Zapalenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia często współwystępuje wraz z zapaleniem kaletki podbarkowej i zmianami w obrębie stożka rotatorów. Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia często ulega zwichnięciom, przerwaniom i zmianom zapalnym. Dzieli wszystkie dysfunkcje stawu ramiennego.
Anatomia mięśnia dwugłowego ramienia
Mięsień dwugłowy ramienia położony jest powierzchownie na przedniej powierzchni ramienia i jest wyraźnie widoczny podczas skurczu. Jest mięśniem wrzecionowatym i podłużnym.
Jego górna część jest umiejscowiona w jamie pachowej pomiędzy mięśniem naramiennym a piersiowym większym. Od tyłu ogranicza go mięsień najszerszy grzbietu oraz obły większy, natomiast jego środkowa część spoczywa na mięśniu ramiennym.
Głowa krótka ma swój przyczep początkowy na wyrostku kruczym łopatki, przy czym ścięgno jest częściowo zrośnięte ze ścięgnem mięśnia kruczo-ramiennego. Głowa długa przyczepia się na obrąbku stawowym i guzku nadpanewkowym łopatki. Obie głowy łączą się ze sobą i przyczepiają na guzowatości kości promieniowej jako jedno ścięgno.
Mięsień dwugłowy ramienia działa jako mięsień dwustawowy. W stawie ramiennym bierze udział w zginaniu, głowa długa współdziała w odwodzeniu i rotacji wewnętrznej ramienia, natomiast głowa krótka wspomaga ruchy przywodzenia. W stawie łokciowym mięsień ten jest najsilniejszym zginaczem i mięśniem odwracającym przedramię z pozycji nawróconej.
Zapalenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia – objawy
Schorzenie objawia się dolegliwościami bólowymi w momencie przesuwania się ścięgna w rowku międzyguzkowym. Dochodzi do tego podczas wszystkich ruchów w stawie ramiennym. Objawy można opisać bardziej szczegółowo i są to:
- tkliwość i ból w okolicy głowy kości ramiennej, nasila się podczas ucisku przednio-bocznej powierzchni górnego odcinka kości ramiennej
- ból o charakterze promieniującym po przyśrodkowej stronie ramienia
- nasilenie bólu przy rotacji zewnętrznej ramienia
- ból w trakcie supinacji i zginania przedramienia
- ból przy odwodzeniu i rotacji wewnętrznej ramienia
- ograniczenie ruchu odwodzenia
Diagnostyka
Najpopularniejszym testem wykonywanym przy badaniu diagnostycznym zapalenia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia jest test Yergasona (Yergansena). Ocenia on stabilność i ciągłość tego ścięgna w bruździe międzyguzkowej. Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej z przywiedzionym ramieniem i łokciem zgiętym do 90 stopni. Fizjoterapeuta palcem wskazującym ocenia bruzdę międzyguzkową, a drugą ręką chwyta przedramię chorego i oponuje ruch zgięcia i supinacji przedramienia. Dolegliwość bólowa w bruździe międzyguzkowej podczas wykonywania testu może świadczyć o stanie zapalnym.
Kolejnym popularnym testem jest próba Speeda. Wykonuje się go również w pozycji siedzącej, przy czym kończyna górna pacjenta luźno zwisa wzdłuż tułowia, a przedramię ustawione jest w supinacji. Fizjoterapeuta przykłada opór w okolicy nadgarstka, a badany wykonuje ruch zgięcia w stawie ramiennym do kąta 60 stopni.
Można wykonać również test Lovetta, próbę obciążenia mięśnia dwugłowego ramienia, test ściskania brzuśca mięśnia dwugłowego ramienia, test haka, test supinacji-pronacji oraz test orientacji oceniający ruch w stawie barkowym. Często do wstępnej diagnozy przyczynia się przeprowadzenie wywiadu z pacjentem.
Leczenie
Leczenie opiera się przede wszystkim na fizjoterapii. Celem rehabilitacji jest uzyskanie pełnego zakresu ruchu w stawie ramiennym, zlikwidowanie dolegliwości bólowych oraz zwiększenie wytrzymałości grup mięśniowych odpowiedzialnych za ruchy ramieniem.
Wykorzystuje się głównie techniki terapii manualnej oraz masaż. Bazą całego procesu usprawniania są odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, przy czym całość uzupełnia się o zabiegi fizykalne. Są one również ważne, ponieważ działają przede wszystkim przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Warto wspomnieć także o kinesiotapingu, ponieważ w przypadku zapalenia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia również ma szerokie zastosowanie.
Schorzenie należy do grupy dolegliwości, które przy wykorzystaniu dobrej terapii można sprawnie wyleczyć.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Pogorzała A., Wielińska M., Buczak J., Uszkodzenie brzuśca mięśnia dwugłowego ramienia – testy wykorzystywane w badaniu klinicznym, Innowacyjność i Tradycja w Fizjoterapii.
- Majdan M., Metera K., Diagnostyka funkcjonalna i leczenie uszkodzeń tkanek miękkich stawu barkowego w wybranych metodach fizjoterapii, Zeszyty Naukowe WSSP, 17/2013.