Szukaj
Szukaj

Zapalenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zapalenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia często współwystępuje wraz z zapaleniem kaletki podbarkowej i zmianami w obrębie stożka rotatorów. Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia często ulega zwichnięciom, przerwaniom i zmianom zapalnym. Dzieli wszystkie dysfunkcje stawu ramiennego. 

Anatomia mięśnia dwugłowego ramienia

Mięsień dwugłowy ramienia położony jest powierzchownie na przedniej powierzchni ramienia i jest wyraźnie widoczny podczas skurczu. Jest mięśniem wrzecionowatym i podłużnym.

Jego górna część jest umiejscowiona w jamie pachowej pomiędzy mięśniem naramiennym a piersiowym większym. Od tyłu ogranicza go mięsień najszerszy grzbietu oraz obły większy, natomiast jego środkowa część spoczywa na mięśniu ramiennym.

Głowa krótka ma swój przyczep początkowy na wyrostku kruczym łopatki, przy czym ścięgno jest częściowo zrośnięte ze ścięgnem mięśnia kruczo-ramiennego. Głowa długa przyczepia się na obrąbku stawowym i guzku nadpanewkowym łopatki. Obie głowy łączą się ze sobą i przyczepiają na guzowatości kości promieniowej jako jedno ścięgno.

Mięsień dwugłowy ramienia działa jako mięsień dwustawowy. W stawie ramiennym bierze udział w zginaniu, głowa długa współdziała w odwodzeniu i rotacji wewnętrznej ramienia, natomiast głowa krótka wspomaga ruchy przywodzenia. W stawie łokciowym mięsień ten jest najsilniejszym zginaczem i mięśniem odwracającym przedramię z pozycji nawróconej.

Zapalenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia – objawy

Schorzenie objawia się dolegliwościami bólowymi w momencie przesuwania się ścięgna w rowku międzyguzkowym. Dochodzi do tego podczas wszystkich ruchów w stawie ramiennym. Objawy można opisać bardziej szczegółowo i są to:

  • tkliwość i ból w okolicy głowy kości ramiennej, nasila się podczas ucisku przednio-bocznej powierzchni górnego odcinka kości ramiennej
  • ból o charakterze promieniującym po przyśrodkowej stronie ramienia
  • nasilenie bólu przy rotacji zewnętrznej ramienia
  • ból w trakcie supinacji i zginania przedramienia
  • ból przy odwodzeniu i rotacji wewnętrznej ramienia
  • ograniczenie ruchu odwodzenia

Diagnostyka

Najpopularniejszym testem wykonywanym przy badaniu diagnostycznym zapalenia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia jest test Yergasona (Yergansena). Ocenia on stabilność i ciągłość tego ścięgna w bruździe międzyguzkowej. Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej z przywiedzionym ramieniem i łokciem zgiętym do 90 stopni. Fizjoterapeuta palcem wskazującym ocenia bruzdę międzyguzkową, a drugą ręką chwyta przedramię chorego i oponuje ruch zgięcia i supinacji przedramienia. Dolegliwość bólowa w bruździe międzyguzkowej podczas wykonywania testu może świadczyć o stanie zapalnym.

Patronite
Patronite

Kolejnym popularnym testem jest próba Speeda. Wykonuje się go również w pozycji siedzącej, przy czym kończyna górna pacjenta luźno zwisa wzdłuż tułowia, a przedramię ustawione jest w supinacji. Fizjoterapeuta przykłada opór w okolicy nadgarstka, a badany wykonuje ruch zgięcia w stawie ramiennym do kąta 60 stopni.

Można wykonać również test Lovetta, próbę obciążenia mięśnia dwugłowego ramienia, test ściskania brzuśca mięśnia dwugłowego ramienia, test haka, test supinacji-pronacji oraz test orientacji oceniający ruch w stawie barkowym. Często do wstępnej diagnozy przyczynia się przeprowadzenie wywiadu z pacjentem.

Leczenie

Leczenie opiera się przede wszystkim na fizjoterapii. Celem rehabilitacji jest uzyskanie pełnego zakresu ruchu w stawie ramiennym, zlikwidowanie dolegliwości bólowych oraz zwiększenie wytrzymałości grup mięśniowych odpowiedzialnych za ruchy ramieniem.

Wykorzystuje się głównie techniki terapii manualnej oraz masaż. Bazą całego procesu usprawniania są odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, przy czym całość uzupełnia się o zabiegi fizykalne. Są one również ważne, ponieważ działają przede wszystkim przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Warto wspomnieć także o kinesiotapingu, ponieważ w przypadku zapalenia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia również ma szerokie zastosowanie.

Schorzenie należy do grupy dolegliwości, które przy wykorzystaniu dobrej terapii można sprawnie wyleczyć.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pogorzała A., Wielińska M., Buczak J., Uszkodzenie brzuśca mięśnia dwugłowego ramienia – testy wykorzystywane w badaniu klinicznym, Innowacyjność i Tradycja w Fizjoterapii.
  2. Majdan M., Metera K., Diagnostyka funkcjonalna i leczenie uszkodzeń tkanek miękkich stawu barkowego w wybranych metodach fizjoterapii, Zeszyty Naukowe WSSP, 17/2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *