Sonoforeza to zabieg polegający na wprowadzaniu w głąb skóry substancji leczniczych lub aktywnych przy użyciu fali ultradźwiękowej. Najlepsze efekty widać po wykonaniu całej serii, czyli 10 zabiegów. Sonoforeza jest często stosowana zarówno w fizjoterapii, jak i w branży kosmetycznej. Czas trwania zabiegu wynosi 10-20 minut, w zależności od poddawanego mu obszaru ciała.
Jak działa sonoforeza?
Podczas sonoforezy na organizm człowieka działają 2 rodzaje sił:
- fala ultradźwiękowa;
- zastosowana substancja czynna.
Takie połączenie dwóch czynników oddziałuje znacznie intensywniej, niż jakby to miało miejsce np. w przypadku działania wyłącznie ultradźwięków. Do korzystnych efektów zabiegu sonoforezy możemy zaliczyć:
- poprawę gęstości skóry;
- przyspieszenie przepływu limfy;
- stymulację syntezy kolagenu i elastyny;
- rozjaśnianie przebarwień, wygładzenie skóry;
- poprawę ukrwienia i metabolizmu tkankowego;
- zmniejszanie widoczności cellulitu;
- zmniejszanie objawów łojotoku, trądziku, rumienia;
- przyspieszanie rekonwalescencji po różnych urazach: skręceniach, zwichnięciach.
Przed wykonaniem zabiegu należy sprawdzić, czy pacjent nie posiada żadnych przeciwwskazań.
Sonoforeza – metodyka
Głębokość penetracji przez składniki aktywne zależy głównie od rodzaju substancji sprzęgającej. Maści, oleje i kremy pogarszają przenikanie ultradźwięków do skóry, a przez to spłycają penetrację składników aktywnych. Zastosowanie substancji sprzęgającej o dużym współczynniku absorpcji, całkowicie nieprzepuszczalnej dla ultradźwięków, może spowodować przegrzanie powierzchni skóry, a w skrajnych przypadkach nawet oparzenia. Właśnie dlatego w gabinetach kosmetycznych czy gabinetach fizjoterapeutycznych stosuje się najczęściej żele lub preparaty płynne, które dobrze przewodzą ultradźwięki i umożliwiają wnikanie składników aktywnych.
Głębokość wnikania fali ultradźwiękowej zależy od jej częstotliwości. Częstotliwość 800-1000 Hz jest zalecana do terapii tkanek głębiej położonych. Natomiast większe częstotliwości, np. 2400 Hz czy 3100 Hz, zaleca się do zabiegów powierzchownych. Głowicę urządzenia należy prowadzić ruchem okrężno-podłużnym po skórze.
Zobacz również: Sonoforeza – forma masażu ultradźwiękami.
Przeciwwskazania do sonoforezy
Głównymi przeciwwskazaniami do zabiegu są:
- metalowe implanty w ciele;
- ciąża;
- niewydolność krążenia;
- nerwica wegetatywna znacznego stopnia;
- nowotwory;
- gorączka;
- choroby skóry – wirusowe, bakteryjne, grzybicze;
- alergie na substancje czynne kosmetyków lub leków stosowanych do zabiegu.
Przed wykonaniem sonoforezy należy więc przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad mający na celu wykluczenie przeciwwskazań. Niekiedy tuż po wykonaniu zabiegu może pojawić się lekkie zaczerwienienie skóry – jest to reakcja naturalna i nie należy się tym martwić. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zaczerwienieniu towarzyszy uczucie pieczenia, swędzenia czy ból.
Sonoforeza – zalety
Głównymi zaletami sonoforezy są:
- bezpieczeństwo – działania niepożądane praktycznie nie występują, a zabieg można wykonywać kilkoma seriami;
- brak ograniczeń wiekowych;
- bezbolesność, nieinwazyjność;
- szybkie efekty;
- brak okresu rekonwalescencji po zabiegu.
Sonoforeza jest zabiegiem stosunkowo tanim, na który mogą zdecydować się wszystkie osoby bez przeciwwskazań. Korzystne efekty widoczne są dość szybko, a zastosowanie ultradźwięków i substancji aktywnych nie powoduje szkód dla organizmu.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
- Pihut M., Kozana P., Wiśniewska G., The evaluation of efficacy of sonophoresis in the treatment of temporo-mandibular joint dysfunction, Protetyka Stomatologiczna, 2/2011.
- Mika T., Kasprzak W., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.