Szukaj
Szukaj

Pirogronian

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pirogronian to bardzo ważny związek chemiczny dla organizmów żywych. Zwany również kwasem pirogronowym umożliwia utrzymanie wysokiego stężenia glikogenu w mięśniach, wspiera funkcjonowanie wielu układów i bierze udział w syntezie innych, ważnych związków chemicznych. Korzystne działanie pirogronianu zostało docenione przez sportowców i dietetyków, przez co jest on składnikiem niektórych suplementów diety.

Pirogronian

Znaczenie pirogronianu

Glikoliza to proces rozkładu glukozy. Wyróżniamy glikolizę tlenową i beztlenową. Szlak rozkładu glukozy do pirogronianu jest wspólny dla obydwu dróg glikolizy. Ale zacznijmy od początku. W komórkach omawiany związek występuje pod postacią jonu pirogronowego będącego źródłem energii. Jego pozyskanie jest możliwe na 2 sposoby:

  • w warunkach tlenowych – poprzez utlenienie do acetylokoenzymu A przez wieloenzymatyczny kompleks;
  • w warunkach beztlenowych – poprzez redukcję do kwasu mlekowego.

Przekształcenie jednej cząsteczki glukozy do 2 cząsteczek pirogronianu dostarcza organizmowi 2 cząsteczek ATP oraz 2 cząsteczek NADH. Redukcja pirogronianiu do mleczanu jest możliwa dzięki działaniu specyficznego enzymu o nazwie dehydrogenaza mleczanowa.

Dodatkowo pirogronian tworzy stały substrat cyklu Krebsa – szczawiooctan. Jest on wręcz niezbędny, aby proces mógł zajść w sposób prawidłowy. Ostatnim, trzecim najważniejszym wykorzystaniem omawianego związki w organizmie jest biosynteza alaniny, czyli aminokwasu o istotnym działaniu.

Patronite
Patronite

Suplementy z pirogronianem

Pirogronian można spotkać jako dodatek do suplementów diety dla osób aktywnych fizycznie. W związku ze swoim uczestnictwem w metabolizmie komórkowym, jego spożycie wspiera adaptację ustroju do wysiłku. Może sprawiać, że osoba aktywna będzie trenować dłużej i intensywniej, a tkanka tłuszczowa spali się w większym stopniu. Do przykładowych skutków przyjmowania suplementów z pirogronianem wapnia zalicza się:

Popularnością cieszy się również pirogronian kreatyny, który przyspiesza resyntezę ATP, wspiera uwodnienie komórek oraz zwiększa rezerwy glikogenu. Ta postać sprawdzi się najlepiej w przypadku osób trenujących dyscypliny siłowe i siłowo-wytrzymałościowe.

Pirogronian – skutki uboczne

Pirogronian jest związkiem bezpiecznym, dlatego praktycznie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Sporadycznie mogą pojawić się objawy typowe ze strony przewodu pokarmowego – wzdęcia, gazy, biegunka – które znikają szybko po odstawieniu suplementu. Osoby przyjmujące leki przed rozpoczęciem suplementacji pirogronianem powinny skonsultować się z lekarzem. Związek może bowiem wchodzić w interakcje ze składnikami aktywnymi niektórych leków.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ganong W., Fizjologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  3. Ferrier D., Chlubek D., Biochemia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *