Szukaj
Szukaj

Inhibina

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Inhibina to peptyd będący inhibitorem produkcji i wydzielania folikulotropiny. Innymi słowy, inhibiny są heterodimerami hamującymi syntezę hormonu folikulotropowego (FSH).

 

Inhibina – charakterystyka

Testosteron zmniejsza stężenie lutropiny w osoczu, ale nie ma wpływu na stężenie folikulotropiny – chyba, że występuje w bardzo dużych ilościach. Stężenie hormonu folikulotropowego w osoczu jest większe u pacjentów, którzy cierpią na atrofię kanalików nasiennych, lecz mają prawidłowe stężenie testosteronu i hormonu luteinizującego.

Obserwacja ta sprowokowała do poszukiwania inhibiny, czynnika pochodzenia jądrowego, który hamuje wydzielanie folikulotropiny. Zarówno w wydzielinie jąder u mężczyzn, jak i w zatokowym płynie z pęcherzyków jajnikowych u kobiet znajdują się 2 inhibiny. Są one wytwarzane z 3 podjednostek polipeptydowych:

  • glikozylowanej poodjednostki alfa o masie cząsteczkowej 18 000;
  • dwóch nieglikozylowanych podjednostek beta, każda o masie cząsteczkowej 14 000.

Podjednostki te tworzą się z białek prekursorowych. Podjednostka alfa łączy się z jedną z podjednostek beta (beta A lub beta B), tworząc heterodimery, w których podjednostki łączą się wiązaniami dwusiarczkowymi.

Patronite
Patronite

Czynność inhibiny

Zarówno alfa-beta A (inhibina A), jak i alfa-beta B (inhibina B) hamują wydzielanie folikulotropiny przez bezpośrednie działanie na przysadkę mózgową, chociaż okazuje się, że to inhibina B jest substancją regulującą wydzielanie FSH u dorosłych kobiet i mężczyzn. U mężczyzn omawiana substancja wspomaga lokalną regulację spermatogenezy.

Wytwarzane są także heterodimer beta A-beta B i homodimer beta A-beta A. Wykazują one raczej działanie stymulujące niż hamujące wydzielanie FSH. W efekcie tego nazywa się je aktywinami. Nie poznano ich dokładnej funkcji w procesie reprodukcji. Jednakże zarówno inhibiny, jak i aktywiny są członkami rodziny TGF-beta – dimerycznych czynników wzrostu.

inhibina – synteza

U kobiet inhibina syntezowana jest przez komórki warstwy ziarnistej pęcherzyka Graafa, natomiast u mężczyzn przez komórki Sertolego. Należy wspomnieć, że w niektórych sytuacjach inhibina może być produkowana przez łożysko u kobiet.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *