dietę.

Jak często wybierasz dietę (pożywienie), które działa na Twojego znajomego? Być może była ona inspirowana lub promowana przez sławną osobę. Dana dieta dla jednej osoby może być idealna, a dla drugiej już nie. To dlatego, że styl życia, potrzeby, preferencje pokarmowe mogą być zupełnie inne dla każdego, a także dla Ciebie.

Zamiast tego zadaj sobie bardzo ważne pytania dotyczące przebytych diet, podłoża medycznego i wsparcia emocjonalnego, które możesz uzyskać od najbliższych. Odpowiedzi pomogą zidentyfikować specyficzne potrzeby będąc na diecie i pomogą wybrać najlepszy plan odchudzania dla Ciebie.

Zobacz również: Naturalne suplementy w sporcie.

2. Przestań ustalać nierealistyczne cele.

Osoby będące na początku realizacji programu odchudzania często są bardzo mocno zmotywowane i pełne emocji. Wtedy właśnie ustalamy nieosiągalne cele dotyczące zrzucenia kilogramów. Jednak może to działać odwrotnie, ponieważ wysokie oczekiwania mogą powodować przyrost masy ciała, gdy nie widzimy efektów i może to również prowadzić do braku motywacji na drodze do osiągnięcia ostatecznego celu.

3. Przestań mówić, że nie masz czasu.

Jedną z najczęstszych barier, aby zgubić kilogramy jest przekonanie, że nie masz wystarczająco dużo czasu. Jak wykazały badania 41% kobiet mówi, że brak czasu jest powodem tego, że nie mogły zjeść odpowiednich posiłków w ciągu dnia, a 73% kobiet stwierdziło, że nie mogły poćwiczyć, ponieważ ich harmonogram dnia był zbyt napięty i były bardzo zajęte. Trzeba powiedzieć sobie wprost: jeżeli chcesz schudnąć, musisz znaleźć sposób, aby zorganizować czas na aktywność fizyczną.

Najważniejsze jest, aby stworzyć harmonogram działań, zapisać go i małymi krokami podążać do celu jakim jest utrata kilogramów. Tak więc ćwiczenia w pewnym momencie staną się rutyną Twojego dnia.

4. Przestań odizolowywać się.

W pewnym wywiadzie Hanna Curlee wyznała, że najważniejszą rzeczą jaką nauczyła się podczas odchudzania to prosić o pomoc. „Wstydziłam się prosić o pomoc” – powiedziała. „Zawsze myślałam, że mogę kogoś poprosić, ale w ostateczności wydawało mi się, że pewnie i tak nikt mi nie pomoże”. Dopiero później uświadomiła sobie, że ma rodzinę i przyjaciół, którzy byli chętni i mieli możliwości, aby jej pomóc podczas odchudzania.

Tak więc nie bój się prosić o wsparcie. Poświęć trochę czasu w celu zidentyfikowania swoich potrzeb, a następnie przybliż je osobom, na które możesz liczyć. W ten sposób będziesz miała jasno określone konkretne sposoby, które bardzo mogą pomóc w odchudzaniu. Znajdź znajomych w pracy, na siłowni, wśród sąsiadów. To spowoduje, że zmobilizujecie się wzajemnie do uprawiania aktywności fizycznej.

5. Przestań niedoszacowywać spożywaną żywność.

Czy naprawdę liczysz wszystkie kalorie? Pamiętaj, że nawet drobne przekąski zawierające nieduże ilości kalorii mogą w ciągu całego dnia uzbierać sporą liczbę. Nawet podjadanie w trakcie przygotowywania posiłku ma znaczenie. Twoje dzienne spożycie kalorii może być przez to znacznie wyższe niż mogłoby się wydawać.

6. Przestań wierzyć, że „zdrowe” produkty będą powodować utratę kilogramów.

Liczne badania wykazały, że ludzie są bardziej skłonni do przejadania się żywnością, która jest uważana za zdrową. Jedno z badań na Uniwersytecie w Michigan wykazało, że gdy jedzenie było oznaczone jako ekologiczne, osoby na diecie jadły więcej. Wniosek? Twoje „zdrowe” przekąski mogą powodować niezdrowy przyrost masy ciała.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ignoruj więc przód opakowań, na których stosuje się marketingowe triki i patrz zawsze na informacje zawarte w tabeli o wartościach odżywczych. Twoje ulubione potrawy mogą zawierać kilka zdrowych składników, jednak mogą też posiadać w swoim składzie bardzo dużą ilość tłuszczu i kalorii, co spowoduje, że nie będą mogły być częścią planu odchudzania. Musisz więc wybrać czy jeść je z umiarem czy wyrzucić do śmieci.

7. Przestań siedzieć cały dzień.

Aktywność, którą wykonujesz w ciągu dnia (czynności dnia codziennego) może powodować 15-30% spalonych kalorii. Jeżeli w ciągu dnia siedzisz przy biurku, a wieczory spędzasz na kanapie ograniczasz spalanie kalorii do minimum.

Zamiast tego zwiększ swoją aktywność fizyczną. Jeżeli masz pracę biurową staraj się wstawać co godzinę i chodzić na inne piętro po schodach np. do toalety lub napełnić kubek wodą. Jeżeli lubisz oglądać telewizję wieczorami, zacznij składać przy tym ubrania, wycieraj meble z kurzu, a nie tylko leż na kanapie.

8. Przestań przeszacowywać swoją aktywność fizyczną.

Wiele osób, które chcą schudnąć zapisuje się na siłownie. Jednak nie wystarczy się zapisać i być tam raz na jakiś czas. Trzeba faktycznie regularnie chodzić na ćwiczenia, aby spalić kalorie i zobaczyć efekt. Ważne jest żeby powiedzieć sobie, że czas treningu to czas tylko przeznaczony na ćwiczenia. Nie powinno się w to wliczać parkowanie auta, pobyt w szatni i rozmowy z przyjaciółmi.

Zainwestuj w niedrogi stoper, który mierzy tętno, aby uzyskać bardziej wiarygodne wyniki Twojego treningu. Na rynku istnieje sporo modeli, więc porównaj ceny i wybierz, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Taki monitor tętna nie tylko pozwoli ocenić jak ciężko pracujesz. Większość modeli posiada również możliwość ustawienia zakresów w jakich możesz pracować i ile minut możesz wykonywać dane ćwiczenie.

9. Przestań kompensować sobie wysiłek fizyczny większym objadaniem się.

To jest normalne, że apetyt zwiększa się gdy zaczynasz ćwiczyć. Częstym błędem, gdy próbujemy schudnąć, jest podjadanie przekąsek, które traktuje się jako nagrodę po wykonanym treningu. Jednak jedzenie tych smakołyków może powodować przyrost masy ciała.

Zamiast tego przygotuj zdrowe, niskokaloryczne przekąski, aby móc je zjeść po ćwiczeniach. Połącz zdrowe, chude białko z węglowodanami w celu zaspokojenia głodu i uzupełnienia składników odżywczych utraconych podczas treningu.

10. Przestań oczekiwać ogromnych rezultatów z minimalnych zmian.

Są pewne fakty na temat odchudzania, których inteligentne osoby odchudzające się uczą się dopiero po pewnym czasie. Jednym z nich jest to, że dieta jest trudna. Oczywiście wszędzie można zobaczyć popularne reklamy na temat niesamowitych pigułek czy diet pozwalających schudnąć bez wysiłku. Prawda jest jednak taka, że syntetyczne tabletki zwyczajnie nie działają tak jak powinny, a mordercze diety są skuteczne tylko na krótką metę, po czym organizm w obawie że taki okres może powtórzyć się ponownie magazynuje zapasy na przyszłość (efekt jojo).

Rzeczy, które są najcenniejsze na świecie, jak zdrowie, zasługują na konsekwentny wysiłek. Więc zamiast denerwować się, skup się na osiąganiu małych celów i dąż do nich krok po kroku. Jeżeli waga nie pokazuje Ci satysfakcjonujących wyników odchudzania, to jesz chociaż dzięki temu prawidłowo i zdrowo co jest bardzo korzystne patrząc przyszłościowo dla Twojego organizmu. Jeżeli Twój plan ćwiczeń nie prowadzi do utraty masy ciała, to i tak korzyścią jest, że możesz spać lepiej w nocy, wysypiać się i lepiej też czuć się w ciągu dnia. Dostrzegaj małe profity po drodze do sukcesu.

Podsumowanie

Wystarczy zaakceptować te 10 rzeczy, żeby nie tylko schudnąć, ale i poprawić stan swojego zdrowia i samopoczucie. Korzyści z aktywności fizycznej i zdrowej diety będą z pewnością wszechstronne.

Zobacz również: Dlaczego trudno schudnąć?Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sadowska J., Szuber M., Ocena stosowanych metod odchudzających oraz używania preparatów wspomagających odchudzanie przez młode kobiety, Roczniki PZH, 3/2011.
  2. Stolarz A., Schudnij z przyjemnością, Wydawnictwo Vital, Białystok 2014.
  3. Kopp T., Odchudzanie – fakty i mity, Wydawnictwo Złote Myśli, Gliwice.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *