Medfile

Pytanie

Dzień dobry,
stenoza kręgosłupa lędźwiowego – jaka terapia skuteczna? Jakie zabiegi wskazane? Proszę o wskazówki.

Pozdrawiam
Janina

Odpowiedź

Pani Janino,
jeżeli jest to tylko możliwe w pierwszej kolejności powinno zastosować się zabiegi niechirurgiczne. Do nich zaliczamy przede wszystkim ćwiczenia, a także modyfikację aktywności fizycznej dnia codziennego. Aby dobrać odpowiednie ćwiczenia należy wybrać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który po przeprowadzeniu wywiadu, a także wykonaniu odpowiednich testów funkcjonalnych będzie mógł stwierdzić na jakim etapie zaawansowania jest zwężenie kanału kręgosłupa i z jaką intensywnością występuje ból. Dodatkowo zostanie Pani poinstruowana jak wykonywać ćwiczenia i co zmodyfikować w aktywności dnia codziennego. Pacjenci ze stenozą zazwyczaj odczuwają większą ulgę przy pochyleniach w przód. Dlatego warto wziąć ten czynnik pod uwagę podczas omawiania i planowania ćwiczeń, aby zwiększyć jak najbardziej komfort w życiu.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław wizyta

Pytanie

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Chodzę do fizjoterapeuty, ale mam tylko masaże. 15 lat temu operowano mój kręgosłup. Wypadnięte jądro miażdżyste. Aktualnie szukam pomocy, bo nie chcę poddać się kolejnej operacji. Boję się że stracę pracę po zabiegu, mam niepełnosprawnego męża po udarze mózgu. Sam Pan widzi, że nie jest łatwo. Jeszcze tylko ośmielam się poprosić o Pańskie zdanie czy te masaże konieczne? Może poszukam innego terapeuty, który pokaże mi ćwiczenia. Jest Pan osobą pełną empatii i bardzo za to dziękuję. Sama pracuje w szpitalu i też pomagam ludziom.

Sklep Spirulina

Pozdrawiam
Janina

Odpowiedź

Pani Janino,
same masaże nie za dużo mogą pomóc. Odpowiednio prowadzona terapia manualna oraz indywidualnie dobrane ćwiczenia przyniosą znacznie większe efekty. Dodatkowo Pani praca nad sobą w domu, po wcześniejszym poinstruowaniu przez fizjoterapeutę i modyfikacja aktywności dnia codziennego będą ważnym dopełnieniem. Zarówno na mężu jak i na sobie (oprócz pracy z fizjoterapeutą) może Pani prowadzić terapię w domu z wykorzystaniem wałka igłowego. Jest to bardzo proste narzędzie, jednak bardzo skuteczne. Zmniejszy napięcie mięśniowe, a tym samym ból. Więcej na ten temat znajdzie Pani w artykule: https://fizjoterapeuty.pl/zdrowie/aplikator-wieloiglowy-warto-go-stosowac.html

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław