Fotodepilacja Wrocław

Pytanie

Szanowni Państwo!
Złamałam nogę, jak twierdzą lekarze, w trudnym miejscu – kość strzałkowa i piszczelowa lewej nogi. Nie mam gipsu, tylko wstawione śruby. Nie mogę obciążać nogi, więc większość dnia spędzam w pozycji półleżącej z nogą uniesioną. Dokuczają mi obrzęki, zwłaszcza w nocy – mam wrażenie, jakby mi ktoś okręcił nogę w kostce drutem. Ale teraz zaczynam odczuwać też inne dolegliwości. Np. pobolewa mnie staw biodrowy lewej, bardziej obciążonej nogi. I zaczyna mnie boleć kość ogonowa. Zupełnie nie wiem, jak powinnam siedzieć na łóżku, żeby uniknąć dolegliwości ze strony kręgosłupa i właśnie kości ogonowej.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Marzena

Odpowiedź

Pani Marzeno,
jeżeli chodzi o obszar złamania to z pewnością powinien być on rehabilitowany. To, że nie może Pani obciążać kończyny nie może spowodować, że nie należy o nią zadbać (a koniecznie trzeba). Mięsień brzuchaty łydki, w kontekście ilości przepompowywania krwi jest porównywany z naszym sercem. Jeżeli mięsień nie pracuje to odpływ krwi jak i chłonki (limfa) będzie upośledzony co będzie owocowało dużym obrzękiem.

Bardzo ważnym jest, aby nie dopuścić do przetrwałego gromadzenia się takiego obrzęku, ponieważ w przypadku obrzęku limfatycznego może dojść do jego zwłóknienia co spowoduje np. wizualne powiększenie się obwodu kostki bez możliwości do powrotu do stanu sprzed urazu. Jeżeli chodzi o biodro to jak sama pani zauważyła, zaczęła je Pani odczuwać z powodu nadmiernego obciążania zdrowej kończyny. Tego typu kompensacje również powinny być zaopatrzone w odpowiednią terapię, ponieważ po uporaniu się ze złamaniem pojawi się ogromny problem w pozostałej części ciała. Podsumowując, polecam jak najszybsze odwiedzenie dobrego fizjoterapeuty, ponieważ samym leżeniem Pani sobie nie pomoże.

Sklep Spirulina

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław