Pirogronian

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pirogronian to bardzo ważny związek chemiczny dla organizmów żywych. Zwany również kwasem pirogronowym umożliwia utrzymanie wysokiego stężenia glikogenu w mięśniach, wspiera funkcjonowanie wielu układów i bierze udział w syntezie innych, ważnych związków chemicznych. Korzystne działanie pirogronianu zostało docenione przez sportowców i dietetyków, przez co jest on składnikiem niektórych suplementów diety.

Pirogronian

Znaczenie pirogronianu

Glikoliza to proces rozkładu glukozy. Wyróżniamy glikolizę tlenową i beztlenową. Szlak rozkładu glukozy do pirogronianu jest wspólny dla obydwu dróg glikolizy. Ale zacznijmy od początku. W komórkach omawiany związek występuje pod postacią jonu pirogronowego będącego źródłem energii. Jego pozyskanie jest możliwe na 2 sposoby:

  • w warunkach tlenowych – poprzez utlenienie do acetylokoenzymu A przez wieloenzymatyczny kompleks;
  • w warunkach beztlenowych – poprzez redukcję do kwasu mlekowego.

Przekształcenie jednej cząsteczki glukozy do 2 cząsteczek pirogronianu dostarcza organizmowi 2 cząsteczek ATP oraz 2 cząsteczek NADH. Redukcja pirogronianiu do mleczanu jest możliwa dzięki działaniu specyficznego enzymu o nazwie dehydrogenaza mleczanowa.

Dodatkowo pirogronian tworzy stały substrat cyklu Krebsa – szczawiooctan. Jest on wręcz niezbędny, aby proces mógł zajść w sposób prawidłowy. Ostatnim, trzecim najważniejszym wykorzystaniem omawianego związki w organizmie jest biosynteza alaniny, czyli aminokwasu o istotnym działaniu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Suplementy z pirogronianem

Pirogronian można spotkać jako dodatek do suplementów diety dla osób aktywnych fizycznie. W związku ze swoim uczestnictwem w metabolizmie komórkowym, jego spożycie wspiera adaptację ustroju do wysiłku. Może sprawiać, że osoba aktywna będzie trenować dłużej i intensywniej, a tkanka tłuszczowa spali się w większym stopniu. Do przykładowych skutków przyjmowania suplementów z pirogronianem wapnia zalicza się:

Popularnością cieszy się również pirogronian kreatyny, który przyspiesza resyntezę ATP, wspiera uwodnienie komórek oraz zwiększa rezerwy glikogenu. Ta postać sprawdzi się najlepiej w przypadku osób trenujących dyscypliny siłowe i siłowo-wytrzymałościowe.

Pirogronian – skutki uboczne

Pirogronian jest związkiem bezpiecznym, dlatego praktycznie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Sporadycznie mogą pojawić się objawy typowe ze strony przewodu pokarmowego – wzdęcia, gazy, biegunka – które znikają szybko po odstawieniu suplementu. Osoby przyjmujące leki przed rozpoczęciem suplementacji pirogronianem powinny skonsultować się z lekarzem. Związek może bowiem wchodzić w interakcje ze składnikami aktywnymi niektórych leków.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ganong W., Fizjologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  3. Ferrier D., Chlubek D., Biochemia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2018.
Wypromuj gabinet

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *