Szukaj
Szukaj

Rozluźnianie mięśni – szczęka i żuchwa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rozluźnianie mięśni twarzy, a dokładniej ich autoterapia jest niezwykle ważna w celu utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania aparatu mowy i żucia. Tworzą go m. in. kości i przyczepiające się do nich mięśnie, których to struktury znajdują się głównie w obrębie twarzy. Bardzo często zdarza się, okolica skroni czy bocznej części żuchwy, z niewyjaśnionych przyczyn są mocno napięte lub wręcz bolesne.

Rozluźnianie mięśni - szczęka i żuchwa

Wzmożone napięcie mięśni

Wzmożone napięcie mięśni tj. mięsień żwacz, skroniowy, dwubrzuścowy czy gnykowo-żuchwowy, może wywołać szereg nieprzyjemnych doznań takich jak imitacja bólu głowy po stornie bocznej, ból zęba czy bóle w obrębie szyi. Dzieje się tak przeważnie z powodu przetrwałego stresu w ciągu dnia (objawem może być np. nieświadome zaciskanie zębów) czy wzmożonej pracy aparatu żucia (długie przeżuwanie pokarmów, zbyt częste żucie gumy).

Rozluźnianie mięśni twarzy – podstawy autoterapii

Poprawny masaż mięśni twarzy wykonamy mając na uwadze poniższe wskazówki:

  1. Masaż należy wykonać w całej sekwencji ćwiczeń. Pojedyncze „chwyty” nie przyniosą takiego efektu, jaki da zaaplikowanie wszystkich, po kolei zaprezentowanych ćwiczeń;
  2. Autoterapia mięśni twarzy powinna być wykonana z umiarkowanym uciskiem. Nie może on być zbyt mocny, ale też powinniśmy podczas jego wykonywania odczuwać pewne rozciąganie masujących tkanek z delikatnym odczuciem dyskomfortu;
  3. Masaż mięśni twarzy powinien być wykonywany spokojnymi i pewnymi ruchami. Dobrze, aby cała twarz podczas masażu była rozluźniona, a wszelkie ruchy, jakie będziemy wykonywali wywoływały bierne otwarcie ust (czyli takie, w którym nie używamy siły mięśniowej aby otworzyć usta);
  4. Najlepiej, aby taki masaż wykonywać w czasie wolnym od zajęć. Dobrze jest przy tym po prostu się zrelaksować;
  5. Taką formę automasażu dobrze jest wykonywać 2-3 razy w tygodniu, a zwłaszcza wtedy kiedy odczuwamy wyżej wspomniane nieprzyjemne objawy z napiętych mięśni żuchwy i szczęki.

Krok po kroku

Na poniższym materiale wideo fizjoterapeuta z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje kilka technik, które pomogą rozluźnić napięte mięśnie twarzy:

W pierwszej kolejności należy rozluźnić mięśnie w ogólny sposób. W tym celu, tą część dłoni przykładamy do miejsca tuż pod kością jarzmową. Dociskamy dłonie do twarzy tak aby poczuć opór mięśniowy, a następnie przesuwamy dłonie do przyczepu końcowego mięśnia żwacza, czyli do kąta żuchwy. Ważnym jest, aby rozluźnić masowaną część twarzy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Następnie, tą samą okolicę możemy rozluźnić nieco precyzyjniej, tym razem używając do tego zewnętrznej krawędzi palców obu dłoni. Docisk powinien być nieco mocniejszy niż poprzednio, ale taki, który nie wywoła nieprzyjemnego bólu masowanych mięśni. Warto pozwolić na bierne otwarcie ust, które wywołamy stosując odpowiednio mocny nacisk na masowane mięśnie.

Kolejnym etapem jest bierne otwarcie ust. W tym celu przykładamy tą część dłoni do brody i spokojnym ruchem, za pomocą dłoni otwieramy usta. Mięśnie poddawane takiemu rozciąganiu należy maksymalnie rozluźnić.

Później warto opracować mięśnie leżące pod żuchwą. Końce obu kciuków przykładamy do tego miejsca i spokojnym ruchem przesuwamy dłonie w przód, utrzymując kontakt pomiędzy kciukami a żuchwą. Należy uważać, aby nie wykonywać tego rozluźniania zbyt mocno z uwagi na mnogość zakończeń nerwowych i węzłów chłonnych w tej okolicy.

Ostatnim ćwiczeniem jest masaż poprzeczny. Układamy palce wzdłuż przebiegu mięśni, które chcemy poddać autoterapii. Następnie, dynamicznymi ruchami biegnącymi w poprzek mięśni wykonujemy automasaż. Dobrze, aby potrwał on od 1-2 minut.

Dlaczego rozluźnianie mięśni twarzy jest istotne?

Tak jak wspomniano wcześniej, zbyt duże napięcie mięśni w okolicy bocznej twarzy może powodować szereg nieprzyjemnych odczuć. Często bywa i tak, że za mocno napięte mięśnie twarzy mogą inicjować o wiele bardziej dokuczliwe bóle tj. migreny. Bardzo często, podczas wymuszonej pozycji otwarcia ust u dentysty może dochodzić do skurczów mięśni, które nie dość, że są bardzo bolesne, ale też przedłużają naszą wizytę u stomatologa.

Zdrowe mięśnie twarzy to przede wszystkim wolność od uciążliwego bólu i dyskomfortu na co dzień. Higiena mięśni, których autoterapię zaprezentowaliśmy, pozwoli cieszyć się swobodą ruchów żuchwy oraz uczuciem lekkości w obrębie twarzy, ale też szyi i głowy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jagucka-Mętel W., Brzeska P., Sobolewska E., Machoy-Mokrzyńska A., Baranowska A., Fizjoterapia układu ruchowego narządu żucia, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2013.
  2. Kaczmarek B., Kacmarek Ł., Autoterapia stawu skroniowo-żuchwowego, Magazyn Stomatologiczny, 11/2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

4 odpowiedzi

  1. A czy takie masaż pomoże coś jeśli w nocy mocno zaciskam szczękę i rano budzę się z bólem zębów i całej szczęki? Śpię w nakładce a mimo to zacisk jest dość mocny… Będę wdzięczna za odpowiedź. pozdrawiam

    1. Mam to samo, nakładka nic nie daje a szczeka jak bolała tak boli. W ciągu dnia gdy jem to też boli, przez co jem.strasznie powoli bo muszę robić przerwy w żuciu

  2. Niekoniecznie, to, co opisujesz, to bruksizm, ale to wcale nie znavczy, że ty go masz. Tylko dobry specjalista jest w stanie ocenić, czy to bruksim, czy nie. Inaczej mówiąc, nie każde spięcie mięśni i ból żwacza to bruksizm.
    Natomast wielu stomatologów z góry mówi, że to bruksizm i zaleca zrobienie szyn, na górę, na dół, gdy poprzedia nie pomoże. Tak ich nauczyli na którkich kursach, a jak zapytasz po nieskuteczniści szyn co dalej, to rozłożą ręce. Gdy nie jest to bruksizm, to szyny tylko pogłębią ból !

  3. Czy bóle mięśni żuchwy może nasilać aparat ortodontyczny? Od kilku miesięcy mam aparat i 3 miesiące temu miałem wyrwaną 8, dla celów aparatu i od tego czasu napinają mi się te mięśnie. Czasem bolą mniej czasem bardziej i nie ma znaczenia czy coś jem czy nie. Jak bolą to również w fazie spoczynku żuchwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *