Test Patricka

Sprawdzony Fizjoterapeuta

Test Patricka to ocena napięcia przywodzicieli kończyny dolnej oraz różnicowanie dysfunkcji stawu biodrowego i krzyżowo-biodrowego.

Test Patricka – wykonanie

Badany w pozycji leżenia tyłem, kończyna dolna strony nietestowanej leży wyprostowana, kończyna dolna strony testowanej zgięta w stawie kolanowym i biodrowym. Terapeuta układa kostkę boczną badanego na udzie kończyny wyprostowanej powyżej stawu kolanowego, następnie stabilizując miednicę po tej samej stronie pozwala swobodnie opaść zgiętej kończynie w bok. Może on również wspomagać ten ruch.

Medfile

Na poniższym filmie fizjoterapeuta Sebastian z Centrum Fizjoterapeuty, pokazuje jak prawidłowo powinien przebiegać test Patricka:

Interpretacja

Prawidłowo kolano zgiętej kończyny powinno dotknąć lub prawie dotknąć podłoża.
Jeżeli mięśnie przywodzące udo ograniczają ten ruch (badany odczuwa rozciąganie) – stwierdza się skrócenie tych mięśni.
Ruch może zostać nagle zatrzymany na skutek pojawienia się bólu w stawie biodrowym lub krzyżowo-biodrowym, co świadczy o problemie w odpowiadającym stawie.

Strefa Fizjoterapii
Autor: |2017-04-09T21:53:52+00:0014 Czerwiec, 2014|Kategorie: Testy funkcjonalne|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki