Szukaj

Wpływ krioterapii na osiągnięcia sportowców

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wpływ krioterapii na osiągnięcia sportowców od dłuższego czasu był tematem wielu badań naukowych. Wszystkie wyniki jednoznacznie wskazują, że niskie temperatury wpływają niezwykle korzystnie na organizm osób regularnie trenujących.

Wpływ krioterapii

Wpływ krioterapii na osiągnięcia sportowców

Krioterapia ogólnoustrojowa to stymulujące i bodźcowe działanie skrajnie niskimi temperaturami (poniżej -100 stopni Celsjusza) przez około 3 minuty. Jest tematem wielu badań naukowych, które potwierdzają jej znaczący wpływ na organizm i osiągnięcia sportowców.

Wpływ krioterapii na wioślarzy

W 2003 roku przeprowadzono badanie na temat wpływu krioterapii na organizm sportowców. W badaniu wzięli udział wioślarze Kadry Olimpijskiej, którzy zostali poddani 23 zabiegom krioterapii. Wyniki badań wykazały, że w organizmie badanych sportowców nastąpiły zmiany takie jak:

  • poprawa krążenia i metabolicznej tolerancji wysiłku;
  • opóźnienie narastania zmęczenia;
  • obniżenie reakcji stresowej na progresywny wysiłek;
  • wzrost zdolności do długotrwałego wysiłku w strefie wyższych intensywności.

Badane osoby oceniały samopoczucie w subiektywnej skali Borga. Zdecydowana większość z nich wskazywała na lepszą tolerancję i szybszą regenerację po wysiłku. Wioślarze odczuwali również znacznie większą motywację do podejmowania kolejnych, intensywnych obciążeń.

Opisane badanie składało się także z części dodatkowej, która polegała na chłodzeniu stawu skokowego u tych sportowców. Udowodniono, że niska temperatura aktywizuje siłę skurczu mięśnia płaszczkowatego. Mięsień ten po schładzaniu charakteryzował się większą pobudliwością.

Wpływ krioterapii na sportowców wyczynowych

Inne, równie ciekawe badanie obejmowało 300 mężczyzn uprawiających sport wyczynowo. Miało ono na celu wykazanie wpływu krioterapii na poszczególne cechy motoryczne u tych osób.

Po serii 10 zabiegów kriostymulacji ogólnej zauważono poprawę cech motorycznych takich jak równowaga, gibkość, szybkość oraz siła dynamiczna mięśni brzucha.

Ciekawostką jest, że największą poprawę równowagi odnotowano w temperaturze -160 stopni Celsjusza. Z kolei największą poprawę szybkości w temperaturze -100 stopni Celsjusza.

tubapay
tubapay

W celu potwierdzenia wyników przeprowadzono kolejne badanie o identycznym pytaniu badawczym. W tym przypadku wzięto 150 komandosów. Badania potwierdziły, że niskie temperatury znacznie wpływają na poprawę zarówno gibkości jak i równowagi.

Wpływ krioterapii na zawodników sztuk walk

Badanie wykonano na zawodnikach sztuk walk. Zostali oni poddani 20 zabiegom kriostymulacji ogólnoustrojowej. Przed i po tych zabiegach przeszli próbę wysiłkową na bieżni ruchomej. Badania wykazały poprawę średnich wyników sportowych. Zawodnicy byli w stanie dłużej wytrzymać na bieżni ruchomej, nawet po zwiększeniu kąta nachylenia i poziomu obciążenia. Można więc stwierdzić, że kriostymulacja poprawia wydajność ćwiczeń.

Wpływ krioterapii na piłkarzy

W Katowicach przeprowadzono badanie dotyczące wpływu krioterapii na gospodarkę hormonalną sportowców. W tym celu do badania zaproszono mężczyzn trenujących piłkę nożną. Badania udowodniły, że niska temperatura wpływa na obniżenie testosteronu oraz estradiolu w surowicy przy jednoczesnym zwiększeniu stężenia testosteronu w stosunku do estradiolu.

Wpływ krioterapii na hokeistów

Badania przeprowadzone na grupie hokeistów miały udowodnić korzystny wpływ zimna na skład biochemiczny krwi. Wykazano znaczne zmniejszenie liczby erytrocytów, stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu we krwi obwodowej. Po tygodniu parametry wracały do punktu wyjściowego.

Taka reakcja organizmu może prowadzić do właściwości reologicznych krwi oraz do lepszego ukrwienia tkanek.

Wpływ krioterapii na kajakarzy

Kajakarze Polskiej Kadry Olimpijskiej zdecydowali się na 10 dniowe badanie składające się z cyklu treningowego połączonego z kriostymulacją ogólnoustrojową. Sportowcy dwukrotnie w ciągu dnia poddawani byli kriostymulacji w komorze kriogenicznej, gdzie panowała temperatura od -120 do -140 stopni Celsjusza. Wyniki wskazywały jednoznacznie, że:

  • zmniejszyła się wrażliwość sportowców na bodźce treningowe;
  • doszło do redukcji ujemnych skutków wysiłku fizycznego;
  • zwiększyła się zdolność antyoksydacyjna organizmu;
  • doszło do stabilizacji błon komórkowych.

Podsumowanie

Powyższe badania są tylko niewielkim odsetkiem wszystkich badań skupiających się na korzystnym wpływie zimna na osiągnięcia sportowców. Można jednoznacznie stwierdzić, że krioterapia poprzez przeciwdziałanie powstawaniu negatywnych skutków przeciążeń treningowych, wspomaganie leczenia urazów i kontuzji, a także przygotowanie organizmu do większych obciążeń sprzyja osiąganiu lepszych wyników sportowych. Właśnie dlatego krioterapia, zarówno ogólnoustrojowa jak i miejscowa, jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w zakresie fizjoterapii i odnowy biologicznej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jonak A., Skrzek A., Krioterapia w odnowie biologicznej sportowców – przegląd badań, Acta Bio-Optica et Informatica Medica 4/2009, vol. 15.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.