Szukaj

Mięsień strzemiączkowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień strzemiączkowy (łac. musculus stapedius) to niewielkich rozmiarów mięsień zlokalizowany w uchu środkowym. Stanowi jednocześnie najmniejszy spośród wszystkich mięśni poprzecznie prążkowanych w ciele człowieka. Mimo tego, że jest poprzecznie prążkowany, jego czynność jest odruchowa (nie mamy na nią wpływu).

Mięsień strzemiączkowy (łac. musculus stapedius)

 

Mięsień strzemiączkowy – anatomia

Mięsień strzemiączkowy jest mięśniem poprzecznie prążkowanym. Ma następujące przyczepy:

  • przyczep początkowy (pp): wewnętrzna część wyniosłości piramidowej zlokalizowana na tylnej ścianie jamy bębenkowej;
  • przyczep końcowy (pk): okolica niedaleko głowy strzemiączka, a dokładniej jego odnoga tylna.

Brzusiec mięśnia strzemiączkowego wypełnia całą wyniosłość piramidową. Z jego wierzchołka wychodzi już w postaci ścięgna pokrytego błoną śluzową. Pod względem rozwojowym mięsień strzemiączkowy jest tak naprawdę częścią tylną brzuśca mięśnia dwubrzuścowego.

tubapay
tubapay

Mięsień strzemiączkowy – czynność

W jamie bębenkowej człowieka można znaleźć dwa niewielkie, ale niezwykle istotne dla narządu słuchu mięśnie. Są to:

  • mięsień bębenkowy (inaczej: mięsień napinacz błony bębenkowej, łac. musculus tensor tympani) – reguluje napięcie błony bębenkowej, co jest szczególnie ważne w momencie występowania dźwięków o dużym natężeniu, co mogłoby spowodować uszkodzenie słuchu. Obniżenie napięcia błony bębenkowej nosi nazwę refleksu akustycznego;
  • mięsień strzemiączkowy – wykonujący podobną funkcję. Ma zdolność przekręcania skośnie podstawy strzemiączka, odciągając je od okienka owalnego. W związku z tym utrudnia przekazywanie drgań związanych z hałasem na błonę bębenkową tego okienka, co również chroni błonę przed uszkodzeniami, ale dodatkowo zabezpiecza kosteczki słuchowe przed nadmiernymi ruchami.

Ciekawostką jest, że mięsień strzemiączkowy opisano po raz pierwszy już w 1641 roku, czym zajął się Vesling. W 1929 roku Lüscher zaobserwował natomiast u człowieka, przez perforację błony bębenkowej, skurcz mięśnia strzemiączkowego w odpowiedzi na bodziec akustyczny.

Unerwienie mięśnia strzemiączkowego

Mięsień strzemiączkowy jest unerwiony przez nerw strzemiączkowy. Ten zaś stanowi odnogę nerwu twarzowego, czyli VII nerwu czaszkowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gierek T., Ślaska-Kaspera A., Mięsień strzemiączkowy – aktualne poglądy na temat anatomii i fizjologii, Otolaryngologia Polska, 1/2007.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.