Szukaj
Szukaj

Test Mennella

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test Mennella służy do wykazania zmian chorobowych w stawie krzyżowo-biodrowym.

Test Mennella

Test Mennella – charakterystyka

Wyróżnia się pierwszy oraz drugi objaw Mennella. Badanie to wykonuje się wówczas, gdy test Patricka da pozytywny wynik. Celem jest stwierdzenie czy zmiany chorobowe występują w stawie biodrowym, czy w stawie krzyżowo-biodrowym. Umożliwi to uzyskanie prawidłowej diagnozy i w efekcie dobranie odpowiedniej terapii.

Na poniższym filmie Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać test Mennella:

Pierwszy objaw Mennella

Pacjent znajduje się w leżeniu na brzuchu. Podczas badania lewego stawu krzyżowo-biodrowego badający stabilizuje lewą ręką jego kość krzyżową, a prawą obejmuje wyprostowaną i leżącą kończynę dolną. Następnie wykonuje bierny przeprost w stawie biodrowym.

Badanie można także wykonać w pozycji leżenia na boku. Pacjent leży wówczas na prawej stronie i stabilizuje obiema rękami zgiętą w stawie biodrowym i stawie kolanowym prawą kończynę dolną. Badający staje za chorym, chwyta prawą ręką za miednicę, a lewą przemieszcza ku tyłowi. Jednocześnie wykonuje przeprost stawu biodrowego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Interpretacja

Dolegliwości bólowe w stawie krzyżowo-biodrowym świadczą o zmianach chorobowych (np. zablokowaniu stawu, stanach zapalnych).

Drugi objaw Mennella

Inna nazwa drugiego objawu Mennella to test Gaenslena.

Pacjent leży tyłem. Strona ciała sprawiająca dolegliwości znajduje się blisko brzegu kozetki lub poza nim. Aby ustabilizować położenie pacjent podciąga zgiętą w stawie kolanowym i stawie biodrowym kończynę dolną maksymalnie do klatki piersiowej. Badający ustawia leżącą w pobliżu brzegu kozetki kończynę w przeproście.

Test ten można także wykonać w leżeniu na boku. Wówczas pacjent leży na zdrowym boku ze zgiętym stawem kolanowym i stawem biodrowym. W tej pozycji druga, wyprostowana kończyna ustawiana jest w przeproście.

Interpretacja

W przypadku zaburzeń funkcji stawu krzyżowo-biodrowego przeprost kończyny, powodując ruch w stawie krzyżowo-biodrowym, prowadzi do pojawienia się lub nasilenia dolegliwości bólowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jagucka-Mętel W., Machoy-Mokrzyńska A., Nowicki A., Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa u pracowników szczecińskich uczelni – anatomia funkcjonalna, diagnostyka, wybrane formy fizjoterapii, Pomeranian Journal of Life Science, 64/2018.
  2. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *