Pirogronian to bardzo ważny związek chemiczny dla organizmów żywych. Zwany również kwasem pirogronowym umożliwia utrzymanie wysokiego stężenia glikogenu w mięśniach, wspiera funkcjonowanie wielu układów i bierze udział w syntezie innych, ważnych związków chemicznych. Korzystne działanie pirogronianu zostało docenione przez sportowców i dietetyków, przez co jest on składnikiem niektórych suplementów diety.
Znaczenie pirogronianu
Glikoliza to proces rozkładu glukozy. Wyróżniamy glikolizę tlenową i beztlenową. Szlak rozkładu glukozy do pirogronianu jest wspólny dla obydwu dróg glikolizy. Ale zacznijmy od początku. W komórkach omawiany związek występuje pod postacią jonu pirogronowego będącego źródłem energii. Jego pozyskanie jest możliwe na 2 sposoby:
- w warunkach tlenowych – poprzez utlenienie do acetylokoenzymu A przez wieloenzymatyczny kompleks;
- w warunkach beztlenowych – poprzez redukcję do kwasu mlekowego.
Przekształcenie jednej cząsteczki glukozy do 2 cząsteczek pirogronianu dostarcza organizmowi 2 cząsteczek ATP oraz 2 cząsteczek NADH. Redukcja pirogronianiu do mleczanu jest możliwa dzięki działaniu specyficznego enzymu o nazwie dehydrogenaza mleczanowa.
Dodatkowo pirogronian tworzy stały substrat cyklu Krebsa – szczawiooctan. Jest on wręcz niezbędny, aby proces mógł zajść w sposób prawidłowy. Ostatnim, trzecim najważniejszym wykorzystaniem omawianego związki w organizmie jest biosynteza alaniny, czyli aminokwasu o istotnym działaniu.
Suplementy z pirogronianem
Pirogronian można spotkać jako dodatek do suplementów diety dla osób aktywnych fizycznie. W związku ze swoim uczestnictwem w metabolizmie komórkowym, jego spożycie wspiera adaptację ustroju do wysiłku. Może sprawiać, że osoba aktywna będzie trenować dłużej i intensywniej, a tkanka tłuszczowa spali się w większym stopniu. Do przykładowych skutków przyjmowania suplementów z pirogronianem wapnia zalicza się:
- redukcję zmęczenia, szybszą rekonwalescencję;
- wsparcie wielu układów: nerwowego, krążenia, oddechowego;
- obniżenie stężenia cholesterolu LDL;
- obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
Popularnością cieszy się również pirogronian kreatyny, który przyspiesza resyntezę ATP, wspiera uwodnienie komórek oraz zwiększa rezerwy glikogenu. Ta postać sprawdzi się najlepiej w przypadku osób trenujących dyscypliny siłowe i siłowo-wytrzymałościowe.
Pirogronian – skutki uboczne
Pirogronian jest związkiem bezpiecznym, dlatego praktycznie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Sporadycznie mogą pojawić się objawy typowe ze strony przewodu pokarmowego – wzdęcia, gazy, biegunka – które znikają szybko po odstawieniu suplementu. Osoby przyjmujące leki przed rozpoczęciem suplementacji pirogronianem powinny skonsultować się z lekarzem. Związek może bowiem wchodzić w interakcje ze składnikami aktywnymi niektórych leków.
Polecane produkty:
Koenzym Q10 kapsułki
Koenzym Q10 to jeden z najważniejszych antyoksydantów. Nie tylko tylko chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Bierze on również udział w każdej, podstawowej funkcji komórki ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Ganong W., Fizjologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
- Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
- Ferrier D., Chlubek D., Biochemia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2018.