Szukaj
Szukaj

Jak podgrzewać mleko matki?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jak podgrzewać mleko matki, aby nie straciło swoich wartości oraz aby nie doszło do zepsucia się pokarmu? Standardową czynnością kobiet jest odciąganie pokarmu do butelek, aby móc karmić dziecko w sytuacjach, w których nie jest możliwe karmienie piersią. Przechowuje się je w lodówce, dlatego zawsze przed karmieniem z butelki należy podgrzać mleko. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób efektywnie tego dokonać.

Jak podgrzewać mleko matki?

Przechowywanie mleka matki w lodówce

Mleko odciąga się i przechowuje w lodówce do 6 dni, jeśli temperatura wynosi 2-4 stopnie Celsjusza. Najczęściej mleko odciąga się po to, aby móc karmić dziecko butelką w sytuacjach, w których karmienie piersią nie jest możliwe, np.:

  • matka dziecka wychodzi do pracy, na spotkanie integracyjne, na dłuższe zakupy lub gdziekolwiek indziej, a nie chce lub nie może brać ze sobą dziecka;
  • matka zabiera dziecko w miejsce publiczne, w którym nie będzie miała możliwości karmienia piersią;
  • dziecko z różnych powodów nie chce lub nie może być karmione bezpośrednio z piersi;
  • matka dziecka zaczyna chorować i nie chce w tym czasie karmić dziecka piersią, w związku z czym wcześniej odciąga pokarm (na zapas).

Powodów jest wiele. Ściągnięty pokarm przechowuje się w specjalnych pojemnikach, nie mogą być to jednak jakiekolwiek opakowania. Muszą to być pojemniki szczelnie zamykane, jak również wykonane z tworzywa sztucznego przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Pojemniki takie nie mogą zawierać w swoim składzie bisfenolu A.

Zobacz również: Jak przechowywać mleko matki?

Jak podgrzewać mleko matki?

Jeśli mleko zostanie odciągnięte, a dziecko będzie nim karmione od razu lub w krótkim odstępie czasu, nie ma konieczności podgrzewania go. Najczęściej mleko podgrzewa się w sytuacjach, w których wcześniej wyjmujemy je z lodówki. Przede wszystkim należy pamiętać, że:

  • nie podgrzewamy mleka do temperatury wyższej niż 55 stopni Celsjusza;
  • unikamy podgrzewania mleka w mikrofalówce;
  • nie wstrząsamy silnie butelką z mlekiem, bez względu na to czy jest już całkowicie rozmrożone czy nie.

Najprościej jest kupić specjalny podgrzewacz do mleka. Działa on na zasadzie kąpieli wodnej. Wystarczy wlać do niego odpowiednią ilość wody, a następnie ustawić optymalną temperaturę, do której podgrzewana będzie woda. Umieszczamy w niej pojemnik z mlekiem, aby szybko i efektywnie mógł się podgrzać do wskazanej temperatury.

Jeśli nie mamy podgrzewacza, mleko można umieścić w tradycyjnej kąpieli wodnej o temperaturze maksymalnie 40 stopni Celsjusza przez około 20 minut. Najlepiej, żeby temperatura nie była wyższa niż 40 stopni i nie mniejsza niż 37 stopni, co zapobiegnie zmianom w składzie pod kątem tłuszczów, a także uchroni przed przyklejaniem się mleka do ścianek pojemników.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Co ile karmić noworodka?

Jak rozmrażać mleko matki?

Istnieją również sytuacje, w których kobieta decyduje się na zamrożenie pokarmu w zamrażarce. Wówczas kluczowe znaczenie ma prawidłowy sposób jego odmrażania. Taki pokarm należy wyjąć z zamrażarki i włożyć od razu do lodówki, gdzie będzie samoistnie zmieniać swoją konsystencję. Zajmie to około 12 godzin, w zależności od pojemności opakowania na mleko. Dopiero po takim rozmrożeniu można je podgrzać.

Jeśli pojawia się konieczność szybkiego rozmrożenia mleka, a nie mamy 12 godzin na oczekiwanie na rezultaty, mleko można umieścić w pojemniku z ciepłą wodą, którą wymieniamy w momencie, gdy zrobi się zimna. Należy bezwzględnie pamiętać, że raz rozmrożonego i podgrzanego mleka nie można ponownie mrozić. Nie warto go również ponownie umieszczać w lodówce. Mogłoby dojść do zatrucia dziecka.

Zawsze warto mieć w domu choć niewielki zapas mleka modyfikowanego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się okazja do jego użycia. Przygotowanie takiego mleka jest proste i szybkie, może stanowić najkorzystniejszą opcję w chwili nagłego zapotrzebowania.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *