Szukaj
Szukaj

Diabetolog

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Diabetolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem cukrzycy, wraz z jej powikłaniami. Musi on posiadać specjalizację II stopnia w chorobach wewnętrznych lub pediatrii.

Diabetolog

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest grupą schorzeń metabolicznych cechującą się hiperglikemią. Wynika ona z defektu w zakresie wydzielania lub działania insuliny. Przewlekłe podwyższenie stężenia cukru we krwi wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i w efekcie niewydolnością wielu różnych narządów – zwłaszcza oczu, nerek czy serca.

W medycynie wyróżnia się 2 podstawowe typy cukrzycy:

  • 1 – insulinozależną, występującą głównie u osób młodych. Jest to cukrzyca pierwotna;
  • 2 – insulinoniezależna, występuje głównie u osób dorosłych i starszych. Jest to cukrzyca nabyta.

Dodatkowo można spotkać cukrzycę ciążową oraz inne, specyficzne typy tej choroby. Diabetolog musi zatem być przygotowany na pracę z pacjentami w różnym wieku i w różnej kondycji zdrowotnej. Cukrzyca jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych.

Czym zajmuje się diabetolog?

Diabetolog zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem cukrzycy, a także innych chorób metabolicznych wiążących się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Odpowiada on również za cały przebieg procesu leczenia i monitorowanie stanu zdrowia pacjenta w jego trakcie. W międzyczasie ocenia skuteczność wybranych metod leczniczych i w zależności od konieczności poddaje je modyfikacjom. W przypadku wystąpienia powikłań (tak częstych w przebiegu cukrzycy) kieruje on pacjenta do innych specjalistów, w zależności od zapotrzebowania (np. kardiologa, okulisty itd.). Diabetolog odpowiada również za kierowanie chorego na zabiegi chirurgiczne, jeśli istnieje taka konieczność.

W przypadku potwierdzenia choroby omawiany specjalista odpowiada za prawidłową edukację pacjenta w zakresie stylu życia i leczenia. Musi on szczegółowo poinformować chorego co stanowi przyczynę cukrzycy, jakie metody lecznicze będą zastosowane i jak wpłynie ona na dotychczasowe życie. Powinien on również nauczyć pacjenta posługiwania się glukometrem. W tej czynności jednak często wyręcza go doświadczona pielęgniarka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zakres wiedzy diabetologa

Do podstawowego zakresu wiedzy medycznej posiadanej przez lekarza po ukończeniu kształcenia dołącza się wiedzę specjalistyczną o charakterze klinicznym. Jest to:

  • kwalifikacja i epidemiologia cukrzycy, jej etiologia, patogeneza i symptomatologia. Ponadto diagnostyka, różnicowanie oraz naturalna historia choroby oraz śpiączki cukrzycowej;
  • przewlekłe powikłania cukrzycy oraz jej powiązania z innymi chorobami;
  • wiedza z zakresu dietetyki, insulinoterapii, stosowanie doustnych środków farmakologicznych;
  • zasady prewencji i leczenia chirurgicznego, dermatologicznego, neurologicznego czy leczenia infekcji w przebiegu cukrzycy;
  • etiologia, patogeneza i leczenie przewlekłych powikłań naczyniowych i neurologicznych w cukrzycy;
  • problemy psychologiczne, socjalne i organizacyjne, a także kontrola jakości leczenia.

Dodatkowo powinien on posiadać wszelkie niezbędne informacje na temat problematyki omawianej choroby u kobiet w ciąży. Wiedza ta obejmuje również problemy związane z prowadzeniem ciąży i porodu oraz opieką nad noworodkiem matki chorej na cukrzyce.

Kiedy wybrać się do diabetologa?

Często zdarza się, że cukrzycę podejrzewa inny lekarz. Jednak wyłącznie konsultacja z diabetologiem może potwierdzić lub obalić to założenie. Z wizyty powinny skorzystać osoby chore na cukrzycę w razie jakichkolwiek problemów w trakcie leczenia, a także okresowo w celach kontrolnych.

Do diabetologa powinny się wybrać również osoby podejrzewające cukrzycę. Pierwszymi symptomami tej choroby są:

  • wzmożone pragnienie;
  • częstomocz lub wielomocz;
  • przewlekłe zmęczenie, apatia;
  • nadmierna senność, nawet mimo odpowiedniej ilości snu;
  • skurcze łydek pojawiające się najczęściej w nocy;
  • spadek masy ciała bez uchwytnej przyczyny.

Należy pamiętać, że aby wybrać się do tego specjalisty na NFZ należy posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego lub innego specjalisty.

Bibliografia

  1. Gumprecht J., Diabetologia Praktyczna, Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Gdańsk 2019.
  2. Tatoń J., Krassowski J., Drzewoski J., Bandurska-Stankiewicz E., Czech A., Karnafel W., Dziatkowiak H., Program specjalizacji w diabetologii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawa 2000.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Dzień Dobry! Mój brat ma 47 lat choruje 13 lat na cukrzycę typ 2
    Jest na insuline.Nie stosuje diety , codziennie je słodkości i od 4 lat codziennie pije Whisky poniewaz stwierdzil ze mniej go bolą stopy i nie ma problemu z zasypianiem. Alkohol pije w dużych ilościach i wmówił sobie że to jest korzystne dla niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *