Szukaj
Szukaj

Prądy TENS – skutki uboczne

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
ostatnio byłem na zabiegu fizjoterapeutycznym jakim są prądy TENS. Poprzedzały je pole magnetyczne i ultradźwięki. Podczas leżenia na leżance poczułem w pewnej chwili przechodzący prąd od ramienia do palców, najpierw u jednej, a później w drugiej ręce. Możliwe, że było to w momencie mojego delikatnego ruchu. Od tej chwili czuję przy codziennych czynnościach kłójące, chwilowe bóle, czasem pieczenie żył. Jest to 5 dzień po zabiegu. Czy to normalne skutki uboczne czy zostały za mocno podrażnione nerwy?

Pozdrawiam
Damian

 

Odpowiedź


Panie Damianie,
wszystko wskazuję na to, że zbyt mocno został podrażniony układ nerwowy. Mogło to być spowodowane zbyt dużym natężeniem prądu, ale również mogło to wystąpić z tego powodu, że podczas zabiegu poruszył się Pan. Układ nerwowy potrzebuje czasu, aby się zregenerować, a dane objawy powinny ustąpić.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

4 odpowiedzi

  1. Dzień dobry. Po zabiegach do 6dni po doznałam silnych przykurczy biegnących pod łopatka prawie do krzyża z prawej. Najpierw robiąc zwykła rzecz typu czesanie włosów nastąpił w boku z prawej strony z tyłu silny kłujący ból a za chwilę łapał mnie przykurcz w podanym wcześniej miejscu przy kręgosłupie. Był bardzo silny uniemożliwiający poruszanie. Dodatkowo przy tym dostałam Skórczu mięśni brzucha i tak jakby zaczęły drgać mi wnętrzności. Pomagało mi dopiero rozgrzewanie żelami na ciepło i spirytus na bursztynie. Po ataku, bo tak to można nazwać , mięśnie przy kręgosłupie po obu stronach stawały się sztywne nawet na kilka dni. Nadmienię, że kiedyś podobno miałam nerwobóle. Ale takich ataków nigdy. Dodam że mam też drżenia innych mięśni(coś na zasadzie drgającego oka niebolesna), jednak przed zabiegami też występowały. W krwi i moczu nic nie wyszło. W przeszłości przeszłam boleriozę. Mam też problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa na co miałam ta właśnie rehabilitację. Często też boli mnie krzyż jednak w tym kierunku lekarz nic nie zrobił twierdząc że mogą to być nerki i kazała mi pić dużo wody. Nadmienię że przy dłuższym schylaniu dość mocno mnie boli w tym odcinku,głowę myje z przystankami. Martwią mnie te Skórcze bo są bardzo silne, zdarzyły się dwa razy i na szczęście był mąż, sama nie poradziłabym sobie ponieważ nie mogłam się poruszyć. Leżałam prawie pół h na podłodze aż zaczęło puszczać. Lekarka po zgłoszeniu tego wszystkiego zleciła właśnie krew i mocz. Dostałam tylko tabletki na nerwy. Kazała brać przy ataku. Nic więcej. Mam 29lat. Pozdrawiam.

  2. Dzień dobry.

    Mam 46 lat. Po rwie kulszowej dostałem skierowanie na rehabilitację ultradźwiękami, laserem, krio oraz prądami DD i tens na odcinek lędźwiowy. Wszystko byłoby OK, ale już po trzech dniach rehabilitacji zaczęła mi się pojawiać swędząca wysypka na odcinku lędźwiowym pleców, ale po kilku godzinach znikała. Obecnie jestem po 7 dniach i zostały mi jeszcze 3 zabiegi, ale na 100% z nich zrezygnuję ponieważ wspomniana wysypka nasilała się z każdym następnym dniem rehabilitacji, a swędzenie jest w tym momencie nie do wytrzymania (porównałbym to z najgorszym z możliwych swędzeniem po ugryzieniu komara, z tą różnicą, że obszar tego swędzenia jest dużo większy). Do tego wysypka i swędzenie po ostatnim zabiegu zaczęły nie znikać. Na 7 zabiegu piątek) zgłosiłem fizjoterapeutom, o uczuleniu i pokazałem zdjęcia z momentów, kiedy wysypka była najbardziej okazała. Byli zdziwieni, aż taką skalą uczulenia, gdyż nie spotkali się wcześniej z tak silną reakcją i wskazali prawdopodobieństwo, że jest to reakcja na prądy i zaproponowali ich przerwanie. Ja jednak zdecydowałem się, aby sprawdzić tą teorię na jeszcze jeden zabieg z podłączeniem elektrod, ale na wyższej partii pleców. I faktycznie po kilku godzinach i w tych miejscach pojawiła się swędząca niemiłosiernie wysypka. Cała sobota i niedziela to masakra, w której nawet maści przeciwświądowe niewiele pomagają. Nie wiem, czy ktoś orientuje się po jakim czasie mijają wysypkowo-świądowe objawy?

  3. Mam to samo.Po 4 dniach zabiegów elektrycznych /tens,laser,ultradźwięki/na odcinek lędzwiowy kręgoslupa,pojawiła się swędząca wysypka.Myślałam,że mogło to być spowodowane tym,że miejsce to smarowałam balsamem z konopii i oddziaływanie np.laserem lub ultradźwiękami mogło wywołać reakcję alergiczną.Ale po przeczytaniu poprzedniego wpisu myślę ,że to nie to.Ale co?Może wypowie się ktoś ze specjalistów,bo jak widać nie jest to odosobniony przypadek.

  4. W 5tym dniu zabiegu – pradami tens na dłoni – , zbyt duże natężenie prądu spowodowało oparzenie. Dermatolog stwierdzill stan zapalny i zaczynam leczenie maścia z antybiotykiem. Rehabilitację musialam zawiesic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *